נאום ביידן לאחר הצבעת האלקטורים
(רויטרס )

יותר מחודש לאחר הבחירות לנשיאות, ובצל הטענות חסרות הבסיס של הנשיא היוצא דונלד טראמפ לזיופים והונאות, חבר האלקטורים בארה"ב אישר הלילה (בין שני לשלישי) את ניצחונו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן.
חבר האלקטורים הוא הגוף שבידיו מופקדת באופן רשמי הסמכות לבחור את נשיא ארה"ב, כפי שהורו לו האזרחים האמריקנים בהצבעתם בקלפי. 538 האלקטורים התכנסו ב-50 מדינות ארה"ב ובמחוז קולומביה. חלקם הצביעו בשיחת ועידה וירטואלית, בגלל הגבלות הקורונה.
הצבעת האלקטורים בנבאדה, בשיחת ועידה בזום
(רויטרס)

8 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב הנבחר נאום לאחר הצבעת אלקטורים
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב הנבחר נאום לאחר הצבעת אלקטורים
ביידן בנאומו הלילה. "לפתוח דף חדש, לאחד ולרפא"
(צילום: AFP)
8 צפייה בגלריה
אלקטורים ב ארה"ב מאשרים את תוצאות הבחירות
אלקטורים ב ארה"ב מאשרים את תוצאות הבחירות
מאשרים את תוצאות הבחירות של אייווה. הפעם לא היו אלקטורים "בוגדניים"
(צילום: AP)
האלקטורים החלו להתכנס אתמול, ומעט לאחר חצות (שעון ישראל) הייתה זו ההצבעה בקליפורניה, שמחלקת 55 אלקטורים (יותר מכל מדינה אחרת בארה"ב), שהביאה את ביידן אל מעבר לרף הדרוש כדי לנצח, 270 אלקטורים. בתום ההצבעות בכלל המדינות זכה ביידן כצפוי ב-306 אלקטורים וטראמפ ב-232, ממש כמו התוצאות בבחירות ב-2016, בהן ניצח טראמפ את יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון. אז היו כמה אלקטורים "בוגדניים" שהצביעו בניגוד להכרעת הבוחרים במדינתם ולכן מאזן הקולות הסופי היה מעט שונה, אך הפעם לא היו אלקטורים כאלו.
בספירת הקולות הארצית ביידן ניצח את טראמפ בפער עצום של יותר מ-7 מיליון קולות, עם הישג היסטורי של יותר מ-81 מיליון קולות. שיטת האלקטורים בארה"ב מאפשרת מצב שבו המנצח לא יזכה ברוב הקולות בספירה הארצית, כשהדוגמה האחרונה הייתה לפני ארבע שנים, כשקלינטון קיבלה אמנם כ-3 מיליון קולות יותר מטראמפ, אך הפסידה לו בהצבעת האלקטורים. קלינטון עצמה, אגב, שימשה כעת כאלקטורית מטעם ניו יורק (שהעניקה 29 אלקטורים לביידן). בציוץ בטוויטר כתבה קלינטון כי היא תומכת בביטול שיטת הבחירות הלא-ישירה הזו, אך הדגישה שכל עוד היא קיימת היא "גאה" לתת את קולה לביידן ולסגניתו קמלה האריס, שתהפוך לאישה הראשונה בתולדות ארה"ב המכהנת כסגנית נשיא.
אחרי שהושלמה ההצבעה בחבר האלקטורים, השלב הבא בתהליך הארוך של מינוי הנשיא הוא שליחת התוצאות לקונגרס. שני בתי הקונגרס יתכנסו ב-6 בינואר, ושם ייספרו הקולות ויאושרו. שבועיים בדיוק אחר כך אמורה להתקיים השבעתו של ביידן, ב-20 בינואר.

