בימים האחרונים חווה רצועת עזה עלייה משמעותית בתחלואת הקורונה. מספר החולים הפעילים עומד כיום על כ-5,500 כאשר רק במהלך סוף השבוע האחרון התגלו ברצועה כ-1,600 נדבקים חדשים. נתון מדאיג נוסף הוא ש-30% מהבדיקות חוזרות עם תשובה חיובית. העלייה התלולה באה לידי ביטוי בכך שמספר החולים המאומתים בקורונה ברצועה קפץ פי חמישה בתוך חודש אחד בלבד.
 עזה עזה
עלייה משמעותית בתחלואת הקורונה בעזה
(צילום : רויטרס)
הנהגת חמאס מוטרדת מאוד מהמצב וברצועה נערכים דיונים קדחתניים אם להטיל סגר כללי נוסף כדי לעצור את התחלואה. כמו בכל מקום אחר בעולם, גם ברצועת עזה ישנם חילוקי דעות ומתיחות בנושא בין הדרג המקצועי שדוחף לסגר לבין הדרג הפוליטי שמעוניין לפגוע כמה שפחות במרקם החיים השברירי ממילא ברצועה. ראש לשכת ההסברה הממשלתית בעזה, סלאמה מערוף, אמר כי האפשרות של הטלת סגר כללי על הרצועה קיימת אך לא צפויה. מה שיקבע את הטלתו הוא יכולת ההתמודדות של הצוותים הרפואיים עם כמויות החולים.
הקהילה הבינלאומית, ובראשה ארגון הבריאות העולמי של האו"ם, מנסים ככל יכולתם לתרום ולהכניס לרצועה ציוד רפואי. הכנסת הציוד מתאפשרת ומתואמת באמצעות יחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש). אחת לכמה ימים מקיימת היחידה הערכת מצב עם כל הגורמים הבינלאומיים הרלוונטיים שבה כל אחד מסביר מה הוא עשה עד כה ביחס לסיוע ומהן תוכניותיו לשבועיים הקרובים.
 עזה עזה
אפשרות של הטלת סגר כללי קיימת, אך לא צפויה
(צילום : רויטרס)
 עזה עזה
מספר החולים קפץ פי חמישה תוך חודש
(צילום : רויטרס)
למרות שהרשות הפלסטינית היא האחראית למצב האזרחי ברצועת עזה ובגדה המערבית, מתפ"ש מוביל את המאמץ לסיוע בהתמודדות עם התפשטות הקורונה באמצעות הקהילה הבינלאומית, מתוך אינטרס ביטחוני ישראלי ולפיו לתמונת המצב הבריאותית בעזה ובגדה יש השפעה משמעותית גם על המצב הביטחוני.
נכון להיום ישנם ברצועת עזה 157 מכונות הנשמה אחרי שמתחילת ההתפרצות הוכנסו אליה 60 מכונות נוספות. בימים הקרובים צפויים להיכנס עוד עשרות מכשירי הנשמה לרצועה. כיום נמצאים בשימוש 84 מכונות הנשמה בבתי החולים ברצועה.
 עזה עזה
(צילום : רויטרס)
פתיחת שנת הלימודים בעזהפתיחת שנת הלימודים בעזה
יוטל סגר? פתיחת שנת הלימודים באוגוסט בעזה
(צילום: AFP)
חיסון קורונה מודרנה, אילוסטרציהחיסון קורונה מודרנה, אילוסטרציה
הקהילה הבינלאומית תדרוש מהרשות: "הצטרפו למירוץ לרכישת חיסונים". בעזה בונים על תרומה?
(צילום: רויטרס)
בתחילת ההתפרצות היו ברצועת עזה שני מכשירי PCR, שבאמצעותם נעשות בדיקות המעבדה לגילוי הקורונה. כיום יש ברצועה תשעה מכשירים כאלו. בסך הכול נכנסו לרצועה דרך מעבר כרם שלום 700 משאיות שעליהן 6,000 טון ציוד רפואי ותרופות.
נראה כי הפלסטינים עסוקים בהתמודדות עם ההווה ופחות מסתכלים כמה צעדים קדימה. עד כה הרשות הפלסטינית לא הצטרפה למירוץ לרכישת חיסונים מאחת החברות הבינלאומיות המפתחות אותם. בימים הקרובים הן הקהילה הבינלאומית והן ישראל ידרשו מהרשות הפלסטינית לפעול גם במסלול הזה, כדי שהיא לא תישאר ללא מלאי חיסונים לאוכלוסייתה בגדה המערבית וברצועת עזה. ייתכן כי הפלסטינים משתהים בעניין הזה כדי לקבל את החיסונים כתרומה בינלאומית, ולא באמצעות קנייתם במאות מיליוני דולרים.