4 צפייה בגלריה
גן סגור
גן סגור
יותר מ-50 גנים ובתי ספר סגורים בתל אביב
(צילום: אסף רוזן )
לא התחסנתם? תישארו מחוץ לגנים ולכיתות: סייעות ועובדי מנהלה בגני הילדים ובבתי הספר בתל אביב יידרשו החל מיום ראשון להציג בכניסה למוסדות החינוך תעודת התחסנות, תעודת החלמה או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה שנערכה ב-72 השעות האחרונות.
בעירייה אמרו כי כל מקרה של עובד או עובדת שיעמדו בסירובם להיבדק או להתחסן ייבחן לגופו, וציינו כי העירייה רשאית להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה לשם שמירה על בריאות התלמידים והצוות החינוכי. בתחילה אמרו בעירייה כי ההחלטה מחייבת את כלל הגננים והמורות, אבל אחר כך ציינו כי אינם יכולים לאכוף אותה על עובדי משרד החינוך, וגם לא על מורים בתיכונים שהם עובדי עירייה.
4 צפייה בגלריה
בי"ס גבריאלי הכרמל
בי"ס גבריאלי הכרמל
לומדים בחוץ בבית ספר בת"א
(צילום: מוטי קמחי )
4 צפייה בגלריה
בי"ס גבריאלי הכרמל
בי"ס גבריאלי הכרמל
בכניסה לבי"ס גבריאלי הכרמל
(צילום: מוטי קמחי)
בתל אביב סגורים כעת יותר מ-50 גני ילדים ובתי ספר בעיר עקב חשיפה לחולה מאומת. במכתב לכלל עובדי החינוך נאמר כי כחלק מהמאמץ הכללי לחזור לשגרה מבקשת העירייה למקד מאמץ בצמצום עד כדי מיגור התחלואה בבתי הספר ובגנים בעיר. "לצערנו לא כל העובדים והעובדות מחוסנים והתחלואה במוסדות החינוך עולה בשבועיים האחרונים", נאמר במכתב.
ראש המועצה המקומית כוכב יאיר-צור יגאל, יובל ארד, היה הראשון שהתנה כניסת אנשי חינוך בהתחסנות או בבדיקת קורונה. בתחילת השבוע הודיע ארד כי סייעת בבית ספר שסירבה להתחסן תצא לחופשה ללא תשלום. עתירה שהגישה הסייעת להורות על החזרתה עדיין תלויה ועומדת, ועדיין לא הוגשה לבית הדין עמדת היועץ המשפטי לממשלה.
4 צפייה בגלריה
ראש המועצה בכניסה לדיון
ראש המועצה בכניסה לדיון
יובל ארד בכניסה לדיון בעתירה
(צילום: מוטי קמחי )
בעיריית תל אביב מסרו כי העירייה מעודדת התחסנות או בדיקות של הצוותים החינוכיים במטרה לשמור על תלמידי העיר והצוות החינוכי, ולאפשר שגרת לימודים סדירה. עוד נמסר כי ההנחיה תקפה לכל עובדי מערכת החינוך.
עו"ד טל קדש, המייצג הורים רבים לילדים במערכת החינוך בתל אביב בתביעה להתנות כניסת עובדי חינוך למוסדות החינוך בהתחסנות או בבדיקה, בירך על הנוהל - ולצד זאת פנה לעירייה וביקש לבדוק כיצד הוא ייאכף ואילו אמצעים הועמדו על ידי העירייה לשם כך. לדבריו, מכוח עיקרון השקיפות מבוקש כי גם להורים יינתן מידע בזמן אמת באשר לביצוע הוראות נוהל התחסנות העובדים במוסדות החינוך.
עו"ד אחז אגם, יו"ר פורום הגנים בוועד ההורים של תל אביב, אמר כי הוא קורא לעירייה להחיל אותם נהלים גם על גננות ומורים עובדי משרד החינוך. "החלטת העירייה חשובה ומבורכת. חשוב שעירייה כמו תל אביב יפו, תוביל מהלכים שהמטרה שלהם להקטין את התחלואה ולשמור על ילדינו. אין לנו אלא לקוות שמשרד החינוך יישר קו ויקבע אותם נהלים גם לגבי עובדי משרד החינוך, אשר כזכור, ביקשו לקבל קדימות בתור להתחסן ובסופו של דבר מבקשים שלא להתחסן. אני מאמין, שתל אביב יפו, כמי שמאיר מגדלור לערים אחרים, גם הפעם תהיה מודל לחיקוי לרשויות אחרות שיבחרו ללכת באותה הדרך", אמר עו"ד אגם.
פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות באולפן ynet
(צילום: אורי דוידוביץ, שחר גולדשטיין)

יש לציין כי החוק לחיסון עובדים שמתייחס בעיקר לעובדי מערכת החינוך מתעכב כבר למעלה מחודש. הבוקר התייחס מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי לעניין בריאיון לאולפן ynet ואמר כי "חקיקה היא דבר מורכב שיש בו הרבה דיונים, שנדרשים למיסמוך ודברים כאלה". לדבריו, לפעמים החקיקה מתעכבת בגלל עתירות נגדה.
פרופ' לוי ציין כי "ביום ראשון הזה פתחנו את חטיבות הביניים בערים הצהובות והירוקות והכתומות לא בוהקות, כפי שקוראים. ביישובים אדומים אנחנו עדיין לא פותחים את זה. אנחנו רואים גם, שלמרות האוירה האופטימית, אנחנו רואים שבתי ספר, כיתות וגנים, נסגרו בשל ילדים מאומתים או מורים מאומתים ולכן אנחנו לא צריכים להחפז בדבר הזה". פרופ' לוי קרא למורים שטרם התחסנו, להתחסן.