בתחילת השבוע המשטרה ושב"כ התירו לפרסום כי פוענח הרצח של יגאל יהושע בלוד, שאירע במהלך ההתפרעויות שאירעו בזמן מבצע "שומר החומות" - והבוקר (ה') הוגשו כתבי אישום נגד שבעה מעורבים. שניים מהם קרובי משפחה של מוסא חסונה, שנורה כמה ימים לפני כן בעיר.
9 צפייה בגלריה
יגאל יהושע
יגאל יהושע
יגאל יהושע, נרצח בפרעות בלוד
(צילום: דוברות המשטרה )
בהודעת הפרקליטות נמסר: "פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה לבית משפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד יוסף קדאים (21), וליד קדאים (25), כארים בהלול (18), איאד מרחאלה (20), חאלד חסונה (51), אחמד דנון (25) וכאמל אללה (21) בגין רצח בנסיבות מחמירות של מעשה טרור בצוותא, מעשה טרור של יידוי אבן לעבר כלי תחבורה בצוותא, חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני, שיבוש מהלכי משפט בצוותא, שהייה שלא כדין בישראל- כל אחד על פי חלקו. זאת לאחר שאבנים שיידו לעבר מכוניתו של יגאל יהושע ז"ל גרמו למותו".
9 צפייה בגלריה
כרים בהלול כמאל דיף אללה יוסף אלקדאים חאלד חסונה  וליד אלקדאים איאד מראחלה אחמד דנון חשודים ב רצח לינץ' יגאל יהושע ב לוד
כרים בהלול כמאל דיף אללה יוסף אלקדאים חאלד חסונה  וליד אלקדאים איאד מראחלה אחמד דנון חשודים ב רצח לינץ' יגאל יהושע ב לוד
החשודים שנעצרו בגין הרצח
(צילום: תקשורת שב"כ )
9 צפייה בגלריה
הנאשמים בבית המשפט
הנאשמים בבית המשפט
הנאשמים בבית המשפט, הבוקר
(צילום: יריב כץ )
9 צפייה בגלריה
הנאשמים בבית המשפט
הנאשמים בבית המשפט
(צילום: יריב כץ )
אפי יהושע, אחיו של יגאל, אמר לאחר הגשת האישומים: "כולי תקווה שהדין ימוצה איתם,שכל אחד יקבל את מה שמגיע לו. אולי כך ננסה לסגור מעגל, למשפחה זה כבר לא יעזור. התיעוד מזעזע, מי שיראה אותו לא יוכל לעמוד בתיאור הלינץ' המכוער והמבזה של חיות האדם. ראיתי את הפנים שלהם כשעמדו בבית המשפט, אך דרך לתאר אותם. כל תיאור יהיה עלוב".
האח ציין כי הוא ובני המשפחה ימשיכו ללוות את הדיונים. "אני מקווה שכשהם יהיו בכלא אולי הם יחשבו, אולי יגידו מילה של חרטה או סליחה. לא שמענו דבר מהם, מהמשפחות שלהם או מעורכי דינם".
9 צפייה בגלריה
לוד
לוד
נזקי המהומות בליל הפרעות בלוד
(צילום: AFP)
מכתב האישום עולה כי במאי 2021, לאחר ירי רקטות מסיבי לעבר אזור ירושלים ועוטף עזה, החל מבצע "שומר החומות". בד בבד, החלו הפרות סדר רחבות בכל רחבי הארץ. באזור המרכז, ובפרט  בעיר לוד, התרחשו אירועי אלימות רבים וכוחות הביטחון על רקע לאומני וגזעני.
לפי האישום, שהוגש על ידי עו"ד יעל עצמון ולירון שטרית, ב-11 במאי, בהמשך להלווייתו של מוסא חסונה ולמתיחות ששררה בלוד, בשעות הערב כמה צעירים ערבים הבעירו אש בצדי הכביש וזאת על מנת לגרום לרכבים להאט. משהגיעו רכבים לאזור האש והאטו את נסיעתם, הצעירים בדקו את זהותם של הנוסעים ברכב. משזיהו כי מדובר ברכב שבו נוסעים יהודים, הודיעו על כך לנאשמים ולאחרים וזאת על מנת שיידו לעברו אבנים.
