קרן בוכנוולד, הארגון שמנהל את אתר ההנצחה במחנה הריכוז לשעבר, דורש מהמבקרים באתר לכבד את זכר הנרצחים ולהתנהג בהתאם: בימים האחרונים הגיעו לאתר מבקרים רבים בעקבות השלג שירד באזור. חלקם שיחקו בשלג - ואף גלשו במזחלות באזור שבו נמצאים קברי אחים.
הקרן מחתה על ההתנהגות המבישה של המבקרים בבוכנוולד ובמחנה מיטלבאו-דורה הסמוך. היא מסרה ש"פעילויות ספורטיביות הן הפרה של תקנון המבקרים" והזהירה שהמאבטחים יגבירו את מספר הסיורים שלהם, וידווחו למשטרה על מסיגי גבול. ינס-כריסטיאן וגנר, ראש קרן בוכנוולד, אמר לאתר החדשות דר שפיגל ש"המונים" הגיעו החודש לאתר כדי לשחק בשלג. "חלק ממירוצי המזחלות הסתיימו בקברי האחים", ציין וגנר.
1 צפייה בגלריה
מחנה הריכוז לשעבר בוכנוולד גרמניה
מחנה הריכוז לשעבר בוכנוולד גרמניה
הכניסה לבוכנוולד
(צילום: AFP)
"רכיבה על מזחלות וגלישת סקי זה כיף, אך אנחנו מבקשים מכם להפגין כבוד לקורבנות ולא לעשות את זה ליד הקברים – או אפילו עליהם", הוסיף וגנר. הוא אמר שהוא יכול להבין את העובדה שמשפחות רבות עם ילדים רוצות לבלות מחוץ לבית, במיוחד בזמן הסגר, אך באתר יש להתנהג בהתאם. "כל שהזמן עובר גם הרגישות ההיסטורית מתפוגגת", הוא אמר.
יותר מ-76,000 גברים, נשים וילדים נספו בבוכנוולד בשואה. המחנה הנאצי שוחרר באפריל 1945. בשטח המחנה לשעבר, שסמוך לעיר ויימאר, יש היום מוזיאון ואתר הנצחה.