ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (א') בפתח ישיבת הממשלה כי מתכונת היציאה מהסגר האחרון עלולה להיפסק. "אם יהיה צורך, נעצור את המשך ההקלות ואף נהדק את אלה שכבר נתנו", אמר נתניהו לנוכח מגמת העלייה בנתוני התחלואה בקורונה בימים האחרונים.
569 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. בסך הכול נערכו יותר מ-17 אלף בדיקות, ולפי נתוני משרד הבריאות 3.3% מהן היו חיוביות. ללא בדיקות הסקר, שיעור החיוביים עומד על 3.9%.
לפי משרד הבריאות, מקדם ההדבקה הכללי עלה ל-1.16. במגזר הערבי מקדם ההדבקה עומד על 1.18, במגזר החרדי על 0.96 ובמגזר הכללי על 1.12.
1 צפייה בגלריה
נתניהו על ההמלצות: זה לא מדעי, יהיו תמיד חריגים, אבל זאת הכוונה שלנו - למנוע את ההתקהלות הזאת
נתניהו על ההמלצות: זה לא מדעי, יהיו תמיד חריגים, אבל זאת הכוונה שלנו - למנוע את ההתקהלות הזאת
ראש הממשלה נתניהו
(צילום: איתי בית און, לע"מ)
"צריך להבין שאנחנו נאבקים במגפה מאוד קשה שגבתה מאיתנו עד עכשיו כ-2,800 בני אדם, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו ואנחנו דואבים על כל אחד ואחת מהם", אמר ראש הממשלה. "אנחנו יודעים את סבל המשפחות, אנחנו חייבים לעשות הכול כדי למנוע החרפה של המצב שיכול להביא אותנו למחוזות קשים בהרבה, אפילו יותר קשים ממה שספגנו עד עכשיו".
נתניהו הזכיר בדבריו חמש מדינות באירופה שלדבריו "הן בגודל שלנו וספגו מחירים קשים בהרבה. בלגיה עם 16 אלף מתים, צ'כיה עם 7,300, שווייץ עם 4,500, הולנד 9,200 ושבדיה עם 6,000. אנחנו חייבים לעשות הכול כדי שלא נוסיף מחיר טרגי זה למחיר שכבר שילמנו במגפה". עם זאת, נתניהו הדגיש כי "יחסית למדינות ה-OECD, מצבנו הוא טוב".
ביקור פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש בנצרת
(צילום: דוברות משרד הבריאות)

ראש הממשלה הוסיף: "יש לנו 9,500 חולים פעילים, זה הרבה פחות לנפש כמעט מכל המדינות הללו, אבל אנחנו חייבים לשמר את זה. אני אומר לכם ביושר שאנחנו בסכנה שלא נשמור על זה אם לא נפעל מיד, כי בימים האחרונים אנחנו רואים עלייה ברורה בתחלואה.
"אנחנו כל הזמן בוחנים את הנתונים ואת ההקלות שביצענו. אם יהיה צורך, נעצור את המשך ההקלות ואף נהדק את אלה שכבר נתנו. אני מבקש מהאזרחים להמשיך לשמור על הכללים ולהישמע להוראות משרד הבריאות".
בהתייחס לסוגיית החיסונים אמר נתניהו: "אנחנו נדון השבוע במתווה חלוקת החיסונים. בשבוע שעבר הייתי במרכז הלוגיסטי המרשים של חברת טבע. אנחנו ערוכים לקלוט את החיסונים הללו, מיליוני חיסונים, להקפיא אותם וגם לחלק אותם.
"המדיניות שלי הייתה, והיא עדיין, להביא כמה שיותר חיסונים מכמה שיותר מקורות לכמה שיותר אזרחים וכמה שיותר מהר. אנחנו רואים שהמדיניות הזאת מוכיחה את עצמה, על רקע דיווחים שונים על טיב תהליך בדיקות החיסונים, לפחות באחת החברות. ובכן, המדיניות היא להביא כמה שיותר חיסונים מכמה שיותר מקורות. אנחנו נמשיך במאמץ הזה יחד עם שר הבריאות ומשרדו".
לאזהרות הצטרף היום פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן. לדבריו, "היום - יותר מדאיג, עוד עלייה במאומתים, גם במגזר הכללי ולא הכול מוסבר מהגידול בבדיקות. מספר המאושפזים החדשים עוד לא גדל, אך ייתכן וזה רק זמני כי רוב הגידול במאומתים הוא בגילים 60 ומטה, ומהם סביר שיתפשט בעבר למבוגרים כפי שקרה בעבר. 36 יישובים עם מעל חמישה מאומתים לעשרת אלפים איש השבוע".
ברקע הדברים יצוין כי בדו"ח מרכז המידע והידע למערכה בקורונה של אמ"ן שפורסם הבוקר נאמר כי בשבוע האחרון נראית עלייה ברורה ועקבית במספר המאומתים החדשים ליממה, בממוצע שבועי. בשלושת הימים שלפני סוף השבוע אובחנו יותר מאלף נדבקים ליממה. לפי הדו"ח, גם אם חלק מהעלייה במאומתים נובע מהגדלת מספר הבדיקות היומי, הרי שאין בכך כדי להסביר את כולה.
עוד נכתב בדו"ח כי בפתח השבוע החדש, מימוש ההקלות המתוכננות, בנוסף לאלו שיישומן כבר החל, צפוי להאיץ את רמת התחלואה בכלל המגזרים במדינה - המגזר הערבי, המגזר הכללי והמגזר החרדי.
בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 510 חולי קורונה, 273 מהם במצב קשה. 112 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 2,854 חולי קורונה.