ישראל ודרום קוריאה חתמו הלילה (ג') על הסכם להחלפת חיסוני קורונה. לפי ההסכם, ישראל תעביר באופן מיידי כ-700 אלף מנות חיסון של חברת פייזר לדרום קוריאה לטובת חיסון אזרחיה עד סוף יולי. בתמורה, תחזיר דרום קוריאה את אותה כמות של חיסונים לישראל מהזמנה עתידית שלה בחודשים ספטמבר ואוקטובר.
2 צפייה בגלריה
חיסוני קורונה בתל אביב
חיסוני קורונה בתל אביב
"שיתוף פעולה מצוין". חיסוני קורונה בתל אביב
(צילום: רויטרס)
מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "מדובר בהסכם ראשון מסוגו להחלפת חיסוני קורונה שנחתם בין ישראל למדינה אחרת. מדינת ישראל מברכת על ההסכם ורואה בו יתרונות הדדיים, הן לישראל והן לקוריאה". עוד נמסר כי "ההסכם יאפשר מיצוי יעיל של החיסונים הנמצאים במלאי הנוכחי והעתידי של שתי המדינות".
ההסכם נרקם בהובלת משרד הבריאות ובשיתוף פעולה עם משרד החוץ, המטה לביטחון לאומי (מל"ל) ומשרד ראש הממשלה, בידיעת חברת פייזר. ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח בימים האחרונים כמה פעמים עם מנכ"ל פייזר אלברט בורלא כדי לאפשר עסקה זו, וכן בנוגע לגיבוש מדיניות חיסונים המשכית.
2 צפייה בגלריה
בקבוקון בקבוקוני חיסון חיסונים של פייזר ב מרכז חיסונים ב פתח תקווה
בקבוקון בקבוקוני חיסון חיסונים של פייזר ב מרכז חיסונים ב פתח תקווה
"עסקת Win-Win". מנות חיסון של פייזר
(צילום: AFP)
בנט אמר כי "זו עסקה שהיא Win-Win: דרום קוריאה תקבל ממלאי החיסונים הקיים שלנו, ואנחנו נקבל את המשלוח העתידי שלהם. כך נצמצם את החורים ונוודא שלמדינת ישראל יש מלאי חיסונים ראוי".
שר הבריאות ניצן הורוביץ בירך על ההסכם. "הקוריאנים יקבלו מאתנו מיידית מאות אלפי חיסונים ואנחנו נקבל את המשלוח העתידי שלהם מפייזר וכך נבטיח מלאי חיסונים לאזרחינו", כתב הורוביץ בטוויטר. "זה שיתוף פעולה מצוין".
ההכרזה על ההסכם מול דרום קוריאה הגיעה הבוקר כמה שעות בלבד לאחר שאמש נודע כי מגעים לעסקה דומה שישראל ניסתה להשיג מול בריטניה כשלו - בשל התוקף הקצר של המנות שנותרו בידי ישראל. המגעים מול בריטניה החלו לאחר שהסכם חילופי חיסונים מול הרשות הפלסטינית קרס גם הוא - שעות אחרי שנחתם בין הצדדים ואחרי שישראל כבר העבירה 100 אלף מנות ראשונות לפלסטינים.