נתניהו בהצהרה, הערב
(צילום: אלכס גמבורג)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התבטא הערב (שני) בנוגע לעתיד משפטו, לראשונה מאז השתתף הבוקר בדיון המענה לכתב האישום בבית המשפט. "כולם יודעים שהתיקים נגדי תפורים, והיום התברר שלא תפורים עד הסוף", אמר. הוא העריך כי המשפט לא יתחדש לפני הבחירות שיתקיימו ב-23 במרץ. "לא נראה לי שימהרו לשלב ההוכחות לפני הבחירות, כי זה ייתפס כהתערבות בוטה, ואם זה יהיה אנחנו הולכים לנצח בגדול".
נתניהו אמר את הדברים בהצהרה משותפת עם עמיתו ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס במשרד רה"מ בירושלים. לשכת רה"מ קבעה את ההצהרה הערב בכוונה כדי לשדר "עסקים כרגיל" שעות אחרי המשפט, ולהראות שהמאבק המשפטי לא מפריע לניהול המדינה. "כולם רואים שהתיקים שלי מתפוררים", הוסיף נתניהו. "המצאת עבירה שלא קיימת בספר החוקים באף מדינה, לא של ישראל ולא של יוון".
4 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
שידר עסקים כרגיל. נתניהו בהצהרה, הערב
(צילום: EPA)
עוד הודיע נתניהו כי המשך ההקלות יהיה מדורג וייקבע על פי רמזור שיביא בחשבון גם את היקף ההתחסנות בכל יישוב, בנוסף לתחלואה. "זה יאפשר לנו לפתוח באמצעות דרכון ירוק את הכלכלה, המסחר והתרבות ויתרת החינוך, אבל בזהירות", אמר. הוא הזהיר מהלחצים להסיר את המגבלות במהירות: "יש לנו עומס כמעט מקסימלי בבתי החולים, ואנו צריכים לנהוג בזהירות".
לשאלת כתב ynet מדוע נשיא ארצות הברית החדש ג'ו ביידן טרם שוחח איתו אחרי שנכנס לתפקידו השיב נתניהו: "שוחחתי עם ביידן מיד לאחר ניצחונו. הוא מצלצל לראשי מדינות לפי הסדר המקובל עליו, הוא לא הגיע למזרח התיכון עדיין. הברית שלנו עם ארה"ב היא איתנה. לא נסכים על כל דבר, אבל הברית שלנו איתנה".

"נוכל לטוס ליוון ללא מגבלות"

ראשי הממשלה של ישראל ויוון הכריזו במסיבת העיתונאים על הסכם הכרה הדדית בתעודת מתחסן לצורך תיירות. לפי ההסכם, בעלי תעודת מתחסן יוכלו להגיע לבקר במדינות מבלי שיידרשו לבידוד או לבדיקת קורונה. "ברגע שנסיר את מגבלות הטיסה נוכל לטוס ליוון ללא כל מגבלות", הבטיח נתניהו.
4 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו וקיריאקוס מיצוטאקיס
בנימין נתניהו וקיריאקוס מיצוטאקיס
"מבצע החיסונים ייאפשר לישראלים לנפוש ביוון". מיצוטקיס ונתניהו
(צילום: EPA)
לאחר מכן אמר ראש ממשלת יוון: "אני מברך על מבצע החיסון של האוכלוסייה בישראל שייאפשר לנו להציע לתיירים ישראלים אפשרות לבלות חופשה ביוון בלי מגבלות. אני שמח שמשרדי התיירות חתמו על הסכמים בתחום. אני בעד דרכון ירוק באיחוד הארופי, וזה מה שנעשה עם ישראל שמתקדמת מאוד בחיסון רוב האוכלוסייה".
בתום ההצהרות נערך במשרד התיירות טקס חתימה על ההסכמים, וראשי הממשלות צפו בו מרחוק על מסך שהוצב במשרד ראש הממשלה.
מיצוטקיס מבקר בישראל בזמן שגם יוון חווה התפרצות של הקורונה, אך במקביל נערכת לחידוש עונת התיירות באפריל. יוון מקיימת מגעים להסכם הכרה הדדי בתעודות חיסון לצורכי תיירות גם עם דנמרק, איטליה וקפריסין. ישראל אף היא מנהלת מגעים עם שורת מדינות להסכמים דומים.
4 צפייה בגלריה
גבי אשכנזי וקיריאקוס מיצוטאקיס
גבי אשכנזי וקיריאקוס מיצוטאקיס
מיצוטקיס (משמאל) עם גבי אשכנזי בקבלת הפנים בנתב"ג
(צילום: מירי שמעונוביץ')
יוון היא המדינה הראשונה שישראל סכימה איתה על הכרה הדדית בתעודות מתחסן. ההערכה היא כי ההסכם ייכנס לתוקף רק כאשר המצב הבריאותי בישראל וביוון יאפשר זאת - אולי רק בחודש הבא או באפריל.
מיצוטקיס נחת בישראל אחר הצהריים ובנתב"ג קיבל את פניו שר החוץ גבי אשכנזי. לפני ההצהרה עם נתניהו ערכה המשלחת היוונית פגישה במשרד החוץ.
4 צפייה בגלריה
לינדוס רודוס יוון
לינדוס רודוס יוון
בקרוב המתחסנים יוכלו לחזור לנפוש ביוון? רודוס
(צילום: shutterstock)
מלבד התיירות, נושא נוסף שיעלה בשיחות הוא הדאגה ביוון מהגישושים בין ישראל לטורקיה. היוונים רוצים לוודא שאם תהיה התחממות ביחסים בין ישראל לטורקיה, היא לא תהיה על חשבון הברית של ישראל עם יוון וקפריסין. ישראל תבהיר ליוונים שאין לה כוונה להתחבר לכל יוזמה נגד טורקיה, וכי ישראל רוצה ביחסים טובים עם אנקרה.
יוון גם מבקשת להעמיק את שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל. רק לאחרונה זכתה "אלביט" הישראלית במכרז בהיקף 1.68 מיליארד דולר להקמת בית ספר לסימולציה לטייסי קרב בקלמטה. כמו כן ידונו בהמשך קידום מיזם צינור הגז איסט מד.
בביקור תחתום שרת התיירות אורית פרקש הכהן על הסכם שיתוף פעולה תיירותי ראשון מול יוון, כחלק מהחזון לפיתוח ענף התיירות ביום שאחרי הקורונה. השרה תפגוש את שר התיירות של יוון הארי תיאוצ'ריס לפגישת עבודה וחתימה על הסכם שיתוף פעולה ראשון בתחום התיירות בין המדינות. זהו ההסכם הראשון שנחתם בין ישראל ליוון בתחום התיירות ונחתם כעת, לאחר שנים של עבודה מצד אנשי משרד התיירות והחוץ. במסגרת ההסכם יוקם צוות עבודה לשיתוף פעולה בתחום, קידום תיירות הדדית ועוד.