"יום מרגש". הספארי נפתח
(צילום: אורי דוידוביץ)

לאחר ארבעה חודשים שבהם היה סגור במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, היום (חמישי) נפתח הספארי ברמת גן לציבור הרחב. מאות מבקרים הגיעו למקום וחלקם הביעו תמיהה על סגירת הפארק.
אורן בן יוסף, מנכ"ל הספארי ויו"ר משותף של גני החיות בישראל, אמר בהתרגשות: "גן החיות זה כמו תיבת נוח מודרנית שממשיכה לשוט כל הזמן. אנחנו מטפלים בחיות ומחזיקים אותן אבל לא יכולנו לממש את הייעוד שלנו ולהביא מבקרים לפגוש אותן. זה חשוב לנו כי זו המהות שלנו, אבל גם מבחינה כלכלית - ההכנסות שלנו מגיעות מכרטיסים שאנחנו מוכרים למבקרים".
ספארי רמת גןספארי רמת גן
"המהות שלנו היא מבקרים שבאים לראות את החיות". הספארי ברמת גן
(צילום: מוטי קמחי)
ספארי רמת גןספארי רמת גן
"החיות מגיבות לאנשים. הן רגילות שיש מבקרים בסביבה"
(צילום: מוטי קמחי)
ספארי רמת גןספארי רמת גן
"כשעברנו ליד החיות, הן התקרבו כדי לראות". הספארי ברמת גן
(צילום: מוטי קמחי)
"ההחלטה לסגור היתה טעות" אמר בן יוסף. "בסגר הזה נשמטנו בתקנות מבלי להבין למה. אנשי המקצוע לא ידעו לתת לנו תשובה אבל עכשיו בסיוע משרד הבריאות התקנות שונו ומעכשיו הספארי יהיה צמוד להחלטות של שמורות הטבע והגנים".
בן יוסף סיפר שכחלק מאי הגעת המבקרים, חלו שינויי התנהגות אצל החיות, שרגילות לפגוש בני אדם: "כשאנשים עברו ליד החיות בזמן הסגר, בעלי החיים התקרבו כדי לראות אותם. החיות מגיבות לאנשים. אנחנו חלק ממה שבעלי החיים רגילים לראות כאן".
ספארי רמת גןספארי רמת גן
"חטפנו את הילדים מהגנים ובאנו לספארי"
(צילום: מוטי קמחי)
כשמאיר, אב לשני ילדים, שמע על פתיחת הספארי, הוא מיד לקח חופש מהעבודה ויצא עם משפחתו לטייל במקום: "הודעתי לעבודה שלי בבזק שאני לוקח חופש היום וגם אשתי לקחה חופש. חטפנו את הילדים מהגנים, והגענו לספארי. התגעגענו מאוד למקום.
ספארי רמת גןספארי רמת גן
(צילום: מוטי קמחי)
"אנחנו לא מבינים למה הספארי היה סגור עד עכשיו. אנשים כאן נמצאים במרחק אחד מהשני, זה מקום פתוח, שומרים על ההנחיות ועל מסיכות - אין סיבה שיהיה סגור".
אשתו, אילנית, הוסיפה: "זה המקום שהכי כיף לטייל בו עם הילדים בעולם והיה מאוד עצוב כשהוא היה סגור. רוב החיות באו לחלונות וחיפשו תקשורת עם המבקרים כי גם להן שעמם. אם שומרים על ההנחיות ומווסתים את מספר המבקרים, אפשר לטייל כאן בכיף. עדיף שלפחות חלק יוכלו להנות ולא למנוע מכולם".
ספארי רמת גןספארי רמת גן
"כולנו חיכינו לזה. לפגוש את החיות היה מדהים". ספארי רמת גן
(צילום: מוטי קמחי)
ליאור מרמת השרון הגיע גם הוא עם משפחתו לספארי. כמו מבקרים אחרים, גם הוא סבור שההחלטה לסגור את האתר לא הייתה הגיונית: "יש מקומות אחרים עם צפיפות ובלי מרחבים כלל. כולנו ממש חיכינו לזה, במיוחד עכשיו, כשהבת הקטנה שלי כבר יכולה להבין מה היא רואה והבונוס זה שהמקום יחסית ריק. פגשנו להקת קרנפים שחצתה את הרכב וזה מבחינתי היה וואו, מדהים. סוף סוף אפשר להנות ולבלות עם החיות אחרי כל כך הרבה זמן".
ספארי רמת גןספארי רמת גן
(צילום: מוטי קמחי)
רני, שהגיע עם בנו לספארי מטייבה, סיפר שהתגעגע לטיולים הקבועים בספארי: "היינו באים לכאן כל שישי, עכשיו זו הפעם הראשונה אחרי הרבה זמן שלא. בינתיים יחסית אין הרבה אנשים וכמעט ריק אבל לדעתי זה עוד יתמלא כי לא כולם יודעים שפתחו.
רני חושב שהספארי היה צריך להיפתח מזמן: "גם בזמן הקורונה פתחו בהתחלה, עד הסגר השני. לא היתה כאן צפיפות. אני מקווה שמעכשיו יעבדו בשכל וזה ישאר פתוח לתמיד". הילה שהגיעה לספארי עם בנה, סיפרה שהגיעה לספארי בשנייה שיצאה מבידוד: "היינו חייבים לנצל את הזמן להנות כמה שיותר. לא היה צריך לסגור את המקום כי אין בעיה של ריחוק חברתי ואפשר לשמור על התו הסגול. לראות את החיות היה ממש תענוג".
ספארי רמת גןספארי רמת גן
"היה צריך להיפתח מזמן". הספארי ברמת גן
(צילום: מוטי קמחי)
עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן שמכהן כיו"ר הספארי, סיפר שהוא חש הקלה: "סוף סוף זה נפתח, גם בעלי החיים מאושרים מזה. אנחנו שמחים שחברי הכנסת ומשרד הבריאות קיבלו בהבנה את הדרישה שלנו לסיים את המצה האבסורדי בו הגנים הלאומיים והפארקים פתוחים אבל הספארי סגור. אני מקווה שנעשה עוד צעד עם הממשלה ונקבל פיצוי כספי כמו שקיבלו כל החברות במשק על החזרת עובדים וארנונה שאנחנו עדיין משלמים".