האזינו לשיחה בין עובדות מעון רה"מ
(צילום סטילס: גיא אסיאג)


נא להכיר: אפי אזולאי. אב הבית במעון ראש הממשלה, "בלפור" בפי כל. אחרי שהתפוצצה פרשת אב הבית הקודם, מני נפתלי, מינו במעון ראש הממשלה לתפקיד הרגיש מישהו שאפשר לסמוך עליו בעניינים הכי טעונים ונפיצים. וכך הפך אזולאי לאחד האנשים הקרובים ביותר לרעיית ראש הממשלה. תחקיר "7 ימים" שיפורסם במלואו מחר מביא גילויים חדשים אודות הנעשה במעון, ובעיקר על המתרחש בקומה השנייה, קומת המגורים של משפחת נתניהו. בפתח הכתבה: האזינו לשיחה בין עובדות מעון רה"מ.
3 צפייה בגלריה
תמונות של אפי אזולאי, שרה נתניהו והמעון בבלפור
תמונות של אפי אזולאי, שרה נתניהו והמעון בבלפור
שרה נתניהו ואב הבית אפי אזולאי על רקע המעון בבלפור
(צילום: גיא אסיאג, אופיר בגון, EPA)
מהתחקיר עולה כי אב הבית אזולאי קובע, בין היתר, מי מעובדי הניקיון יורשו לעלות לקומה השנייה. בעדויות שהגיעו ל"7 ימים" נטען כי אזולאי הדגיש בשיחות סגורות, שלא להעלות לקומה השנייה עובדות בנות העדה האתיופית.
אדם שעבד כאחראי על עובדי מעון ראש הממשלה, טוען כי אזולאי ביקש ממנו במפורש שעוֺבדות בנות העדה האתיופית לא תועסקנה בקומה השנייה, מלבד במקרים חריגים.
אתה קיבלת הוראה כזו? העובד לשעבר: "כן".
מי אמר לך את זה? "אפי (אזולאי, אב הבית - ע"ש)".
מה הוא אמר לך? "שאתיופים לא מתאימים לעבודה שם למעלה".
ככה במילים האלה? "כן. בחמש השנים האחרונות כמעט לא הייתה אף עובדת אתיופית למעלה. בלית ברירה, היו מעלים את אסתר ומימי (שתי עובדות יוצאות העדה – ע"ש), כשנילי וליאורה (שתיים מהעובדות הקבועות בקומה השנייה) לא הגיעו. זה היה רק במצבי חירום".
3 צפייה בגלריה
תמונה של בנימין ושרה נתניהו
תמונה של בנימין ושרה נתניהו
"שרה לא מכניסה אותנו". ראש הממשלה ורעייתו
(צילום: זיו קורן)
לבקשת "7 ימים" עבר העובד בדיקת פוליגרף, בה נשאל האם אכן קיבל הוראה מאב הבית שלא להעלות עובדות יוצאות העדה האתיופית לקומה השנייה. הבדיקה מצאה חד-משמעית, כי הוא דובר אמת.
גם גורם נוסף שהיה מעורב בהעסקת עובדים במעון אישר לנו שהבקשה של אב הבית אזולאי הגיעה גם אליו. "אני אומר לך שאתיופיות, זה היה ברור שהן לא עולות למעלה. אפי היה רומז לי בעדינות שהיא לא יכול לעבוד למעלה".
ככה הוא היה אומר לך? "כן, 'היא לא מתאימה לעבודה למעלה'".
הקלטה שהגיעה לידינו, מתעדת שיחה שנערכה לפני כמה חודשים בין מימי, כינויה של מטסביה מנגיסטו, עובדת יוצאת העדה האתיופית, לבין מ', עובדת אחרת במעון (שאיננה בת העדה). גם בשיחה בין השתיים, עולות הטענות לכאורה לגבי הפעלת עובדות ממוצא אתיופי בקומה השנייה.
מ' שואלת מי מהעובדים עולה לקומה השנייה: "אז מי מנקה להם שם עכשיו?"
מימי טוענת שרק עובדת אחת ממוצא אתיופי הורשתה לעלות, אבל למטבח שבקומה: "אני אומרת לך, אסתר הייתה עולה למעלה למטבח".
מ': "כן".
מימי: "וחוץ מזה לא".
מ': "רק במטבח? לא בחדרים ולא ב..?".
