לוחמי צה"ל זיהו אמש (שישי) מחבל חמוש בסכין שמתקרב לעברם במהלך הפרת סדר סמוך לעיר שכם. בתגובה, הם ירו לעברו. מצה"ל נמסר כי המחבל נוטרל וכי לא היו נפגעים בקרב החיילים.
2 צפייה בגלריה
עימותים בין כוחות צה"ל למתפרעים פלסטינים בגדה המערבית
עימותים בין כוחות צה"ל למתפרעים פלסטינים בגדה המערבית
תשעה פלסטינים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון. הפרות הסדר ביהודה ושומרון
(צילום: רויטרס)
2 צפייה בגלריה
עימותים בין כוחות צה"ל למתפרעים פלסטינים בגדה המערבית
עימותים בין כוחות צה"ל למתפרעים פלסטינים בגדה המערבית
(צילום: רויטרס)
ניסיון הפיגוע מגיע על רקע ההתחממות בגזרת יהודה ושומרון, במקביל להמשך המבצע בעזה: לפי סוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית, תשעה פלסטינים נהרגו אתמול בעימותים עם כוחות צה"ל ברחבי יהודה ושומרון. עוד נטען כי פלסטיני נוסף נורה בראשו בקטטה עם מתנחלים בכפר ריחיה שמדרום לחברון - ומת מפצעיו בבית החולים. בצהריים חוסל מחבל שניסה לדרוס ולדקור חיילים ליד עפרה שבבנימין.
בניסיון ללבות את האש גם בגדה המערבית, דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו עוביידה שלח מסר לתושבי הגדה: "כל הכבוד על ההתקוממות שלכם. הציתו את האדמה תחת רגלי הכיבוש".
במסר נוסף של חמאס לאנשי הגדה נמסר: "אתם העתודה האסטרטגית להתנגדות הפלסטינית. אמרתם היום את מילתכם בכל הכוח. המשיכו והתעמתו עם האויב הישראלי בכל הזירות. כל מי שבידו נשק, אבן או סכין צריך להכות בכוח באויב הציוני. התעמתו איתם בנקודות החיכוך ובתוך ההתנחלויות. הדם הפלסטיני הוא קו אדום, אל-אקצה היא קו אדום תמשיכו. אנחנו בדרך לניצחון".
בכפר עוריף, שבו נהרג אחד המפגינים, פגעו תושבים בתחנת המשטרה הפלסטינית ושרפו את כלי הרכב המשטרתיים - במחאה על מדיניותה של הרשות הפלסטינית. בתיעוד מהמקום נשמע גם ירי חי.
פגיעה בתחנת המשטרה הפלסטינית בכפר עוריף

אחד מההרוגים היה במוקד העימותים בעיירה יעבד הסמוכה לג'נין שבצפון-מערב השומרון, שם הייתה הפרת סדר גדולה מאוד נגד כוחות צה"ל שבה השתתפו בין מאות לאלפי פלסטינים.
במהלך הפרות הסדר ביעבד ירו חיילי צה"ל באוויר לכיוון מכונית פלסטינית שהתקרבה אליהם במהירות. המכונית התנגשה בעמוד ושני יושביה נפצעו והועברו לטיפול הסהר האדום. לא היו נפגעים בקרב החיילים.
במקביל נרשמו לא מעט אירועים של ידויי אבנים וצמיגים בוערים בעשרות מוקדים ביהודה ושומרון - בין היתר באזור יקיר, נופי נחמיה, חברון ואריאל וגם באזור כוכב השחר שבבנימין. מסביב ליישוב יצהר בשומרון הוצתו מספר מוקדים וכוחות הכיבוי ביחד עם התושבים מנסים להיאבק באש.
התפרעויות ועימותים היו גם בחברון: בקריית ארבע הושלכו אבנים על רכב שנכנס ליישוב. באזור התעשייה בקריית ארבע הושלך בקבוק תבערה ויודו אבנים לעבר חנות - אש התלקחה בה ונגרם נזק. כוחות צה"ל הגיעו למקום וכל האזור נסגר לתנועה.