מטפס הרים נפאלי, שקיבל את הכינוי "נמר השלג" אחרי שכבש את פסגת האוורסט 10 פעמים ללא מכלי חמצן, הלך לעולמו בגיל 72. אנג ריטה שרפה התמוטט בבית של בתו בקטמנדו.
"בשעתו הוא היה המטפס הטוב ביותר בעולם, וכוכב", אמר אנג טשרינג שרפה, חבר קרוב של המטפס שהלך לעולמו ונשיא איגוד מטפסי ההרים בנפאל. "מדובר באובדן גדול לקהילת מטפסי ההרים". משרד התיירות הנפאלי מסר שתרומתו של אנג ריטה שרפה לענף טיפוס ההרים "תיזכר לעד".
2 צפייה בגלריה
נפאל אנג ריטה שרפה נמר השלג הלך לעולמו
נפאל אנג ריטה שרפה נמר השלג הלך לעולמו
"נמר השלג" הלך לעולמו בגיל 72
(צילום: AP)
בשנת 1996 קבע אנג ריטה שיא כשטיפס בפעם העשירית לפסגת האוורסט, ההר הגבוה בעולם (8,848 מטר) - ללא מכלי חמצן. הפעם הראשונה שהגיע לפסגה הייתה בשנת 1983. אנג ריטה גם היה הראשון שהצליח להגיע ללא מכלי חמצן לפסגת האוורסט במהלך חודשי החורף (ב-1987).
כמה שנים אחרי ששבר את השיא החל לסבול אנגה ריטה מבעיות בכבד. ב-2017 אושפז בבית החולים בגלל בעיות בריאותיות אחרות. באותה שנה הכיר ספר "השיאים של גינס" בשיא העולמי של "נמר השלג". גופתו של אנג ריטה שרפה הועברה למנזר בקטמנדו והלווייתו תתקיים השבוע בהתאם למסורת הבודהיסטית.
2 צפייה בגלריה
נפאל מטפסים ל פסגת ה אוורסט
נפאל מטפסים ל פסגת ה אוורסט
הר האוורסט. אנג ריטה הגיע לפסגה 10 פעמים
(צילום: AFP)
כ-200 מטפסי הרים בלבד הצליחו לטפס על האוורסט ללא מכלי חמצן. השיא של אנג ריטה עדיין לא נשבר. קמי ריטה שרפה הגיע לפסה 24 פעמים, אך ברובן הסתייע במכלי חמצן.
בני השרפה הם קבוצה אתנית שחיה ברכס ההימלאיה בנפאל. ברשת BBC ציינו שעבור זרים רבים המילה "שרפה" הפכה שם נרדף למדריכי הרים. גם אנג ריטה שרפה, שנולד באזור האוורסט, היה מדריך הרים בצעירותו.