ב-17 בנובמבר 2020 יצא שר הביטחון בני גנץ לסיור בצפון. שר המדע ומקורבו יזהר שי ביקש שיתאמו להם פגישה דחופה. שי זומן לקיבוץ אילון בגליל המערבי, שם פגש את גנץ ברדתו מהמסוק הצבאי. שר המדע ביקש מהמאבטחים של גנץ כמה דקות בארבע עיניים. "בני, יש לנו 61 חברי כנסת", הוא אמר, "אפשר לעשות את זה. אנחנו במרחק כמה ימים מאי-אמון קונסטרוקטיבי והפלת הממשלה". גנץ השיב לו: "יופי של עבודה. נדבר על זה בערב".
כל מה שצריך לדעת על בחירות 2021 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet
4 צפייה בגלריה
שר הביטחון בני גנץ יגיע בביקור בתרגיל "חץ קטלני" בצפון הארץ
שר הביטחון בני גנץ יגיע בביקור בתרגיל "חץ קטלני" בצפון הארץ
גנץ בסיור ביטחוני בצפון. ארכיון
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
4 צפייה בגלריה
יזהר שי באולפן ynet
יזהר שי באולפן ynet
יזהר שי באולפן ynet
(צילום: מוטי קמחי)
שי היה בין אדריכליה של תוכנית שאם הייתה מצליחה לא היינו היום בבחירות רביעיות. הרעיון היה להפיל את נתניהו ולהמליך את בוגי יעלון לראש ממשלה זמני למשך שנה. רבים במערכת הפוליטית לא התייחסו ברצינות לרעיון, אבל מבחינת שי זו הזדמנות אמיתית שהוחמצה. "היה ניתן למנוע את הבחירות", הוא טוען לאחר שעזב את גנץ וכחול לבן לטובת תל"ם של יעלון.
סוף חודש אוגוסט: הכנסת אישרה את פשרת האוזר, שדחתה את אישור התקציב, אולם המשבר בין הליכוד וכחול לבן עדיין לא נעלם. שי אמר לגנץ: "רוטציה לא תהיה. הולכים לבחירות. בוא נשלוט באירוע עם סדרה של יוזמות. אנחנו יודעים עם מי יש לנו עסק".
שר המדע באותו זמן הציג לגנץ את הרעיון להתלכד סביב יעלון. "כדי לקבל תמיכה מסיעות הבית זה היה חייב להיות בוגי משום שהוא נחשב ממלכתי", מסביר שי, "אחר כך החרדים יוכלו להצטרף כי הם מעריכים אותו. היה ברור שיאיר לפיד זה לא מעשי. הערכנו שאם זה בוגי, בסיטואציה מסוימת גם בנט יכול להצטרף וגם ח"כים מהליכוד. רצינו תמיכה של הרשימה המשותפת, ובוגי לא נחשב שמאל ולכן ממשלה בראשותו הייתה מתקבלת".
4 צפייה בגלריה
משה יעלון
משה יעלון
יעלון. סמל לממלכתיות
(צילום: הדר יואביאן)
ראיון עם יזהר שי באולפן ynet, אוקטובר
(צילום: ירון ברנר)

שי נפגש עם יעלון בכנסת והציג לו את פרטי המהלך. "הוא חשב והסכים, אבל היה קצת חשדן", הוא מספר. יעלון ביקש משי לוודא שגנץ באמת עומד מאחורי היוזמה. המגעים בין שי לבוגי נמשכו כחודשיים. "כל הזמן וידאתי שבני עומד מאחורי הדברים ומסרתי את זה לבוגי", שי מספר. "סיכמנו שנתחיל לבדוק בסיעות הבית האם נקבל תמיכה. האתגר היה להביא אנשים מהימין. היה ברור שהאוזר והנדל לא יסכימו והיה צריך למצוא שניים במקומם".
באמצע נובמבר שי הצליח, לדבריו, לגייס 61 חברי כנסת שיתמכו באי-אמון קונסטרוקטיבי שיפיל את הממשלה. "היו לנו 59 ידיים בעד", הוא מסביר, "15 של המשותפת, 17 יש עתיד־תל"ם, 16 כחול לבן והעבודה, 3 מרצ, מרב מיכאלי וישראל ביתנו 7. אני הבאתי לחגיגה שני חברי כנסת מהימין - כל אחד מהם נתן לי התחייבות, כל אחד עם סיפור מיוחד. אני לא יכול להגיד מי הם כי יאיימו עליהם. בשלבים מסוימים היו לנו אפילו יותר מ־61, עוד אחד או שניים".
יאיר לפיד הסכים למהלך? "הושגה איתו הסכמה שבשתיקה שיש עתיד יתמכו. יאיר היה מצביע בעד. גם אני וגם בוגי דיברנו עם איימן עודה. סוכם שהם יתמכו אבל לא יהיו חלק מהממשלה".
ב-17 בנובמבר כאמור הודיע שי לגנץ שיש לו 61 ח"כים. בערב התקיימה שיחת זום בהשתתפות גנץ, שניים ממקורביו ושי. "עברנו על רשימת ה-61", שי מספר. "בני חשש מתרגיל מסריח וביקש ממני למצוא עוד שתיים-שלוש ידיים כדי שלא ניפול אם מישהו יתחרט או עובד עלינו. חזרתי לחיפושים. תיכננו ליל חניונים משלנו. הרעיון היה להטעות את נתניהו. היה חשש מלחצים גדולים על ח"כים מהימין ולכן הרעיון היה לעשות את זה בהפתעה גמורה. בוגי דיבר עם בנט כדי שיתמוך, אבל הוא רצה בחירות. היה באופוריה, 21 מנדטים בסקרים, והעסק התחיל להתמסמס. אני לא אומר שבנט הרס את זה, אבל אם הוא היה פועל קודם עבור האינטרס הציבורי, הייתה לנו היום ממשלה אחרת".
4 צפייה בגלריה
לפיד תמך, בנט ברח
לפיד תמך, בנט ברח
לפיד תמך, בנט ברח
(צילום: AP)
שי מוסיף: "התחלנו לשמוע רעשים שנתניהו מתקרב לרשימה המשותפת. אני לא מוציא מכלל אפשרות שהוא שמע על הדיל איתם והלך אליהם כדי למנוע את הפלת הממשלה שלו. בסופו של דבר, גנץ החליט לא לעשות את האירוע הזה. התאכזבתי שזה לא קרה".
שי אף טוען כי הוסכם שהממשלה בהנהגת יעלון תכלול רק 18 שרים ותעביר מספר חוקים של מלחמה בשחיתות ובהם הגבלת קדנציות לראש הממשלה, ומניעת כהונה תחת כתב אישום.