פומפאו לנתניהו: "ארה"ב תכריז שה-BDS הוא אנטישמי"
(צילום: לע"מ)

שבועיים לאחר ההפסד בבחירות, מזכיר המדינה האמריקני הודיע כי ארצות הברית תכריז על תנועת ה-BDS כאנטישמית, וכי מעתה היא תסווג את מוצרי ההתנחלויות כ"תוצרת ישראל". מייק פומפאו ערך היום (חמישי) ביקור חסר תקדים בהתנחלות, ובישר על שינויים משמעותיים במדיניות האמריקנית - כחודשיים לפני כניסתו של ג'ו ביידן לתפקיד נשיא ארצות הברית. המשמעות: הכרה בפועל בריבונות ישראלית על ההתנחלויות. עם זאת, יצוין כי מדובר, לפי שעה, רק בהצהרה וטרם ידוע איך ומתי יבוצע הדבר בפועל.
פומפאו ביקר ביקב פסגות שבשער בנימין - הביקור הראשון של מזכיר מדינה אמריקני בהתנחלות בשטחים. לפני שנה פרסם פומפאו הצהרה שלפיה ההתנחלויות לא מנוגדות לחוק הבינלאומי. משם הוא המריא במסוק לביקור ברמת הגולן - שממשלו של הנשיא דונלד טראמפ הכיר בריבונות הישראלית עליה.

5 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
פומפאו, הבוקר
(צילום: AFP)
5 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
מזכיר המדינה עם רה"מ נתניהו, הבוקר
(צילום: AFP)
עוד לפני הגעתו לגולן הכריז פומפאו כי מעתה מוצרים מההתנחלויות יסווגו כ"תוצרת ישראל" - שינוי של המדיניות האמריקנית הקיימת. עם זאת, טרם ברורה משמעות אמירת פומפאו. בניגוד לקומץ מדינות אירופיות, בארצות הברית מעולם לא תויג מוצר שנשלח מההתנחלויות באופן מיוחד, ולא נטען כי אסור להם לסמן את מוצריהם כ"תוצרת ישראל".
"היום משרד החוץ האמריקני יוזם הנחיות חדשות כדי להבטיח שסימון ארץ המוצא עבור סחורות ישראליות ופלסטיניות יעלה בקנה אחד עם גישת מדיניות החוץ שלנו". עוד נאמר, כי "כל היצרנים בשטחים שבשליטת ישראל - בעיקר שטחי C - יידרשו לסמן את מוצריהם שייוצאו לארה"ב כ"ישראל" או "תוצרת ישראל". כמו כן, סחורות מאזורים בגדה המערבית תחת סמכות הרשות הפלסטינית יסומנו כ"תוצרת הגדה המערבית" וסחורות שמיוצרות בעזה יסומנו כ"תוצרת עזה".
כמה שעות קודם לכן הצהיר כי ארה"ב תכריז על תנועת ה-BDS כאנטישמית ותפסיק את התמיכה בכל קבוצה שיש לה קשר ל-BDS, שאותה כינה "סרטן". "היום אני רוצה להצהיר על החלטה של מחלקת המדינה שקבעה שקמפיין ה-BDS הוא אנטישמי. אני יודע שעבורכם זה דבר מובן מאליו, אבל זה הזמן הנכון לכך", אמר פומפאו בהצהרה משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום פגישתם במלון "המלך דוד" בירושלים הבוקר. "זה מדהים", הגיב נתניהו.
"אנו מחויבים לשלום מתמשך ובר-קיימא, כמתואר בחזון השלום של הנשיא טראמפ", נמסר בהודעת משרד החוץ האמריקני. "נמשיך להתנגד לאותן מדינות ומוסדות בינלאומיים שיוצרים דה-לגיטימציה או מענישים את ישראל ואת היצרנים בגדה המערבית שלא מצליחים להכיר במציאות בשטח".
מדובר, כפי הנראה, בניסיון של פומפאו לסנדל את ממשל ביידן ולכפות עליו מדיניות שהוא לא מעוניין בה. כעת, אם ביידן יהפוך את ההחלטה - הוא ייתפס כאנטי-ישראלי. יש להדגיש כי עד כה לא סומנו מוצרים מההתנחלויות בארה"ב והמדיניות הקודמת כלל לא יושמה.
במהלך הביקור פסגות הוענקו לפומפאו כמה מתנות. מארחיו נתנו לו מטבע עתיק שנמצא במערות גידול יין ועליו כתב עברי קדום. כמו כן ניתנו לו העתקים של ההצהרות החשובות בהיסטוריה של העם היהודי: הצהרת כורש, הצהרת בלפור וההצהרה של פומפאו עצמו על עמדת הממשל האמריקאי בעניין ההתנחלויות. ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ אמר: "אנחנו מודים לממשל על עמידתו לצד טובתה של מדינת ישראל, העם היהודי וארץ הקודש".
5 צפייה בגלריה
המסוק של מייק פומפאו
המסוק של מייק פומפאו
המסוק של פומפאו מתכונן לנחיתה בפסגות
(צילום: AFP)
5 צפייה בגלריה
הפגנת תנועת שלום עכשיו בסמוך ליקב בו ביקר פומפאו
הפגנת תנועת שלום עכשיו בסמוך ליקב בו ביקר פומפאו
פעילי שלום עכשיו מפגינים מחוץ ליקב שבו ביקר פומפאו
(צילום: שלום עכשיו)
הפגנת "שלום עכשיו" נגד ביקור פומפאו בהתנחלות
(צילום: שלום עכשיו)

