עימותים בירושלים ובתל אביב: עצרות מחאה בפארק צ'ארלס קלור בתל אביב ומול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים התפתחו אמש (שבת) לצעדות המוניות ולעימותים עם המשטרה שבהם נעצרו מפגינים. מוקד העימותים בתל אביב היה באזור כיכר הבימה, שם נעצרו 13 בני אדם. בירושלים התמקדה המחאה באזור כיכר פריז, שם נעצרו 15 מפגינים. המפגינים קראו קריאות בגנות הממשלה והעומד בראשה בנימין נתניהו: "ביבי, הביתה", "בושה" ו-"הם מנותקים". ynet העביר שידורים חיים משני המוקדים.
עימותים בירושלים בצעדות במרכז העיר
(צילום: משה מזרחי, אלי מנדלבאום, חיים גולדיטש, גיל יוחנן)

מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים התייצבו מוקדם יותר אמש אלפים, שיצאו לצעדת ענק אל מרכז העיר. תחילה אפשרה המשטרה למפגינים לצעוד - אך בהמשך ניסתה לבלום אותם עם זרנוקי מים. אחד הפעילים המרכזיים, עו"ד גונן בן יצחק, נשכב מתחת למכת"זית (מכונת התזה - רכב המצויד בזרנוקי מים), ובהמשך נעצר. הוא כתב ממקום מעצרו כי "הלילה ניסיתי לדבר אל לב מפקדי המשטרה שלא לסכן את המפגינים ולא להשתמש במכת"זית בניגוד לנוהלים, ללא הועיל. לכן נאלצתי לנסות לעצור את המכת"זית בגופי, ונעצרתי".
דוברות משטרת ירושלים מסרה: "הבוקר יובאו בפני בית משפט השלום בירושלים חמישה מהחשודים שנעצרו הלילה במהלך ההפגנה. המשטרה תבקש לשחרר בארבעה בתנאים מגבילים. היא תבקש להאריך את מעצרו של חשוד שנעצר בגין תקיפת שוטר".
בעקבות הצעדה בירושלים נחסמו לתנועה כיכר פריז במרכז העיר, רחוב המלך ג'ורג' ורחובות נוספים. המפגינים ירדו ברחוב בצלאל לעבר מרכז העיר. בהמשך התפצלו לכמה קבוצות, וחסמו כמה מוקדים בבירה. כמה מהמפגינים השתמשו במזרן כמגן מאולתר מפני זרנוקי מים. שוטרי יס"מ דילגו בין המוקדים השונים. שניים נעצרו.
אלפי המפגינים בבלפור קראו מוקדם יותר לנתניהו להתפטר ומחו על ההתנהלות בכל הנוגע למשבר הכלכל שנוצר בשל המאבק בנגיף. מולם עמדו כמה עשרות מתומכי נתניהו. בינתיים, חלק מהמפגינים החל לצעוד לכיוון כיכר פריז - שם חסמו שוטרים את המקום. חלק מהמפגינים הקיף את בית ראש הממשלה.
לפי המשטרה, "אפשרנו את חופש הביטוי והמחאה בהפגנה שהתקיימה סמוך למען ראש הממשלה, ובשלב מסוים ניסו המפגינים לצאת בתהלוכה. כשהגיעו לרחוב בצלאל הם נהדפו על-ידי המשטרה חזרה לכיוון כיכר פריז. המפגינים ניסו כמה פעמים לצאת בתהלוכה לאזור מרכז העיר, אך נבלמו על-ידי כוחות המשטרה, והמחאה המשיכה להתקיים בכיכר פריז עד לסיומה. סך הכל נעצרו 15 חשודים, בין היתר בגין תקיפת שוטר והפרת הסדר הציבורי".
יניב סגל, אחד המפגינים מול מעון רה"מ, אמר: "אנחנו כאן בגלל שהתעוררנו והבנו שאף אחד במסדרונות השלטון לא דואג לנו. אנחנו יתומים. יש לנו ראש ממשלה שעסוק בעצמו ומטרלל את כל המערכות לטובתו: במקום לטפל בקורונה הוא מאשים אחרים".
"היום", הוסיף סגל, "נראה לכולם שהם חבורה של שקרנים. אנחנו מחאה עממית של אנשים מכל רחבי הארץ שנמאס להם. אנחנו צעירים שרואים את הממשלה מחריבה להם את העתיד ובאים לזעוק: נכשלתם! לכו מכאן ותנו לנו לבנות לעצמנו עתיד טוב יותר – עתיד שוויוני, עתיד בריא, עתיד שפוי".
מארגני ההפגנה בירושלים אמרו: "אנחנו הצעירים והצעירות שלא ראיתם קודם ברחובות, אבל נמאס לנו לשתוק מול האטימות, הניתוק, השחיתות וחדלות האישים של הממשלה הרעה הזו. הם הרגו לנו את הפרנסה, אנחנו לא מוכנים שיהרגו לנו גם את העתיד והתקווה".