מימי: "לא,לא היא (שרה נתניהו - ע"ש) לא מכניסה אותנו. נראה לך היא תכניס אותה? היא לא תכניס אותנו. כשהכביסה שלה מגיעה, היא מכניסה אותנו לחדרים (בקומה התחתונה) ומעיפה אותנו משמה, 'אוי איזה חיידקים יש להן, איזה חיידקים…'. מה, שכחת?"
מ': "אני יודעת. אני אז לפני הקורונה היה לה אז כבר 'חיידקים'. את לא זוכרת?".
מימי: הוא (אפי אזולאי) אומר שהיא (שרה נתניהו) הייתה כל הזמן אומרת: 'אתם לא מנקים טוב, אתם לא עושים טוב, אתם לא יודעים לנקות'. בקיצור, הייתה נגעלת מכם. ככה הוא סיפר לנו".
3 צפייה בגלריה
מעון ראש הממשלה בבלפור
מעון ראש הממשלה בבלפור
מעון ראש הממשלה בבלפור
(צילום: גיא אסיאג)
בשיחה עם העובדת מ' סיפרה מימי על חוויות לא פשוטות שעברה במעון. בעת הכנסת הכביסה מהניקוי היבש הביתה, היא הייתה עוברת לחדר אחר, כדי שלא תהיה ליד הבגדים. "יש ימים שאני נכנסת במזווה", סיפרה מימי לעובדת מ'.
מ': "במזווה?".
מימי: "בטח, מה חשבת? במזווה מסתתרת".
מ': "למה במזווה?"
מימי: "איפה את רוצה שאני אכנס? איפה? הכביסה שלה נכנס, והיא אומרת שאנחנו, יש לנו חיידקים. במקרה אני שם, מחזירים את זה עוד הפעם לכביסה...".
מ': "כן, אני יודעת את זה. מה, לא עברתי? אני יודעת את זה. לא ידעתי שאתן נכנסות למזווה".
פרקליטי משפחת נתניהו הכחישו מצידם טענות לאפליית עובדות על רקע מוצאן. "הקהילה האתיופית יודעת שאין שמץ של אמת בטענה", הם אמרו והגדירו את שלל הטענות העולות מהכתבה כ"פייק ניוז מרושע". כאשר שאלנו ספציפית: האם הייתה הוראה של אפי אזולאי להימנע מהעלאת עובדות ניקיון ממוצא אתיופי לעבודה בקומה השנייה, לא זכינו לתשובה.
תגובת פרקליטי משפחת נתניהו: "כתבת שיימינג שקרית להתרת דמה של שרה נתניהו. הטענות שהעלתם הם פייק ניוז שפל, שקרי ומרושע. כל תביעות 'עוזרות הבית' הן סטארט-אפ חדשני שמטרתו לסחוט כסף מהמדינה. מימי מנגיסטו למדה את השיטה ועושה שימוש באותו פס ייצור לתביעות. היא מלווה באותם עורכי דין ומדקלמת את אותן הכפשות שקריות ומרושעות. אבל היא לא הסתפקה רק בהן ו'שלפה' באופן ציני ושקרי את נרטיב ה'גזענות' כדי להשחיר אפילו יותר את דמותה של שרה נתניהו.
"מימי מנגיסטו צריכה להתבייש. מטעמים של צנעת הפרט לא נרחיב על הסיוע והליווי האישי והמקצועי הרב שהגישה הגב׳ נתניהו למימי מנגיסטו כשנקלעה למצוקה, כדי לחלץ את ילדיה מהסתבכויות שנקלעו אליהן. הטענות שהיא ממשיכה להעלות הן תמצית של רוע טהור ומרושע". (התגובה המלאה מחר ב-7 ימים).
מטעמו של אפי אזולאי נמסר: "שקר וכזב. כל הטענות הממוחזרות שהועלו מופרכות מהיסוד ונטענות על מנת להכפיש את משפחת נתניהו ובני ביתם. הנושא נמצא בבדיקת משטרה ולכן מר אזולאי מנוע מלהתייחס. עם זאת, כשתסתיים הבדיקה יפעל בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לחשוף את השקרים ולמצות את הדין עם המכפישים".
עוד נמסר מטעמו כי "אזולאי כלל לא מכיר את האדם שמציג את עצמו כעובד לשעבר ושהקלטתו מובאת בכתבה. פעם נוספת גורמים עלומים מנסים באופן שפל ונמוך להכפיש את משפחת נתניהו ועובדי המשרד. אזולאי אוהב את העדה האתיופית ומוקיע ומגנה כל גילוי גזענות או אפליה".