הופעות תרבות יתחדשו מיד במקומות פתוחים. המתחמים יחולקו לקפסולות של עד 20 איש בכל קבוצה. כל הופעה תזדקק לאישור מראש של משרד הבריאות. זה המתווה שסוכם הערב (יום א') והוצג בתום פגישת נציגי ענף התרבות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כץ, שר התרבות והספורט חילי טרופר ושר הבריאות יולי אדלשטיין. במקביל לפגישה זו הפגינו כמה מאות אנשי ענף התרבות מול ביתו של בני גנץ בראש העין תחת הכותרת "איפה בני?".
הפגנת האמנים מול ביתו של גנץ
(צילום: עמית הובר )

נתניהו אמר בתום הפגישה: "קיבלנו החלטה לפתוח את ההופעות בחללים פתוחים, תחת קפסולות במסגרת מאוד מבוקרת. במקביל, לבדוק את האפשרות של פתיחת ההופעות בחללים סגורים תחת תכנית ה'רמזור' של פרופ' גמזו, הוא יגיש לנו אותה בשבועות הקרובים. בינתיים אנחנו רוצים מיד לזוז עם הופעות במרחב הציבורי הפתוח".
על פי המתווה שגובש בשבועות האחרונים, תתאפשר כניסה למופעי תרבות באוויר הפתוח, כאשר המתחמים יחולקו כאמור לקפסולות של עד 20 איש בכל קפסולה, יהיו כניסות נפרדות בכל אירוע תוך הקפדה על תזמון של כניסת הקהל, שילווה על ידי סדרנים. הכרטיסים יימכרו באופן מקוון.
שר התרבות טרופר בירך: "אני שמח מאוד שעולם התרבות חוזר לחיים. רה''מ, שר האוצר, שר הבריאות ואנוכי קיימנו מפגש חשוב עם אומנים, וסוכם שבאופן מיידי יוכלו לחזור המופעים בחללים הפתוחים. כבר בשבועות הקרובים יוגש מתווה שיאפשר גם חזרה בחללים הסגורים. עולם התרבות הוא עולם חשוב. זו גם בשורה לפרנסה של עשרות אלפי אנשים שמטה לחמם נשבר, וזו גם בשורה חשובה למיליוני ישראלים בימים קשים שיוכלו לחזור ולצרוך תרבות".
3 צפייה בגלריה
הפגנת עולם התרבות מול ביתו של גנץ
הפגנת עולם התרבות מול ביתו של גנץ
מפגינים מחוץ לביתו של בני גנץ בראש העין
(צילום: מוטי קמחי )
3 צפייה בגלריה
הפגנת עולם התרבות מול ביתו של גנץ
הפגנת עולם התרבות מול ביתו של גנץ
(צילום: מוטי קמחי )
3 צפייה בגלריה
מיקי קם ואודיה קורן
מיקי קם ואודיה קורן
השחקניות מיקי קם ואודיה קורן בהפגנה בראש העין
(צילום: מוטי קמחי )
במהלך ההפגנה בראש העין אמרה השחקנית אודיה קורן: "תקשיב לי בני, הכלי הכי חזק שלנו הוא הזיכרון. כמו שאנחנו זוכרים טקסט, שנים נזכור את מי שמחק וזלזל בנו. תזכור שמי שיירפא את הלב של העם אחרי שכל זה ייגמר יהיה אנחנו".
השחקנית טלי שרון סיפרה על עובדים רבים בתיאטרון שפונים אליה לעזרה. היא סיפרה שכל בקשה כזו נעשית בבושה והוסיפה: "בני אתם בושה, לא אנחנו. אתם מפרים את ההסכם בין המדינה לתושביה. אין לנו מה להפסיד יותר, תחזירו אותנו לעבודה או שתשלמו".

"נהיה יותר מסודרים משב"כ באיתור חולים"

בינתיים בפגישה בלשכת נתניהו השתתפו אומנים רבים בהם יהורם גאון, עברי לידר, זהבה בן, ישי לפידות, שלום אסייג ועידן עמדי לצד מפיקים ומנהלי מוסדות תרבות מובילים: מנכ"ל תיאטרון באר שבע שמוליק יפרח, מנכ"ל תיאטרון הבימה נעם סמל, מנכ"ל התזמורת הפילהרמונית אבי שושני וגיא בסר מבעלי קבוצת "בלוסטון". האומנים דרשו מראש הממשלה להתיר את קיום המופעים בכפוף להנחיות, עם תפוסה של 75%. "אנחנו נהיה יותר מסודרים משב"כ באיתור חולים", אמר מנכ"ל תיאטרון הבימה.
במהלך הפגישה הבהיר ראש הממשלה כי הוא מוכן להתחיל את מתווה ההופעות מיידית והוסיף: "אנחנו מאשרים פתיחה מחודשת, אבל הפעם הנהלים וההנחיות יצטרכו להישמר באופן מופתי". הוא הבטיח שעד ה-1 בספטמבר יהיה מתווה גם לאולמות הסגורים, אך הסביר שהדבר מותנה במצב התחלואה.
הזמר עידן עמדי הדגיש כי עולם התרבות ערוך ומוכן לקיים את ההופעות תוך שמירה על הנהלים וללא חשש: "נפתח שוק שחור של מופעים, נתנו לאנשים לנהל קהל בהופעות הפרטיות ואין גוף יותר חזק מאיתנו המפיקים והאומנים לנהל קהל. אנחנו יכולים להכניס אלפים לכל מקום. זה צריך להיות ביחס של גודל המקום".
גם הבדרן שלום אסייג ציין באוזניו של ראש הממשלה את הקושי שעימו מתמודדים אנשי הענף: "אני נמצא פה לדבר בעיקר על הצוות שלי. במופע של חמישים איש אני לא מרוויח, אלא רק הצוות, וכדי שיהיה כלכלי תצטרכו לפתוח בכמות גדולה יותר".
הזמר עברי לידר אמר לאחר הפגישה: "הסברתי לראש הממשלה שיותר מ-250 אלף חברים שלי למקצוע יושבים כבר חמישה וחצי חודשים בבית ומדממים. סיפרתי לו על מאות ארגזי מזון שנשלחים כל שבוע לנגנים, טכנאים ומפיקים שהמקרר שלהם ריק והחובות שלהם הולכים ותופחים. ראש הממשלה הקשיב בקשב רב והורה לפתוח על פי המתווה שהוצג לו במקומות תחת כיפת השמים, ולהקים ועדה להמשך פתיחת האולמות. תודה על האוזן הקשבת ,ההבנה וההחלטה לפתוח אותנו במתווה המאפשר שמירה על בריאות הקהל. מרגיש שעשינו דרך חשובה מאד הערב".
הזמרת זהבה בן אמרה בשיחה עם ynet: "הייתה פגישה מצוינת. אני מרגישה שהקשיבו לנו, אני מתרגשת מאוד לחזור להופיע ועדיין לא מעכלת את זה ממש".
המפיק גיא בסר: "ראש הממשלה אהב את מתווה הקפסולות שהנחנו בפניו הערב, ואמר שאיתו הוא מוכן להתקדם. כולנו תקווה שבכך נסללה הדרך להפעלתו מחדש של עולם התרבות והאירועים".
בדיון של קבינט הקורונה מוקדם יותר, ניתנה למשרד התרבות הסמכות לאשר באופן חריג קיום הופעות שבהן קהל גדול מהמותר במסגרת ההגבלות, תוך בחינה של כל אירוע לגופו.