זירת הפיצוץ ליד השגרירות בניו דלהי
(צילום: רויטרס)

מטען חבלה התפוצץ בצהריים (שישי) סמוך לשגרירות ישראל בניו דלהי, ובישראל ובהודו מתייחסים לאירוע כאל פיגוע טרור, אם כי עדיין לא ברור לחלוטין שהשגרירות הייתה היעד. על פי המשטרה ההודית ומשרד החוץ הישראלי לא היו נפגעים בתקרית, שנסיבותיה נחקרות כעת. נזק נגרם לכמה כלי רכב שחנו בסמוך.
אזור הפיצוץ נחסם על ידי המשטרה, ולפי הדיווחים בהודו מקור הפיצוץ הוא מטען מאולתר וקטן שנעטף בשקית פלסטיק והושאר על המדרכה. הפיצוץ התרחש כמה דקות אחרי השעה 17:00 (שעון הודו), כאשר השגרירות הייתה סגורה, וגרם לניפוץ השמשות של לפחות שלושה כלי רכב שחנו שם.
8 צפייה בגלריה
פיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
פיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
כוחות הביטחון באזור הפיצוץ בניו דלהי. נבדק אם בשגרירות הייתה היעד
(צילום: רויטרס)
8 צפייה בגלריה
פיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
פיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
אין נפגעים. זירת הפיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
(צילום: רויטרס)
8 צפייה בגלריה
פיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
פיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי
(צילום: רויטרס)
בהודעת המשטרה בניו דלהי נטען כי הפיצוץ היה בעוצמה "נמוכה". הפיצוץ התרחש במרחק של ק"מ אחד מטקס צבאי שבו השתתף ראש הממשלה ההודי נרנדרה מודי והנשיא ראם נאת' קובינד.
ממשרד החוץ נמסר כי לכל עובדי השגרירות שלום, וכי לא נגרם נזק למבנה המתחם. "האירוע נמצא תחת חקירת הרשויות בהודו אשר עומדות בקשר עם הגורמים הישראלים הרלוונטיים". שר החוץ גבי אשכנזי עודכן על האירוע ונמסר כי "הנחה לנקוט בכל צעדי הביטחון הנדרשים".
בהודו וגם בישראל מתייחסים לפיצוץ כאל אירוע ביטחוני, ונבדק אם השגרירות הייתה היעד. לאחרונה חודדו כלל נהלי הביטחון בנציגויות בחו"ל, בין היתר על רקע החשש מפעולות נקמה כלשהן בעקבות ההאשמות באיראן שישראל עמדה מאחורי חיסול מדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזאדה. במשרד החוץ מקיימים כעת הערכות מצב עם עמיתיהם ההודים, שהעבירו מסר לישראל שלפיו הודו תעשה כל שביכולתה כדי להגן על נציגויות ישראל בהודו ושליחיה.
שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא, אמר ל-ynet זמן קצר לאחר הפיצוץ: "זה מטען חבלה, זה ברור. אנחנו עדיין מנסים לברר ולהבין מה קרה. זה היה מאוד קרוב לשגרירות ולכן גם אנחנו וגם המשטרה המקומית מתייחסים לזה כאל אירוע חבלני. אני לא יכול להגיד בוודאות אם זה כוון נגד השגרירות. אנחנו מתייחסים לזה כאל אירוע טרור, זה היה מספר מטרים מהשגרירות. יש נזק סביבתי.
מלכא ציין כי בשגרירות היו בזמן הפיצוץ רק כוננים, וכאמור איש לא נפגע. "אבל 17:05 זה בדיוק שעת יציאת העובדים בכל ימי השבוע - וזו הנקודה שמתייחסים אליה אנשי המשטרה. אף אחד לא יודע אצלם שיום שישי הוא שונה", הוסיף השגריר.
הוא ציין כי בשגרירות לא הופתעו מהפיצוץ. "אנחנו ברמת כוננות גבוהה. רק לאחרונה חידדנו את ההנחיות והגברנו את הערנות. אנחנו מאוד נזהרים. השליחים של מדינת ישראל יודעים שהם מטרה לאויב. אנו יודעים שאנו מטרה ולוקחים את זה בחשבון. אנחנו זוכרים היטב הפיגוע שהיה בהודו ב-2012. אנו מתייחסים לזה מאוד ברצינות ולכן גם עכשיו הפעלנו נוהל חירום ווידאנו שכל השליחים הגיעו לבית. לכל השליחים שלום".
8 צפייה בגלריה
שגריר ישראל בהודו רון מלכא
שגריר ישראל בהודו רון מלכא
שגריר ישראל בהודו רון מלכא. "לא הופתענו"
(צילום: משרד החוץ)
הפיצוץ מתרחש ביום השנה ה-29 לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל להודו. כפי שציין השגריר, הפיגוע הקודם נגד דיפלומטים ישראלים בהודו התרחש ב-2012, אז פיצוץ סמוך לשגרירות בניו דלהי גרם לפציעתה של טל יהושע קורן, אשתו של שליח משרד הביטחון במדינה. במקביל לאותו אירוע מלפני תשע שנים נוטרל מטען חבלה ברכב של השגרירות הישראלית בגאורגיה.