רגע ריסוס הגז בצומת אלוף שדה

דקירה בהפגנה נגד נתניהו בדרום, גז פלפל לעבר מוחים בצומת ברמת גן: במהלך הפגנה אמש (שבת) בצומת שער הנגב, מפגין כבן 40 פונה לקבלת טיפול רפואי לאחר שנדקר בצווארו. מצבו מוגדר קל. ברמת גן רוסס גז פלפל מרכב לעבר תומכי מחאת ה"דגלים השחורים" בצומת אלוף שדה והירדן בעיר. צפו בתיעוד.
האירוע ברמת גן התרחש מעט אחרי השעה 19:30, אז הפגינו 50 איש נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "מושחתים נמאסתם", "שוחד מרמה והפרת אמונים", "מנותקים נמאסתם" ועוד.
4 צפייה בגלריה
רכב מרסס את המפגינים במחלף השלום
רכב מרסס את המפגינים במחלף השלום
רגע ריסוס הגז לעבר המפגינים
4 צפייה בגלריה
המפגין שנדקר
המפגין שנדקר
הדקירה בצווארו של ניר סער
לפתע, כך סיפרו מפגינים, הגיע רכב שריסס לכיוונם גז פלפל ונמלט מהמקום. "עמדתי בצומת אני, שלושת הילדים שלי בני 9 6 ו-4 ועוד ילד של חברים בן 9", סיפר א' שרוסס גם הוא בגז פלפל. "היו הרבה רכבים שהאטו את הנסיעה וצפצפו כדי להזדהות אז לא חשדתי ברכב שהסתובב והגיע לידנו באיטיות. הוא הוריד את החלון לצד הנהג, ולפתע ריסס בגז פלפל, וכולם התחילו להשתעל ולהתגרד ולבכות. היו שם 50 איש ואחרי האירוע כולם ברחו משם".
הוא סיפר כי הגיש תלונה במשטרה: "אני בטוח שיש שם מצלמות אבטחה ואי אפשר לפספס את זה. הוא המשיך לנסוע ונעלם. אנחנו נחזור לשם גם בשבוע הבא. אף אחד לא הצליח לעשות כלום כי כולם השתעלו". א' אמר כי הוא משוכנע שזה מעשה מכוון נגד המפגינים: "בכוונה לא נסענו לבלפור כי הייתי עם ילדים ורציתי משהו יותר קטן כדי לחנך את הילדים שלנו ולהראות שמותר למחות בדמוקרטיה על מה שקורה במדינה".
מפגין נוסף סיפר "צילמתי את ההפגנה שמתרחשת מדי מוצאי שבת. היו שם מוחים עם שלטים. פתאום הרגשתי צריבה בעיניים והבנו שמישהו התיז עלינו חומר, ניגשתי לשוטרים ודיווחנו שמישהו התיז גז. רק כשעברתי על הצילומים ראיתי את האירוע".
הבוקר הודיעה המשטרה כי נעצר חשוד במעשה, תושב רמת גן בן 34. המשטרה תבקש להאריך את מעצרו בהמשך היום בבית משפט השלום בתל אביב.

"התנפלו עלינו לעיני הילדים שלנו"

מפרטי המקרה בשער הנגב עולה כי קבוצה של צעירים שהתנגדו להפגנה הגיעו למקום והחלו להתעמת עם המפגינים. הם הכו אותם וחטפו מהם את השלטים. משטרת שדרות הוזעקה למקום והבוקר נעצר צעיר בשנות ה-20 המאוחרות לחייו, תושב אזור הדרום, בחשד שהיה מעורב בתקיפה.
נמסר כי היום תבקש המשטרה להאריך את מעצרו ובמקביל נמשכות הפעולות לאיתור המעורבים האחרים.
4 צפייה בגלריה
ההפגנה בשער הנגב
ההפגנה בשער הנגב
ההפגנה בשער הנגב
4 צפייה בגלריה
ישי לוז
ישי לוז
ישי לוז: "הגנו על הילדים"
הנדקר, ניר סער, אב לילדים מקיבוץ גבים, סיפר בשיחה עם ynet: "הגענו להפגין בערך 30 אנשים, כולל הילדים. בשלב כלשהו הגיעו למקום בין 15 ל-20 צעירים. הם עמדו עם הרכבים בצד והתנפלו עלינו. הם הכו את המפגינים באגרופים ובבעיטות, קרעו את השלטים ודחפו אותנו לכביש. חבר שלי, ישי לוז, ספג מכות. הם סגרו סביבו במעגל והתנפלו עליו, הכול לעיני הילדים שלנו".
לוז אמר כי הותקף באגרופים ובבעיטות ונגרמו לו חבלות קלות: "הם התנפלו עלינו, היינו צריכים להגן על הילדים הקטנים. הם סגרו עלינו במעגל והרביצו לכל מי שנקלע לדרכם".
ההערכה היא כי ניר נדקר באמצעות מברג. בצמרת המשטרה הנחו את תחנת משטרת שדרות לרכז מאמץ במטרה לאתר ולעצור במהירות את הדוקר או מי מחבריו שהיו שותפים לאלימות כלפי המפגינים.
מחאת "הדגלים השחורים" ברחבי הארץ
(צילום: הדגלים השחורים)

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ התייחס לאירועים ואמר כי "הזכות להפגין קדושה. מי שמרים יד על מפגינים ומאיים באלימות חייב להיענש בחומרה. אני סומך על רשויות אכיפת החוק שישימו את ידיהן על התוקפים וימצו עימם את הדין".
שר החוץ גבי אשכנזי גינה את "התקיפות האלימות של מפגינים וקורא למשטרה לפתוח בחקירה ולבוא חשבון עם התוקפים. אפס סובלנות לאלימות בכל צורה שהיא לפני שיהיה מאוחר מדי. זכותם של אזרחים במדינה הזו לצאת ולהפגין ואדאג לשמור על זכות זו בכל דרך".
גם שר הכלכלה ויו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, גינה את "ההתקפה האלימה נגד מפגינים שאירעה הערב. זכות ההפגנה היא זכות יסוד המוקנית לכל אזרח במדינת ישראל. אני קורא למשטרה להגן על המפגינים בכל אתר ואתר ולפעול נגד התוקפים במהירות ובנחישות".
אופיר ליבשטיין, ראש המועצה האזורית שער הנגב, הגיב למקרה ואמר: "המועצה מגנה בתוקף כל גילוי אלימות, מכל סוג. הזכות להפגין היא אחת מזכויות היסוד של חברה דמוקרטית ושער הנגב היא מרחב בטוח לכל הדעות. אין מקום לאלימות הברוטלית שראינו הערב ולא ניתן לקומץ פורעי חוק לפגוע בזכות הדמוקרטית של תושבי שער הנגב"
גם בתנועת "הדגלים השחורים" הפנו אצבע מאשימה לראש הממשלה נתניהו: "ההסתה של הנאשם מביאה לאלימות וגם תביא לרצח, אבל דבר אחד היא לא תעשה - לא נעצור עד שהמושחת יפנה את בית ראש הממשלה ויצעד לשם אדם הגון. נתניהו שלא עצר את ההסתה לרצח רבין מסית היום נגד אזרחים. אנו יודעים מול מי אנו נאבקים, ואנחנו ננצח".
מורן אזולאי וחיים גולדיטש השתתפו בהכנת הכתבה
פורסם לראשונה: 21:50, 25.07.20