ההפגנה בירושליםההפגנה בירושלים
מפגינים מול זרנוקי מים בירושלים
(צילום: רויטרס)
ההפגנה בירושליםההפגנה בירושלים
ההפגנה בירושלים
(צילום: רויטרס)
גונן בן יצחק נשכב מתחת למכת"זית בירושליםגונן בן יצחק נשכב מתחת למכת"זית בירושלים
עו"ד גונן בן יצחק נשכב מתחת למכת"זית בירושלים- ונעצר
(צילום: רויטרס)
ההפגנה בתל אביבההפגנה בתל אביב
פרשים מול מפגינים בתל אביב
(צילום: דנה קופל )
המפגינים עוברים למרכז העירהמפגינים עוברים למרכז העיר
עימותים עם המשטרה במרכז ירושלים
(צילום: עמית שאבי)
פרשים ברחובותפרשים ברחובות
פרשים ברחובות תל אביב
ההפגנה בתל אביבההפגנה בתל אביב
מוחים צועדים בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה בתל אביבההפגנה בתל אביב
תל אביב, הלילה
(צילום: דנה קופל )
ההפגנה בתל אביבההפגנה בתל אביב
תל אביב
(צילום: דנה קופל)

דוברות המשטרה בתל אביב הגדירה הבוקר את ההפגנה בעיר אמש "לא חוקית", ומסרה: "לקראת סיומה של המחאה שהתקיימה ברישיון בפארק צ'ארלס קלור ביצעו כמה מאות מהמפגינים הפרה של תנאי המחאה ופתחו בצעדה ברחובות תל אביב תוך חסימת כבישים עד להגעתם אל מול רחבת הבימה שם החלו בעימותים עם השוטרים. המתפרעים הציתו פחי אשפה, תקפו שוטרים באמצעות השלכת בקבוקים ואבוקה בוערת כולל התזת גז פלפל בפניו של קצין משטרה בכיר.
"במהלך ההתפרעות המשטרה עצרה 13 חשודים. לשישה מהם מיוחסות עבירות של הפרת הסדר הציבורי וגרימת נזק בזדון (הצתת פחי אשפה). הם יובאו הבוקר לבית משפט השלום בתל אביב, שם תבקש המשטרה להאריך את מעצרם. שבעה עצורים אחרים נחקרו בתחנת המשטרה ועם סיום החקירה שוחררו בתנאים מגבילים.
"המשטרה גילתה איפוק רב אל מול המפגינים. היא תחקור את כלל אירועי הפגיעה ברכוש ותקיפות השוטרים ובכפוף לראיות שייאספו צפויים מעצרים נוספים".
בהערכת מצב שקיים אתמול ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, בנוגע למחאות השונות - הוא אמר: "אנחנו ערוכים ופועלים גם בערב הזה במספר מוקדים ברחבי הארץ, בכדי לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לציבור. זהו ערך חשוב במדינה דמוקרטית ולכן גם בעת הזו אנו פועלים לאפשר קיומן של מחאות במגבלות הקיימות.
"לצד זאת, לא נאפשר הפרות סדר ונפעל כנגד כל גילויי אלימות, פגיעה באזרחים או בשוטרים, ונדליזם והתפרעויות בניגוד לחוק. אני קורא לציבור המפגינים ובכלל, לגלות אחריות, להישמע להנחיות ולהוראות השוטרים ולהימנע מאלימות מכל סוג״.
ההפגנה בפארק צ'ארלס קלורההפגנה בפארק צ'ארלס קלור
ההפגנה בפארק צ'ארלס קלור בתל אביב
(צילום: עומרי סילבר)
ההפגנה בתל אביבההפגנה בתל אביב
המונים מפגינים בתל אביב
(צילום: דנה קופל )
ההפגנה בתל אביבההפגנה בתל אביב
מפגינים צועדים על הכביש בתל אביב
(צילום: דנה קופל )
המפגינים עוברים למרכז העירהמפגינים עוברים למרכז העיר
זרנוקי מים על מוחים בירושלים
(צילום: עמית שאבי)
המפגינים עוברים למרכז העירהמפגינים עוברים למרכז העיר
מפזרים מפגינים עם זרנוקי מים
(צילום: עמית שאבי)
המפגינים עוברים למרכז העירהמפגינים עוברים למרכז העיר
העימותים בירושלים
(צילום: עמית שאבי)

