הדיון בבית משפט השלום בירושלים
(צילום: משה מזרחי)

בזה אחר זה שחרר היום (ו') בית משפט השלום בירושלים את רוב המפגינים שנעצרו בהפגנה הסוערת אמש. רובם המכריע שוחררו בתנאים מגבילים, והשופט סירב לשלוח למעצר בית מפגינה שנחשדה בתקיפת שוטרת ובהעלבת עובד ציבור. גם לגבי ישי גרין, יזם הייטק וממארגני המחאה - סירב השופט להתייחס באופן שונה ושחרר אותו לביתו. אחד המפגינים שלגביו טענה המשטרה שחסם כביש הציג תיעוד שבו הוכחה טענתו שעמד על המדרכה ולא הפריע. הוא ומפגינים נוספים טענו שהמשטרה לא אפשרה למוחים לעזוב את המקום.
הדיון התקיים בהיעדר חלק מהעצורים שחתמו על שחרור בהסכמה בתנאים של הרחקה ואיסור כניסה לרחובות שסביב כיכר פריז ומעון ראש הממשלה במרחק של 100 מטרים עד ל-2 באוגוסט. כמו כן הפקידו ערבויות של 3,000 שקלים.
מחוזי ירושלים: דיון של עשרים עצורי ההפגנה בבלפורמחוזי ירושלים: דיון של עשרים עצורי ההפגנה בבלפור
בבית משפט השלום בירושלים, היום
(צילום: משה מזרחי)
מחוזי ירושלים: דיון של עשרים עצורי ההפגנה בבלפורמחוזי ירושלים: דיון של עשרים עצורי ההפגנה בבלפור
ישי גרין
(צילום: משה מזרחי)
המשטרה ביקשה לשחרר את אחת המפגינות למעצר בית לאחר שנחשדה בתקיפת שוטרת ובהעלבת עובד ציבור. השופט סירב למעצר בית ושחרר אותה בתנאים מגבילים. חשוד נוסף שוחרר למעצר בית לאחר שנחשד בכך שנשך שוטר. השופט קיבל את טענת המשטרה ושחרר אותו למעצר בית לשלושה ימים ובתנאים מגבילים נוספים.
במהלך הדיון ביקשה המשטרה להרחיק את ישי גרין, ממארגני המחאה, בגין הפרעה לסדר הציבורי. נציג המשטרה הגדיר אותו "פרובוקטור", אך השופט סירב להתייחס אליו באופן שונה ושחרר אותו בתנאי השחרור של שאר העצורים. בסיום הדיון הטיח גרין ביקורת חריפה בתא"ל במיל' אמיר השכל, ממארגני מאהל המחאה, על ההתנהגות "האשכנזית המתנשאת והגירוש מהמאהל אמש". הוא הצהיר שלא יחזור לבלפור עד שהשכל יתנצל.
לאחר אירועי אמש עלו טענות רבות מצד המפגינים שלאחר הכרזת המשטרה שההפגנה לא חוקית, לא התאפשר להם לעזוב את המקום בשל חשש המשטרה שתיווצר צעדה. בכך נקלעו בעל כורחם לפיזור בכוח וחלקם נעצרו. עו"ד גונן בן יצחק טען בדיון בעניין מפגין ומפגינה: "אי אפשר לכרוז מצד אחד שההפגנה בלתי חוקית ומצד שני לא לתת למפגינים לעזוב את המקום ולעצור אותם". לאחר הצגת סרטון שבו נראה שהמפגין עמד על המדרכה ולא ישב על הכביש, הורה השופט לשחרר את המפגין ללא תנאים. המפגינה שלא הציגה תיעוד שוחררה בתנאים המגבילים כמו העצורים הקודמים.
ההפגנה הסוערת אמש בירושלים