ביידן: "הגיע הזמן לפתוח דף חדש"

הלילה, לאחר שהצבעת האלקטורים הושלמה, נשא ביידן נאום לאומה האמריקנית וקרא לאחדות, תוך שהוא משבח את כוחה של הדמוקרטיה בארה"ב. "במאבק על נשמתה של אמריקה, הדמוקרטיה ניצחה", הכריז. "להבת הדמוקרטיה דולקת באומה הזאת כבר זמן רב. אנחנו יודעים ששום דבר – אפילו לא מגפה, או ניצול סמכות לרעה – לא יכול לכבות את הלהבה הזאת".
8 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב הנבחר נאום לאחר הצבעת אלקטורים
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב הנבחר נאום לאחר הצבעת אלקטורים
ביידן עם רעייתו ג'יל. קריאה לאחדות, ומתקפה חריפה על טראמפ
(צילום: AFP)
8 צפייה בגלריה
הילרי קלינטון מצביעה כאחת מ חבר האלקטורים אלקטורים ב ניו יורק ארה"ב
הילרי קלינטון מצביעה כאחת מ חבר האלקטורים אלקטורים ב ניו יורק ארה"ב
הנקמה של הילרי. קלינטון מצביעה כאלקטורית בניו יורק
(צילום: AFP)
בנאומו מעיר מגוריו ווילמינגטון שבדלאוור, ביידן תקף בחריפות את טראמפ על שסירב לדבריו להכיר ברצונו של העם האמריקני, ותיאר את ניסיונו הכושל להפוך את תוצאות הבחירות כ"עמדה קיצונית ביותר", כזו שמעולם לא נראתה בתולדות ארה"ב. "באמריקה, הפוליטיקאים לא לוקחים את השלטון, העם נותן להם אותו", אמר. "הגיע הזמן לפתוח דף חדש", הוסיף, "לאחד, לרפא".
ביידן הוסיף כי בהחלטתו בסוף השבוע של בית המשפט העליון, לדחות על הסף את העתירה הרפובליקנית שדרשה לפסול מיליוני קולות שניתנו לביידן בארבע מדינות מפתח מרכזיות, הוא שלח "מסר ברור" לטראמפ – שלפיו מערכת המשפט לא תיקח חלק במה שביידן כינה "מתקפה חסרת תקדים על הדמוקרטיה שלנו". ההחלטה של שופטי העליון, שבו יש רוב שמרני, סתמה למעשה את הגולל על הקרב המשפטי של טראמפ, אחרי כישלונות חוזרים ונשנים בערכאות נמוכות יותר בשבועות האחרונים.
הנשיא הנבחר הבטיח פעם נוספת לעשות כל שביכולתו כדי להשתלט על מגפת הקורונה המשתוללת בארה"ב, כשמניין המתים בה חצה רק אתמול את רף ה-300 אלף. "אעבוד קשה עבור אלו מכם שלא הצביעו לי ממש כמו שאעבוד עבור אלו שכן הצביעו בעדי", אמר. "בפנינו משימה דחופה: להשתלט על המגפה, לחסן את האומה נגד הנגיף הזה, לספק סיוע כלכלי מיידי שאמריקנים רבים כל כך זקוקים לו בצורה נואשת – ואז לבנות את הכלכלה שלנו מחדש, בצורה טובה יותר מתמיד".
8 צפייה בגלריה
אלקטורים ב ארה"ב מאשרים את תוצאות הבחירות
אלקטורים ב ארה"ב מאשרים את תוצאות הבחירות
האלקטורים במיסיסיפי מאשרים את תוצאות הבחירות
(צילום: AP)
ההצבעה בחבר האלקטורים היא הליך סמלי בעיקרו, אך הפעם הוא עורר עניין רב יותר בשל טענותיו של טראמפ לזיופים וסירובו להכיר בתוצאות. טראמפ, בינתיים, נאחז בטענותיו הכוזבות ולפיהן ניצח בבחירות, וגם חותר תחת ממשלו של ביידן עוד לפני שהחל את כהונתו. "אני מודאג מכך שלאמריקה יהיה נשיא לא לגיטימי. נשיא שהובס", אמר טראמפ בראיון לרשת "פוקס ניוז".
ברשת CNN דיווחו הלילה כי למרות אישור ניצחונו של ביידן בהצבעת האלקטורים, טראמפ לא צפוי להודות בהפסד שלו, הפסד צורב במיוחד לאור העובדה שאף נשיא מכהן בארה"ב לא הפסיד בבחירות לכהונה שנייה מאז ג'ורג' בוש האב ב-1992. יועץ בבית הלבן אמר לרשת החדשות האמריקנית כי הסיכוי שטראמפ ישתתף בטקס ההשבעה של ביידן ב-20 בינואר נמוך מאוד. יודגש כי למרות התעקשותו שהניצחון "נגנב" ממנו, טראמפ הבהיר לאחרונה כי יפנה את הבית הלבן אם חבר האלקטורים יאשר את ניצחון ביידן.

