2 צפייה בגלריה
פטין מולא מתמודד הליכוד ליכוד
פטין מולא מתמודד הליכוד ליכוד
סגן השר פטין מולא
סגן שר מהליכוד וחברים בוועדה של אש"ף הממונה על הקשר עם ישראל דנים יחד בבחירות הקרובות וב"סיוע" אפשרי של הרשות הפלסטינית לראש הממשלה בנימין נתניהו. נשמע דמיוני? תלוי את מי שואלים.
מקורות פלסטיניים ברמאללה שהסתייגו מהמהלך אמרו ל-ynet כי הרשות הפלסטינית ניהלה בשבועות האחרונים מגעים חשאיים עם הליכוד בנוגע לתמיכה שקטה של הרשות בראש הממשלה בנימין נתניהו באמצעות פעילות מול ערביי ישראל ועידודם שיתמכו בליכוד - או שלכל הפחות לא יתמכו ברשימה המשותפת. המגעים הללו לא הבשילו ונעצרו לאחרונה, ככל הנראה בשל סיבות טכניות.
הליכוד יוצג במגעים הללו על ידי סגן השר במשרד ראש הממשלה, פטין מולא. את הצד הפלסטיני ייצגו גורמים בוועדה של אש"ף האחראית על הקשר עם החברה הישראלית, שבראשה עומד חבר הנהגת פת"ח ומקורבו של אבו מאזן, מוחמד אל-מדני.
על פי אחד המקורות, שיא המגעים היה אמור להתרחש בפגישה פרונטלית בין הצדדים ברמאללה בעקבות הזמנה של הצד הפלסטיני. אלא שהמפגש לא התקיים לבסוף משום שלא אושר בצד הישראלי, ככל הנראה בשל סיבות ביטחוניות של כניסה לרמאללה. המקור ציין כי בצד הפלסטיני נעלבו מאי קבלת ההזמנה ומאז הורידו פרופיל במגעים עד כדי הקפאתם.
2 צפייה בגלריה
צילום: טל שחר
צילום: טל שחר
מוחמד אל-מדני
(צילום: טל שחר)
לפי אותם מקורות, אחרי ההכרזה על הבחירות הרביעיות ניתחו ברשות הפלסטינית את המערכת הפוליטית הישראלית והבינו כי הקרב על השלטון יהיה בין ימין לימין ניצי. לפי הניתוח שלהם, נתניהו נחשב מתון מבחינה מדינית ביחס לנפתלי בנט וגדעון סער.
החשש הפלסטיני הוא שבחירת אחד מהשניים תעלה את הסיכויים למהלכים חד-צדדיים ביהודה ושומרון כמו סיפוח חלקי והרחבת התנחלויות. יש לציין כי בחודשים האחרונים התקררו היחסים בין רמאללה לרשימה המשותפת.
בבחירות 2019 ב' השתמש נתניהו בפלסטינים בדרך הפוכה כדי לעודד מצביעי ימין והכריז כי הרשות פרסמה הודעה שקראה לצאת ולהצביע כדי להפילו. ההודעה הזאת הודהדה על ידו גם ברשתות החברתיות, וברשות פרסמו בעקבות זאת הכחשה גורפת.
סגן השר מולא אמר כי שיחות כאלו אכן התקיימו, אולם מגדיר אותן "כל מיני דיבורים על אש נמוכה. אנחנו מנסים לעשות טוב לעם ישראל ולמזרח התיכון. אני לא יכול לפרט מעבר לזה. הרשימה המשותפת לא מייצגת את העם הפלסטיני, והמבין יבין".
מהליכוד נמסר בתגובה: “קשקוש מוחלט. כולם יודעים שהרשות הפלסטינית מעדיפה את לפיד כראש ממשלה במקום נתניהו שהביא את השנה הביטחונית הבטוחה ביותר מקום המדינה”.
יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הגיב לחשיפת ynet ואמר כי "‏הניסיון של נתניהו להביא את אנשי אש"ף להתערב בבחירות בישראל הוא שפל חדש. לנתניהו אין קווים אדומים. פעם אחר פעם הוא מוכיח שאצלו יש רק אינטרסים אישיים, הגוברים על האינטרס הלאומי. הוא לא כשיר עוד לכהן כראש ממשלת ישראל".