9 צפייה בגלריה
הלוויתו של יגאל יהושע ז"ל
הלוויתו של יגאל יהושע ז"ל
הלווייתו של יהושע
(צילום: טל שחר)
9 צפייה בגלריה
רכבו של יגאל יהושע ז"ל שנפטר לאחר שנפגע במהומות בלוד
רכבו של יגאל יהושע ז"ל שנפטר לאחר שנפגע במהומות בלוד
המכונית שנרגמה
(צילום: נדב אבס)
הנאשמים, יחד עם מוחמד חסונה, חברו יחדיו במטרה ליידות אבנים לעבר כלי רכב של יהודים במטרה לפגוע בכלי הרכב על יושביהם, ומתוך אדישות לאפשרות לגרימת מותם. הכול מתוך מניע לאומני-אידיאולוגי ובמטרה לעורר פחד ובהלה בציבור, וכאשר היה במעשה סיכון ממשי לחבלה חמורה בגופו של אדם.
לשם כך, תואר בכתב האישום, הצטיידו הנאשמים באבנים ויידו אותן לעבר מכוניות שעברו במקום לאחר שזוהו ככלי רכב שבהם נוסעים יהודים.
סמוך לשעה 22:30 יידו הנאשמים - בעוצמה ומטווח קצר - כמה אבנים לעבר רכבו של יהושע במטרה לפגוע ברכב על יושביו, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותו של המנוח, לשון הודעת הפרקליטות. מספר אבנים פגעו ברכב, אבן או אבנים שיודו על ידי הנאשמים ניפצה את השמשה האחורית-שמאלית של הרכב, ואבן נוספת פגעה בשמשה השמאלית-קדמית, ניפצה אותה, חדרה אותה, ופגעה בעוצמה רבה בראשו של המנוח.
9 צפייה בגלריה
אירה, אלמנתו של יגאל יהושע ז"ל
אירה, אלמנתו של יגאל יהושע ז"ל
אירה, אלמנתו של יגאל. "דבר לא יחזיר אותו"
(צילום: טל שחר)
באישום צוין כי לאחר שהנאשמים נוכחו לדעת כי פגעו במנוח וברכבו, חלק מהם שוחחו ביניהם לגבי הצורך בהעלמת המצלמות. זאת כדי להסתיר את מעשיהם ולשבש את החקירה.
לאחר עצירה של מספר דקות, בשארית כוחותיו יהושע המשיך בנהיגה איטית, עד שהגיע לחניית ביתו - ושם איבד את ההכרה וזו לא שבה אליו יותר.
לאחר שעזב את זירת האירוע, המשיכו הנאשמים ובהם יוסף קדאים ואחרים, ליידות אבנים לעבר מכוניות שבהן נסעו יהודים וגרמו להם נזקים. מכתב האישום עולה עוד כי יומיים לאחר האירוע, וליד קדאים ואחרים יידו אבנים גם כן לעבר מכוניות של יהודים.
בבקשה למעצר עד תום ההליכים ציינו עו"ד עצמון ושטרית: "כתב האישום שהוגש נגד המשיבים מייחס להם עבירות חמורות שהמניע להן הוא לאומני-אידיאולוגי ונעשה במטרה לעורר פחד ובהלה בציבור וכאשר היה במעשה סיכון ממשי לחבלה חמורה בגופו של אדם. המשיבים חברו יחד ליידוי אבנים על כלי רכב, לאחר שווידאו כי בכלי הרכב נוסעים יהודים. המשיבים יידוי אבנים בצוותא לרכבו של יהושע בשל היותו יהודי, והביאו למותו כתוצאה מפגיעה קשה של אבן בראשו".
עו"ד שוקרי אבו טביק, המייצג את הנאשם בהלול, מסר בתגובה לאישום: "לאחר שנעיין בחומר הראיות ונלמד אותו, נגיב בהתאם".
עו"ד שוקרי אבו טביקעו"ד שוקרי אבו טביקצילום: אלי סניור
הרצח התרחש ב-11 במאי, בעיצומה של הלחימה בעזה. לפי המשטרה, הקבוצה החליטה לפגוע ביהודים ממניע לאומני ולצורך כך הם הקימו מחסומים מאולתרים מאבנים ופחי אשפה ברחוב המסגר בלוד. זאת במטרה שכלי רכב של נהגים יהודים יאטו - ואז יוכלו לרגום אותם באבנים.
כלל המעורבים נעצרו בשבועות האחרונים בפעילות משולבת של שב"כ וימ"ר מרכז של המשטרה.
9 צפייה בגלריה
לוד, בחודש שעבר
לוד, בחודש שעבר
לוד, בחודש שעבר
(צילום: AFP)

אירה, אלמנתו של יגאל, אמרה לאחרונה ל-ynet: "מדובר בסוג של הקלה. שום דבר לא יחזיר אותו, אבל לפחות מצאו את הרוצחים. הייתה פה עבודה קשה של המשטרה וגורמי החקירה האחרים, אני מקווה שעכשיו בית המשפט יעשה את מה שמוטל עליו ויכניס אותם להרבה שנים בכלא".