3 צפייה בגלריה
הדרכונים ב בנגלדש
הדרכונים ב בנגלדש
השינוי בדרכונים. האיסור להגיע לישראל כבר לא מופיע
סימני נורמליזציה ראשונים מבנגלדש, אחת המדינות המאוכלסות בעולם שמרבית תושביה הם מוסלמים: המדינה שבדרום אסיה, שבה מתגוררים 170 מיליון איש, החליפה באחרונה את הדרכון שהיא מנפיקה, ומחקה את האיסור שהיה על אזרחיה לבקר במדינת ישראל.
עד היום כל הדרכונים הבנגלדשים היו מודפסים עם המשפט: "תקף בכל העולם, למעט ישראל". מיד לאחר עיד אל פיטר פרסמה בנגלדש פורמט של דרכון חדש שבו נכתב: "תקף בכל העולם" - כששמה של ישראל כבר לא מופיע.
מי שדיווח על כך הוא העיתונאי הבנגלדשי צאלח אודין שועייב צ'אודורי מאתר "בליץ", שקורא בגלוי לנורמליזציה עם ישראל. הוא הסביר את הצעד הזה במאמצים של ראש ממשלת בנגלדש הסינה ואזד לשנות את הדימוי של המדינה ולהחליש את הרדיקלים המוסלמים בה.
3 צפייה בגלריה
ראש ממשלת בנגלדש, הסינה ואזד
ראש ממשלת בנגלדש, הסינה ואזד
ראש ממשלת בנגלדש, הסינה ואזד
(צילום: רויטרס)
90% מתושבי בנגלדש הם מוסלמים. המדינה הענייה מאוד, שזכתה לעצמאות בשנת 1971, אינה מכירה בישראל אף שישראל היתה מהמדינות הראשונות שהכירו בה. שר הפנים של בנגלדש אסאדוזמאן חאן אישר שהדרכון לא יכיל עוד איסור לבקר בישראל, והסביר זאת בכך שזהו הסטנדרט הבינלאומי.
לאחר החתימה על הסכמי אברהם - ההסכמים עם איחוד האמירוית, בחריין, סודן ומרוקו - היו דיווחים בבנגלדש כי מתקיימים שיתופי פעולה עם ישראל בתחומי הכלכלה והטכנולוגיה, ונכתב כי אין עוד סיבה שבנגלדש לא תנרמל את יחסיה עם ישראל. בנגלדש גם קרובה מאוד להודו והשיפור הדרמטי ביחסים בין ירושלים לניו דלהי משפיע גם עליה. באחרונה דיווחה רשת אל ג'זירה שבנגלדש רכשה ציוד ביטחוני מחברה ישראלית שמתמחה בציוד ריגול.

העיתונאי הבנגלדשי שדיווח על פריצת הדרך כתב כי החלפת הדרכון והשמטת האיסור על ביקור בישראל יפתחו פתח להרחבת שיתופי הפעולה עם ישראל, בעיקר בתחומי הכלכלה. לדבריו, בנגלדש יכולה להרוויח מכך מכיוון שישראל היא מדינה מתקדמת מאוד בתחומי הרפואה והמדע.
בשנת 2017 פנה משרד החוץ הישראלי בחשאי לבנגלדש והציע להושיט סיוע הומניטרי משמעותי לרבבות הפליטים המוסלמים בני מיעוט הרוהינגה שנמלטו מאימת צבא מיאנמר לבנגלדש. בנגלדש הודתה לישראל על ההצעה, אך הודיעה שלא תוכל לקבל סיוע ישראלי בשל הרגישות הכרוכה בכך.
בציוץ בחשבון הטוויטר מיהרו במשרד החוץ לברך על הצעד של השמטת האיסור לבקר בישראל בדרכון הבנגלדשי. גלעד כהן, סמנכ"ל אסיה והפסיפיק במשרד החוץ, צייץ: "חדשות נהדרות. בנגלדש הסירה את איסור הנסיעה לישראל. זהו צעד מבורך ואני קורא לממשלת בנגלדש לנוע קדימה ולכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל כדי ששני העמים שלנו יוכלו להנות ולשגשג".