פעילי תנועת "שלום עכשיו" הפגינו מחוץ ליקב בזמן ביקור מזכיר המדינה. "הצהרת פומפאו על הכוונה להגדיר מוצרים מההתנחלויות תוצרת ישראל משחקת לידי ה-BDS ומתדלקת את שונאינו בעולם. ניסיון פתטי נוסף של ממשל לא לגיטימי שהובס בבחירות לחבל בסיכוי לשלום. ההתנחלויות אינן לגיטימיות, והתמיכה בהן מרחיקה אותנו משלום", נמסר מהתנועה.
לאחר פגישתם הבוקר אמר ראש הממשלה בהצהרה לצד פומפאו: "אני מודה בחום לממשל טראמפ על כל הצעדים שעשה לטובת ישראל. תחת מנהיגותך ב-CIA ובמשרד החוץ חיזקת הברית בין ארה"ב לישראל. שיתוף הפעולה המודיעיני חזק מתמיד. תחת הנהגת נציגי ארה"ב הגנו על ישראל באו"ם ללא אפולוגטיקה. אני מודה על התנאים שהצבת בפני איראן. מי שטוען שאלו תנאים לא ריאליסטיים רוצה לתת לאיראן חופש להפר זכויות אדם, להמשיך בתמיכה בטרור, במדיניות תוקפנית, בפיתוח תוכנית טילים ובפיתוח תוכנית נשק גרעיני במטרה להשמיד את ישראל. תודה לך מייק על הידידות הנפלאה שלך ותרומתך לביטחון ישראל והרחבת מעגל השלום. מקווים לראות אותך בשנה הבאה בירושלים".
פומפאו אמר כי שוחח עם נתניהו על הדרכים שבהן ניתן יהיה להגן על מדינות האזור מפני תוקפנותה של איראן. "איראן מדינה תומכת טרור וארה"ב מספקת תמיכה לקמפיין נגדה שיימשך במלוא המרץ. נכריז על עוד גופים איראנים ואישים איראנים כגורמי טרור. נעמוד לצד העם האיראני נגד הפגיעה בו. אנו רוצים שלום וביטחון לכל האזור ולישראל. ההסכמים שהשגנו מביאים תקווה שישראלים ופלסטינים יכולים לפתור את הסכסוך".
5 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
בנימין נתניהו ומייק פומפאו
נתניהו ופומפאו. אתמול מזכיר המדינה ביקר בעיר דוד
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
מזכיר המדינה מנה את צעדי ממשל טראמפ לטובת ישראל: "הנשיא טראמפ ואנחנו עשינו דברים מדהימים. מדהים שארה"ב לא הכירה עד אז בירושלים כבירת ישראל. העברנו את השגרירות. כמה פשוט וכמה צודק. אני זוכר שהייתי בקונגרס והזהירו שאם נעשה זאת תהיה מלחמה. היום אבקר ברמת הגולן - עוד החלטה היסטורית של טראמפ להכיר במציאות".
הוא הוסיף: "אני משוכנע שתהליך הסכם אברהם יימשך. כי מדינות מבינות שהגיע הזמן להכיר בישראל ולהיות שותפות לה בתחומים רבים כגון כלכלה, ביטחון ואקדמיה. הדרך לשלום תימשך".
פומפאו שוהה בארץ לביקור פרידה אישי לקראת סיום תפקידו. אתמול הוא ביקר בעיר דוד ובהמשך היום יבקר כאמור בגולן, עם עמיתו שר החוץ גבי אשכנזי. אמש השתתף פומפאו בפגישה במעון ראש הממשלה בירושלים עם שר החוץ של בחריין עבד אל-לטיף אל-זיאני, שהגיע גם הוא לישראל.

מועצת יש"ע: "הכרזה חשובה, מודים לפומפאו"

במועצת יש"ע הגיבו על ההחלטה האמריקנית להיאבק בארגוני ה-BDS: "אנו מברכים על ההכרזה החשובה של מזכיר המדינה פומפאו. במשך שנים רבות נעשתה דה-לגיטימציה לתוצרת של ההתיישבות הישראלית וההחלטה שהתקבלה היא אבן דרך חשובה במאבק בחרם הבינלאומי וב-BDS. בהחלטה זו, אומר הממשל האמריקני כי אין מקום לארגונים אנטישמיים ואנטי-ישראליים.
"אנו מודים למזכיר המדינה פומפאו ולממשל האמריקאי על ההחלטה החשובה, שמכירה במציאות בשטח לפיה יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ושנותנת גב למאבק בארגוני החרם. התוצרת החקלאית, מפעלי התעשייה וחממות ההייטק של האזור הם חלק חשוב בפיתוח ההתיישבות, ואנו גאים לתרום לכלכלה הישראלית ולהתקדמות הטכנולוגית בישראל".
פורסם לראשונה: 10:32, 19.11.20