שר המשפטים של טראמפ "פורש"

אשרור ניצחונו של ביידן הלילה צפוי להגדיל את הקולות הנשמעים מצד המפלגה הרפובליקנית הקוראים להכיר בניצחון הזה, קולות שעד כה נשמעו רק ממעטים במפלגתו של הנשיא היוצא. טראמפ ממשיך להחזיק בבסיס תמיכה משמעותי במפלגה הרפובליקנית, והאפשרות שיתמודד מחדש לנשיאות ב-2024 רק מחזקת את החשש של רפובליקנים רבים לצאת נגדו באופן פומבי ונגד טענותיו חסרות הבסיס לזיופים. ואכן, שעה קלה לאחר שביידן השיג את הרוב הדרוש בהצבעת האלקטורים, הודיע הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם כי שוחח עם ביידן והבטיח לסייע לו בהכנות שלו לחילופי השלטון.
8 צפייה בגלריה
וויליאם בר, שר המשפטים האמריקני
וויליאם בר, שר המשפטים האמריקני
וויליאם בר, שר המשפטים האמריקני. מתפטר רגע לפני חילופי השלטון
(צילום: AP)
בצל אשרור ניצחונו של ביידן, הודיע הלילה טראמפ בציוץ בטוויטר כי שר המשפטים שלו, וויליאם בר, יפרוש מתפקידו כבר בשבוע הבא. בר נחשב לאחד מבעלי בריתו הקרובים ביותר של טראמפ, וספג ביקורת מצד הדמוקרטים בטענה שהשתמש בכוחו של משרד המשפטים על מנת לשרת את מטרותיו הפוליטיות של טראמפ. אולם לאחרונה ניכרה מתיחות בין השניים, בין היתר בצל הכרזתו של בר כי משרד המשפטים בראשותו לא מצא כל ראיה להונאה נרחבת בבחירות, כזו שהייתה יכולה להשפיע על תוצאותיהן. טראמפ זעם עליו גם בעקבות החשיפה בשבוע שעבר כי מתנהלת חקירת מסים פדרלית נגדו האנטר ביידן, בנו של הנשיא הנבחר. טראמפ טען כי משרד המשפטים היה צריך לחשוף את קיומה של החקירה לפני הבחירות, אף שהדבר מנוגד מפורשות לנהליו – הדורשים להימנע מהתנהלות שעשויה להשפיע על הבחירות.
בשבועות האחרונים דווח כבר על אפשרות שבר יפרוש או יפוטר, ולכן ההודעה הלילה – שנעשתה דקות ספורות לאחר שביידן השיג רשמית את הניצחון בהצבעת האלקטורים – לא הייתה מפתיעה במיוחד. למרות הביקורת שהשמיע נגד בר, טראמפ שיבח אותו בהכרזה שלו על פרישתו המוקדמת, וכתב בציוץ בטוויטר כי "היחסים שלנו היו טובים מאוד, והוא עשה עבודה נהדרת".
גם בר שיבח את טראמפ במכתב ההתפטרות שלו, אותו הגיש לנשיא היוצא בפגישה עמו הלילה בבית הלבן. במכתב הוא מסר כי עדכן את טראמפ על האופן שבו חוקר משרד המשפטים את הטענות להונאות וזיופים בבחירות, והבטיח שהטענות הללו ממשיכות להיבדק גם כעת. כהונתו של בר הייתה פוסקת ממילא עם חילופי השלטון ב-20 בינואר. עם פרישתו בשבוע הבא יחליף אותו בתפקיד סגנו, ג'ף רוזן.
פורסם לראשונה: 19:59, 14.12.20