התקיפה בסוריה, הלילה

מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם עדכן הלילה (בין שני לשלישי) כי חמישה פעילי מיליציה פרו איראנית נהרגו בתקיפה המיוחסת לישראל באזור הגולן הסורי ולפחות עשרה נפצעו. במקביל פרסמה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית כי אזרחית נהרגה בתקיפה שבוצעה בכפר אל-היג'אנה ובעלה נפצע. בסוריה טוענים כי מערכות ההגנה האוויריות הצליחו ליירט חלק מהטילים שנורו מאזור החרמון.
4 צפייה בגלריה
דיווחים בסוריה על תקיפה ישראלית
דיווחים בסוריה על תקיפה ישראלית
התקיפה בסוריה, הלילה
לפי סוכנות הידיעות הסורית, "בשעה 22:40 האויב הציוני שיגר טילים לעבר כמה בסיסים בגולן הסורי הכבוש. מערכות ההגנה האווירית יירטו את רוב הטילים לפני שהגיעו למטרותיהם. כתוצאה מהתקיפה נהרגה אזרחית ובעלה נפצע. כמו כן נגרם נזק לרכוש".
גורם צבאי סורי האשים את ישראל בתקיפה. לדבריו, "מדובר בתקיפה אווירית של ישראל בדרום סוריה, מדרום לדמשק, באמצעות טילים. מערכות ההגנה האווירית הסוריות הצליחו ליירט חלק מהטילים".
מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח כי מטרת התקיפה הייתה מוצבים צבאיים סוריים שנמצאים במחוזות סווידא ודרעא שמדרום לדמשק. לפי המרכז, ההפצצות גרמו לאבידות חומריות גדולות באתרי התקיפה. חלק מהטילים פגעו באזור צפון-מזרח דרעא, שבו נמצאים כוחות של ארגון חיזבאללה הלבנוני. בשלב זה לא דווח על פצועים או הרוגים באזור זה.
בחודש שעבר, נזכיר, נהרג פעיל חיזבאללה בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה - מה שהוביל לשבועות ארוכים של מתיחות בצפון, ולכמה ניסיונות פיגוע בגבול לבנון. רק שלשום אמר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כי "כשישראל הורגת אחד מאנשינו, נהרוג אחד מחייליה".
4 צפייה בגלריה
דיווחים בסוריה על תקיפה ישראלית
דיווחים בסוריה על תקיפה ישראלית
התקיפה בסוריה, הלילה
לפני שלושה שבועות פרסם חיל האוויר נתונים שלפיהם חל זינוק בהיקף המבצעים החשאיים במסגרת "המערכה שבין המלחמות", שבמסגרתה צה"ל משמיד אמצעי לחימה מתקדמים וחדשים שבהם ישראל עלולה לפגוש במלחמות הבאות. לפי נתונים אלה, כ-5,000 חימושי קרב מסוגים שונים נורו על-ידי מטוסי חיל האוויר בחמש השנים האחרונות.
רוב המבצעים במסגרת המב"מ, שעל רובם ככולם ישראל לא נטלה אחריות, היו בזירה הצפונית וכוונו נגד ההתבססות האיראנית בסוריה ומול ניסיונות חיזבאללה לשפר את המערך הרקטי שלו, בדגש על דיוק הטילים. לצורך השוואה, 5,000 החימושים שנורו במבצעים אלה מאז שנת 2015 דומים בהיקפם לכמות חימושים שחיל האוויר מטיל במלחמה אחת, שנמשכת בין שבועיים לחודש.
תיעוד חריג: תדלוק אווירי מחוץ לגבולות המדינה
(צילום: דובר צה"ל )

לפי נתוני חיל האוויר, בשלוש השנים האחרונות נורו מרב החימושים בגיחות במסגרת מבצעי המב"מ. 4,239 טילים ופצצות הוטלו ממטוסי חיל האוויר, בהן עשרות שהוטלו ממטוסי ה-F-35 החדשים של ישראל, המכונים בחיל האוויר "אדיר".
ומנגד, בשלוש השנים האחרונות נרשמה גם עלייה משמעותית במספר טילי הנ"מ שנורו על-ידי סוללות ההגנה האוויריות הסוריות - 873 בתקופה המדוברת, ביחס לשני טילים בלבד שנורו ב-2013. מנתוני צה"ל עולה גם כי 70% מהטייסים שלקחו חלק בגיחות המערכה הזו הם בשירות מילואים.
צה"ל פרסם באותה הזדמנות גם תיעוד משתי גיחות יוצאות דופן שבוצעו בשנה האחרונה מטוסי הקרב של חיל האוויר, מחוץ לגבולות המדינה: טיסות בגובה נמוך מאוד כדי לחמוק ממכ"מי האויב ותדלוק אווירי בגובה דומה, באמצע הלילה. צפו בסרטון שבפתח הידיעה.
פורסם לראשונה: 22:54, 31.08.20