העימותים עם השוטרים

אחד המפגינים, גיל ברדה, אמר ביציאה מהדיון: "אנחנו נשמור על כל חוק וכל מה שציוו עלינו פה, בבית המשפט, ואנחנו לא נפר את החוק ואם זה אומר שאני לא אתקרב לאזור עשרה ימים, אני לא אתקרב. אבל בתום עשרת הימים האלה ובשמירה על החוק, אנחנו נתקרב ואנחנו נישאר לישון מחוץ לבית של בנימין נתניהו בשקי שינה ואם צריך אז גם מחוץ לכנסת, עד שהם יבינו שהציבור הישראלי, בעיקר הצעירים, התעוררו".
ישי גרין אמר ביציאה מהדיון: "העיפו אותי אמש מבלפור מהמאהל של אמיר השכל, מתברר שפגשתי את אריה קינג, סגן ראש העיר, לא ידעתי מי זה. פגשתי אותו כי סידרתי את האישור עם המשטרה לצעדה בכנסת. אני חושב שזה סוג של טהרנות, סליחה שאני אומר, אשכנזית. אני גם אשכנזי, אני חצי אשכנזי-חצי מרוקאי, אז מותר לי להגיד אשכנזי. זו מעין טהרנות כזאת שוואלה, לא חוזר לבלפור. אני אמחה בדרך שלי, אבל בנימין נתניהו לא יישאר ראש ממשלה. אני עובד על זה בעצמי, אני עושה מה שאני יכול, אבל אני לא אחזור לבלפור כי הם לא רוצים אותי שם, אז לא צריך. אני לא חוזר אליכם ותודה רבה לך אמיר השכל הגאון, המבריק והכריזמטי. לא חוזר".
אמיר השכל מסר בתגובה: "אני לא הייתי מי שהעיף אותו מכאן. לעניין ההאשמות האישיות, ישפטו האנשים שהובלתי אחריי עשרות שנים בצבא ובמקומות נוספים. אני לא מכיר את הטענות שלו בעניין אריה קינג, הרחיקו אותו מהמאהל כי הוא פרובוקטיבי ושתלטן. אנחנו כאן מזמינים ומקבלים כל אחד, מוזמנים לבוא ולשפוט".
ההפגנה בירושליםההפגנה בירושלים
(צילום: רויטרס)
ההפגנה בירושליםההפגנה בירושלים
(צילום: רויטרס)
מעצרים בהפגנה בירושליםמעצרים בהפגנה בירושלים
(צילום: רויטרס)
מעצרים בהפגנה בירושליםמעצרים בהפגנה בירושלים
(צילום: רויטרס)
עימותים בין מפגינים לשוטרים בכיכר פריז בירושליםעימותים בין מפגינים לשוטרים בכיכר פריז בירושלים
(צילום: יואב דודקביץ)
עו"ד גונן בן יצחק אמר ביציאה מהדיון כי "רוב העצורים שוחררו בתנאים מגבילים. אנחנו נמצאים בתקופה שבה המשטרה מנסה לשבור את המחאה הזאת באמצעות זה שהיא הולכת ומחמירה את האישומים. תראו, אני, כשנעצרתי לפני כמה ימים נחקרתי בחשד להפרת סדר, אבל כשהגעתי לבית המשפט, החשד הזה הפך להיות תקיפת שוטר וניסיון לתקיפת שוטר. היום כשהחשודים הגיעו לבית המשפט, אנחנו מקבלים רשימה של יותר מעשר עבירות, כולל היזק לרכב, תקיפות שוטרים, אלימות קשה".
הוא סיפר כי הציג לבית המשפט תיעוד, "בית המשפט להתייחס לפער הגדול הזה בין הטענות של המשטרה לבין מה שהסרטונים מראים, יכול להיות שהגיע הזמן מכיוון שרוב השוטרים נושאים עליהם מצלמות גוף. האלימות היחידה שהייתה עד הרגע שבו המשטרה בעצם פתחה בגל של מעצרים. יש לנו בן אדם שכמעט איבד עין".