אלפים בהפגנה בירושלים
(צילום: גיל יוחנן, satview)

בפעם ה-12 ברציפות, התקיימה אמש (שבת) מחאת "הדגלים השחורים" ברחבי הארץ, ורבים יצאו להפגין נגד התנהלות הממשלה. כמדי שבוע, הפגינו אלפים עם דגלים ושלטים ביותר מ-300 גשרים וצמתים ברחבי הארץ. כעשרת אלפים מחו מול מעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהם גם עצמאים ובעלי עסקים רבים שמחו נגד הסגר. סמוך לבית נתניהו בקיסריה מחו כ-500 מפגינים.
המאייר זאב אנגלמאיר, שנעצר בשבוע שעבר בהפגנה, חזר לבלפור כשהוא מחופש ל"שושקה", ונותר במקום אחרי חצות, לצד העשרות שנותרו ישובים על המדרכה. תשעה מפגינים נעצרו או עוכבו לחקירה על ידי המשטרה - חלקם, כך טוענת המשטרה, "בגין תקיפת שוטרים". המשטרה החרימה אמצעי כריזה כגון מגפונים.
האמן אריאל ברונז כבל עצמו בכיכר פריז והחזיק שלט "סגר מלא". המשטרה מסרה כי הוא "קשר עצמו בצווארו באמצעות מנעול לאחד מעמודי הצומת ככל הנראה במשך זמן רב, ובשל הסכנה שנשקפה לחייו, זומן למקום ע"י המשטרה צוות כבאות שחילץ אותו, והוא פונה ע"י גורמי הרפואה". יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), הגיע למחות עם מפגינים בתל אביב. ynet עביר את ההפגנה בירושלים בשידור ישיר.
הצעדה בירושלים
(צילום: משה מזרחי )

ההפגנה בקיסריה
(צילום: אביהו שפירא)

"שושקה" חזרה לבלפור
(צילום: הדגלים השחורים )

זאב שושקה אנגלמיירזאב שושקה אנגלמייר
זאב אנגלמאיר, מחופש ל"שושקה", בירושלים
(צילום: הדגלים השחורים )
אריאל ברונזאריאל ברונז
האמן אריאל ברונז. כבל עצמו לעמוד
ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תלם) השתתף בצעדת המחאה לבלפור. הוא אמר: "אלפי הצועדים בדרך לבלפור באו לכאן כדי לשאת את האלונקה של הדרישה לצדק, לשלטון שאכפת לו, לערכים הכי פשוטים וברורים. את זה תמיד יהיה לנו כוח לסחוב".

אורנה בנאי: "אנחנו בני ערובה של שלטון מופקר"

השחקנית אסתי זקהיים, יו"ר ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), אמרה בהפגנה בירושלים: "זה גזר דין מוות. עד שיש לנו עבודה - עוד סגר. המאבק יהיה על הפיצוי. אל תתנו לנו למות ביחד עם הסגר. לא נתאושש ממנו".
השחקנית אורנה בנאי, שנשאה דברים בקיסריה, כינתה את נתניהו "דיקטטור בהתהוות" ואת אזרחי ישראל "בני ערובה של השלטון המופקר שלו". היא הוסיפה: "תרופה לקורונה עוד תימצא, אבל זה לא יעזור לנו אם בינתיים תתפשט בגופנו מחלה קשה יותר - השחיתות והדיקטטורה".
ההפגנהההפגנה
ההפגנה
(צילום: עמית שאבי )
בהפגנה בירושליםבהפגנה בירושלים
שלטים נגד נתניהו בהפגנה בירושלים
מייצג שושקהמייצג שושקה
מפגין מחופש ל"שושקה" בבלפור
אורנה בנאיאורנה בנאי
אורנה בנאי בהפגנה בקיסריה
(צילום: אלעד גרשגורן )
הצעדההצעדה
צועדים עם דגלים לבלפור
(צילום: עמית שאבי)
הצעדההצעדה
מפגינים צועדים לבלפור
(צילום: עמית שאבי)
עו"ד רועי כהן, נשיא לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל), אמר: "ממשלת ישראל מחליטה על סגר ולא אמרה מילה על פיצוי לעצמאים ולעסקים הקטנים. בפעם הקודמת הפגנו במשך חודשיים עד שהתייחסו אלינו. למה לא להפיק לקחים ולהכריז על מתווה פיצוי לפי 'צוק איתן'? הרי הקורונה היא מלחמה לכל דבר שפוגעת בכולנו. איננו מפרי חוק, אך כשבעלי עסקים יצטרכו להחליט אם לסגור את העסק או לפתוח על מנת להתפרנס ולהביא אוכל לילדים - אין שאלה מה תהיה בחירתם. אני קורא לראש הממשלה ושר האוצר להכריז על פיצוי כבר עכשיו. נגיף הקורונה מסוכן, אך הסכנה הכלכלית לא פחותה ממנו".

