מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה ראשונה את התוכנית הכלכלית של הממשלה למשבר הקורונה. עתה תעבור התוכנית לדיון בוועדת הכספים לצורך הכנתה לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית, ייתכן שכבר מחר.
65 חברי כנסת הצביעו בעד התוכנית, שלושה נמנעו, לא היו מתנגדים. רוב חברי הכנסת מטעם האופוזיציה נעדרו מהדיון. שתי הצעות חוק שבהן באה לידי ביטוי התוכנית אושרו כאמור ויועברו לוועדת הכספים להכנתן לקריאה שנייה ושלישית.
ישיבת ממשלהישיבת ממשלה
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כץ
(צילום: אבי כהן)
במקור הייתה אמורה התוכנית לעלות אתמול להצבעה, אך בסופו של דבר לא הובאה בזמן למליאה, ויו"ר הכנסת יריב לוין החליט לנעול את המליאה בלעדיה. "הממשלה הבטיחה את הנוסח עד השעה 16:00 כדי שיעבדו עליו במקביל לקריאה ראשונה", אמר אתמול היו"ר. עם זאת, רשות המסים כבר החלה בהעברת המקדמה למענקים לעצמאים ואין להחלטה בכנסת השפעה על הצעד הזה שכבר יצא לדרך.
אירוע ההקמה של איגוד המובטלים - שכירים, עצמאים, וכל נפגעי המשבר הכלכלי מתאגדים למאבק משותףאירוע ההקמה של איגוד המובטלים - שכירים, עצמאים, וכל נפגעי המשבר הכלכלי מתאגדים למאבק משותף
אתמול מחוץ לקריית המממשלה בתל אביב. "איגוד המובטלים"
(צילום: יריב כץ)
הצעות החוק שעברו היום כוללות את הצעדים הבאים שמרכיבים את התוכנית הכלכלית:
זכאות לדמי אבטלה - הענקת מענה סוציאלי לעובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום או שפוטרו בתקופת משבר הקורונה, באמצעות הארכת הזכאות לדמי אבטלה לכל הזכאים עד חודש יוני 2021.
מענק הסתגלות לבני 67 ומעלה - הענקת מענה סוציאלי לקבוצת אוכלוסייה זו שנפלטה משוק העבודה באופן פתאומי, באמצעות המשך קבלת מענקי הסתגלות עד תום שנת 2020.
סיוע לעצמאים - מתן מענק של עד 15,000 שקלים חדשים, אחת לחודשיים, לעצמאים אשר נפגעו כתוצאה מההתמודדות עם משבר הקורונה, כרשת ביטחון סוציאלית אישית נוסף על הסיוע שניתן לעסק, עד חודש יוני 2021.
סיוע לעסקים - הארכת מנגנון החזר הוצאות קבועות לעסקים אשר נפגעו ב־40 אחוז או יותר מהמחזור החודשי שלהם, והגדלת המענק המרבי ל חמש מאות אלף שקלים חדשים לפעימה, וכן הוספת זכאות לעסקים בעלי מחזור של עד 100 מיליון שקלים חדשים שיעמדו בתנאים שנקבעו.
חיילים משוחררים - הארכת האפשרות לחיילים משוחררים להשתמש בכספי הפיקדון האישי שלהם לכל מטרה, והגדלת הסכומים שבהם יוכל לעשות שימוש.
קרנות השתלמות - מתן אפשרות למי שצברו כספים בקרנות השתלמות למשוך אותם גם לפני שחלפה התקופה הנדרשת מיום הפקדתם לראשונה, בלי שיחול עליהם מיסוי עודף, בתנאי שלא יעלו על סכום של 10,500 שקלים חדשים, כדי לאפשר להם מיצוי של מקורותיהם הכלכליים.
הגדלת ההוצאה התקציבית - הגדלת ההוצאה הממשלתית בשנים 2020 ו-2021 כדי לממן את הצעדים. הגידול לא יהיה חלק מחישוב מגבלת ההוצאה לשנים הבאות, מכיוון שמדובר בהוצאות שצפויות להיות חד–פעמיות.
ראש הממשלה נתניהו מציג את התוכנית בשבוע שעבר
(צילום: לע"מ)

שר האוצר ישראל כץ (ליכוד) אמר: "החוק הזה הוא אחד החוקים החשובים ביותר שחוקק בכלל ובוודאי בתקופה הזו. הוא בא לתת רשת ביטחון כלכלית לכל מי שזקוק לו בעידן הקורונה. קודם כל לשכירים החוק מבטיח שכל מי שלא יתאפשר לו לעבוד בתקופה הזו, הוא יקבל רשת ביטחון במשך שנה באמצעות דמי אבטלה משופרים. במכלול הצעדים האלה אנחנו מושיטים יד לכל הציבור ומפגינים סולידריות וערבות הדדית שמתבקשים בתקופה הקשה הזו. הקצנו סכומים גבוהים ביותר על מנת לוודא שכל שכיר, עצמאי ועסק יקבלו את הסיוע כדי לעבור את התקופה הקשה שאנחנו נמצאים בפניה".
ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) תקף את התוכנית: "מכניסים פה משהו שלכאורה נראה נהדר אבל מדובר ברעל, ומדובר באירוע שכמו שעושים אותו יפגע בצמיחה במשק, ויפגע בסוף בעובדים, בשכירים, בעצמאיים ובבעלי העסקים. זה החלק התוכנית של החל"ת שהייתה נכונה לשעתה. ברגע הראשון שהמגפה תפסה אותנו, היינו צריכים להגיב מהר והתגובה הראשונית הוציאה את האנשים לחל"ת.
התכנית הזו תפגע בשוק אם עושים אותה לאורך זמן וצריך להפוך אותה או לחל"ת גמיש או לחילופין למענק שניתן לעסקים ובלבד שמשאירים את העובדים."
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם): "אני אצביע בעד התיקון הזה, אם כי אני חלוק לחלוטין על הליכי קבלת ההחלטות, על האופן בו מעבירים בכנסת עשרות מיליארדי שקלים ללא פיקוח ובקרה, לצד סעיפי תקציב שונים וחשובים שנשארים מיותמים. אנחנו נדרשים לתקן את חוק הגדלת הגירעון בפעם השלישית. אם היה תקציב מדינה היינו נמנעים מכך ומייצרים ודאות רבה יותר למשרדי הממשלה והמשק. יתרה מכך התיקונים הדחופים של החוק הזה נולדים כתוצאה מהעדר תכנית כוללת למשבר הכלכלי בו אנו מצויים".
ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת): "אני רוצה לפנות לציבור הרחב ולבקש לאחד את המאבקים הכלכליים. מזה שלושה חודשים אנחנו עדים וגם שותפים לכל מיני ההפגנות, אם זה לעובדות סוציאליות או לאנשי התרבות או לעצמאים או לרשויות מקומיות או לתיירות וכמעט בכל תחום ותחום. הכוח שלנו הוא אם נצליח לאחר את המאבקים במאבק של לא פחות ממיליון אזרחים שמפגינים יחד מול הממשלה הזו, הפגנה כזו רק היא עשויה לשנות את המצב הנוכחי. רק כך אפשר לשנות את סדר העדיפויות".