הריאיון עם ניר סער
(צילום: אבי חי)
ניר סער, תושב קיבוץ גבים שנדקר אתמול (שבת) בתום הפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בצומת שער הנגב, סיפר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי הוא ימשיך למחות גם בסוף השבוע הקרוב: "זה עושה משהו, אין ספק. זה מערער, אבל אני משוכנע שאהיה גם בהפגנה הבאה".
במהלך המחאה, שבה השתתפו משפחות עם ילדים, התנפלה קבוצת צעירים על המפגינים. הם הכו כמה מהם וחטפו מידיהם שלטים. סער, שנדקר בצווארו, נפצע קל וטופל במקום. הבוקר עצרה המשטרה תושב אזור הדרום כבן 20 בחשד שהיה מעורב בתקיפה, ובמקביל נמשכות הפעולות לאיתור חשודים נוספים.
1 צפייה בגלריה
המפגין שנדקר
המפגין שנדקר
סער אחרי הדקירה
"באנו להפגנה רגועה ונחמדה עם הילדים והמשפחות", שחזר הבוקר סער, "וכשהסתיימה למעשה ההפגנה הגיעו למקום כמה חבר'ה לעשות בלגן. הם קיללו, ירקו הרביצו. הם ראו שחבר שלי מחזיק ילדה בת 3 ועוד ילדה בת 6 ודחפו אותו לכביש.
"הילדים בכו, הייתה אווירה של לינץ', של פוגרום, של משהו רע שהולך לקרות. הייתה שנאה בעיניים. באיזשהו שלב הרגשתי מכה בצוואר, והסתובבתי לראות מי נתן לי את זה. היה לי ברור שזה מחפץ ולא רק מאגרוף".
- פחדת? "לא מהדבר הזה, פחדתי על הילדים, פחדתי על חבר שלי. הילדים היו מבוהלים לגמרי, גם ככה אנחנו חיים בעוטף עזה שפה הביטחון העצמי הוא לא בשמיים. אז גם תחושת הביטחון קיבלה משהו מבאס מאוד".
- אתה מרגיש שזה נועד להרתיע מישהו כמוך מלהפגין? "אלה חבר'ה ערסים, אלה לא אנשים אידיאולוגיים. זה אנשים שאני מעריך שהם שוליים בכל מקום שבו הם נמצאים. הדעות שלי זה משהו אחד, אבל אני לא חושב שזה מייצג את הליכוד והימין".

גז פלפל לעבר מפגינים

באירוע חריג אחר אמש רוסס גז פלפל מרכב חולף לעבר תומכי מחאת "הדגלים השחורים" בצומת אלוף שדה והירדן ברמת גן. כמה מהמפגינים החלו להשתעל ולהתגרד, ילדים שנכחו במקום בכו. הבוקר הודיעה המשטרה כי תושב העיר בן 34 נעצר בחשד לריסוס הגז.
בכחול לבן מיהרו לגנות את תקיפות המפגינים. ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר כי "הזכות להפגין קדושה. מי שמרים יד על מפגינים ומאיים באלימות חייב להיענש בחומרה. אני סומך על רשויות אכיפת החוק שישימו את ידיהן על התוקפים וימצו עימם את הדין".
שר החוץ גבי אשכנזי גינה את "התקיפות האלימות של מפגינים וקורא למשטרה לפתוח בחקירה ולבוא חשבון עם התוקפים. אפס סובלנות לאלימות בכל צורה שהיא לפני שיהיה מאוחר מדי. זכותם של אזרחים במדינה הזו לצאת ולהפגין ואדאג לשמור על זכות זו בכל דרך".