"הגענו כי המצב נואש"

ירון מלינסקי, בעל אולם אירועים במרכז הארץ, אמר בכיכר פריז: "הגענו כי המצב נואש. האולמות סגורים כבר חמישה חודשים והפיצוי לא מכסה את הוצאות המים שלנו במצב סגור. אנחנו קורסים, לא עומדים בשכר הדירה. מה שקורה זה שאנשים מתחתנים באופן פיראטי, ושם יש הדבקות. אצלנו אפשר לפקח. גם יצילו ככה את הזוגות וגם את העובדים שלנו, מעל 100 אלף עובדים".
ירון סלע, יו"ר העמותה של חדרי הכושר בישראל, אמר בכיכר פריז: "זה סגר רביעי שמוטל על הענף שלנו בלי פיצוי ובלי היגיון. אצלנו אנשים לא נדבקים. לא היינו פה כי עד עכשיו היה לנו את הכוח לשרוד. הביאו אותנו לקצה. עד עכשיו לקחנו הלוואות. הסגר הזה מרסק אותנו. אין שום פיצוי עבורנו".
חלק מהמוחים מתחו ביקורת על תזמון יציאתו לחו"ל של נתניהו ערב הסגר הצפוי כדי לחתום על הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין. כמו כן, מסרו מארגני המחאה, כי כלל הארגונים - בהם "הדגלים השחורים" - יקיימו היום הפגנה לקראת המראת נתניהו מחוץ לנתב"ג החל מ-14:00. עם זאת, אמש התברר כי ההמראה נדחתה לשעת ערב מאוחרת.
גשר המיתריםגשר המיתרים
עם שלטים ודגלים על גשר המיתרים
(צילום: עמית שאבי)
ההפגנה בקיסריהההפגנה בקיסריה
מפגינים ושוטרים בקיסריה
(צילום: אלעד גרשגורן )
ארגוני העצמאים בירושליםארגוני העצמאים בירושלים
מפגינים מארגוני העצמאים בירושלים
(צילום: טל קירשנבאום)
ההפגנה בקיסריהההפגנה בקיסריה
מחאה סמוך למעון רה"מ בקיסריה
(צילום: אלעד גרשגורן )
גשר ההלכהגשר ההלכה
מפגינים על גשר ההלכה בתל אביב
(צילום: הדגלים השחורים )
לפיד עם מפגינים בתל אביב
(צילום: שחר גולדשטיין )

אלוף (מיל') אייל בן ראובן נשא דברים בהפגנה בקיסריה, והתייחס לטיסתו המתוכננת של נתניהו לארה"ב במטוס פרטי - שהוחלפה בטיסת אל על: "במקום לתת דוגמה אישית, התכוונת לבזבז מאות אלפי דולרים שיכולים להזין עשרות אלפי משפחות שאין להן אוכל לתת לילדים בגלל המדיניות הכושלת שלך בתקופת הקורונה".
מ"הדגלים השחורים" נמסר מוקדם יותר, כי "רגע לפני כניסה לסגר, במקום להתמודד עם האסון שהמיט - נתניהו בורח לקמפיין בארצות הברית. מנהיג אמיתי היה נשאר לשמור ולחזק את עמו".
איתי בלומנטל ורועי רובינשטיין השתתפו בהכנת הידיעה
פרסום ראשוני: 18:32 , 12.09.20