מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ביטל ברגע האחרון את נסיעתו לאירופה, אחרי ששר החוץ של לוקסמבורג ובכירים באיחוד האירופי סירבו לפגוש אותו. כך סיפרו לרויטרס דיפלומטים אמריקנים ואירופאים. הסלידה מהדיפלומט הבכיר של ארה"ב הייתה כשבוע אחרי שתומכי דונלד טראמפ הסתערו על הקפיטול והדהימו את בעלות הברית של אמריקה.
מייק פומפאו מייק פומפאו
מייק פומפאו. "בעלות הברית נבוכות"
(צילום: רויטרס)
פומפאו, בעל ברית קרוב ונאמן של טראמפ, אמור היה להגיע היום (ד') ללוקסמבורג - מדינה קטנה ועשירה ושותפה של ארה"ב בברית נאט"ו - ולפגוש את שר החוץ שלה. משם אמור היה להמשיך לבריסל לפגישה עם בכירים באיחוד האירופי. גורם דיפלומטי אמר שהנסיעה ללוקסמבורג בוטלה אחרי שהגורמים במדינה לא רצו לקבוע את הפגישה עם פומפאו.
גורם דיפלומטי אמר שבעלות הברית של ארה"ב "נבוכות" מפומפאו לאור ההתפרעויות בקפיטול. פומפאו אמנם גינה את האלימות של תומכי טראמפ, איך לא התייחס לאחריות של הנשיא למעשים ולטענות חסרות הבסיס שלו על גניבת הבחירות. שר החוץ של לוקסמבורג, ז'אן אסלבורן, אמר שטראמפ הוא "פושע" ו"פירומן פוליטי". משרד החוץ של לוקסמבורג אישר שהביקור המתוכנן של פומפאו במדינה בוטל, אך סירב למסור פרטים נוספים.
עימותים בין שטרים למפגינים בוושינגטון, ב-  1.6עימותים בין שטרים למפגינים בוושינגטון, ב-  1.6
המהומות בקפיטול בשבוע שעבר
(צילום: רויטרס)
עימותים בין שטרים למפגינים בוושינגטון, ב-  1.6עימותים בין שטרים למפגינים בוושינגטון, ב-  1.6
(צילום: רויטרס)
ארה"ב וושינגטון פריצת תומכי טראמפ ל קונגרס גבעת הקפיטול מדרגותארה"ב וושינגטון פריצת תומכי טראמפ ל קונגרס גבעת הקפיטול מדרגות
(צילום: רויטרס)
בעקבות ביטול הנסיעה ללוקסמבורג עלו תהיות לגבי נחיצות הביקור של פומפאו בבריסל. דובר באיחוד הכחיש שמחלקת המדינה הגישה בקשות כלשהן לפגישות עם ראשי האיחוד, אך לפי הדיווחים פומפאו רצה לפגוש את הבכירים - אך הם לא היו מעוניינים בכך.
לא ברור מדוע פומפאו רצה להגיע לבריסל קרוב כל כך לסוף כהונתו של טראמפ, כשלא נקבעו לו פגישות רשמיות. מחלקת המדינה האמריקנית מייחסת את ביטול הנסיעה של פומפאו לשיתוף הפעולה שלו עם צוות המעבר של ג'ו ביידן, שיושבע לנשיאות בעוד שבוע.
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ו מזכיר המדינה מייק פומפאו ב הבית הלבןנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ו מזכיר המדינה מייק פומפאו ב הבית הלבן
פומפאו וטראמפ בבית הלבן
(צילום: EPA)
בבריסל פומפאו אמור היה להיפגש בארבע עיניים עם מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, ואז להיפגש עם שרת החוץ הבלגית סופי וילמס - שגם ארצה חברה בברית הביטחונית. וילמס וסטולטנברג גינו בשבוע שעבר את המהומות בקפיטול. במהלך הפריצה לקפיטול צייצה וילמס בטוויטר: "התמונות האלה מזעזעות, גם בגלל שהן פוגעות באידיאלים הדמוקרטיים שלנו. הן מראות את גודל המשימה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שתהיה לאחד את החברה האמריקנית תחת מטרה משותפת. אנחנו מאמינים שהוא יוכל לעשות את זה". מזכ"ל נאט"ו אמר שמדובר במראה "מזעזע" ושיש לכבד את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות בארה"ב.
זו הייתה אמורה להיות הנסיעה האחרונה של פומפאו בתפקיד מזכיר המדינה של ארה"ב. הכתף הקרה שקיבל פומפאו מהגורמים באירופה מנוגדת לאופי הביקורים של מזכיר המדינה בבריסל בשלוש השנים האחרונות. גורמים באיחוד האירופי - שמותשים מדונלד טראמפ ומהעובדה שמדובר באישיות בלתי צפויה - משתוקקים לבנות את היחסים עם ממשל ביידן.