ההפגנה בבלפורההפגנה בבלפור
ההפגנה בבלפור
(צילום: עמית שאבי )
המפגינים עוברים למרכז העירהמפגינים עוברים למרכז העיר
המפגינים התכנסו גם בכיכר פריז
(צילום: משה מזרחי )

מעצרמעצר
מעצר של מפגין בת"א
(צילום: מוטי קמחי)

אורנה בנאי בת"א: "אנרכיסטים? אנחנו פטריוטים"

במקביל להפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, הגיעו אלפים גם לפארק צ'ארלס קלור שבתל אביב כדי למחות על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה.
השחקנית והקומיקאית אורנה בנאי עלתה לבמה - ואמרה לקול תשואות ההמון: "למען הסר ספק, אני לא כאן כדי להגיד לראש הממשלה להתעשת, אלא להגיד לו ללכת הביתה. נמאס מהניתוק של ראש הממשלה והסמרטוטים שלו. אני לא זוכרת שהייתה כזו ממשלה אכזרית, מנותקת ונטולת ערכים בסיסיים כמו צדק, יושר וחמלה. זו ממשלה חזירית ונהנתנית".
בנאי המשיכה: "אבי כיהן רוב חייו כשופט בבית המשפט המחוזי. הוא בן 90 כיום ולא תופס איך יכול להיות שבמדינת ישראל יש ראש ממשלה מושחת. הוא מודאג ופגוע עד עמקי נשמתו מכך שלא רואים אותנו, שמפקירים אותנו. למה אנחנו צריכים להתחנן? למה אני רואה אדם בן 70 עומד כאן ובוכה? למה? כי ראש הממשלה שלנו עסוק בדברים אחרים - בפירוק המדינה".
"ראש הממשלה ועבדיו הנרצעים קוראים לנו אנרכיסטים. אנחנו? נתניהו עובד בשנים האחרונות בלפרק את מערכת המשפט, התקשורת החופשית, הכנסת, הסיכוי לשלום והאמון במערכת הבריאות. גרמת להרס מוחלט. אנחנו אנרכיסטים? אנחנו פטריוטים".
אלפים מפגינים בפארק צ'ארלס קלור שבת"א
(צילום: SES, אורי דוידוביץ')


ההפגנה בפארקההפגנה בפארק
המוחים חסמו את הכביש הסמוך לטיילת בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה בפארקההפגנה בפארק
המחאה בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)

"האסון הכלכלי - איום קיומי"

את ההפגנה בפארק צ'ארלס קלור יזמו ארגוני העצמאים מכל הסקטורים - שחלקם פועל תחת מטה משותף שהוקם בשם "קבינט התקווה" - והיא מתרחשת ברקע החלטת הממשלה לסגור את המסעדות בסוף השבוע.
אחרי "סיבוב הפרסה" והמבוכה שבאה בעקבותיו, שלפיו הותר למסעדות להישאר פתוחות עד יום שלישי - הצטרפו למחאה גם ארגוני המסעדנים. עם זאת, למרות ההארכה שניתנה להם, רבים מבעלי המסעדות נאלצו לסגור את בתי העסק שלהם בסוף השבוע מאחר שכבר נפטרו מהסחורה בשווי עשרות אלפי שקלים, בשל חששם מצו סגירה אפשרי, שכאמור בוטל ברגע האחרון.
מתנועת ה"דגלים השחורים" נמסר כי "המראות שאנו רואים ברחבי הארץ הם תוצאה של ממשלה לא מתפקדת והתוצאות הרות אסון. האסון הכלכלי שהממשלה הזאת יוצרת מהווה איום קיומי על מדינת ישראל כפי שאנו מכירים אותה. אלפים נאלצים להיכנס לחובות שילוו אותם עשורים קדימה, והממשלה עסוקה ביחסי ציבור וחלוקת כספי שוחד במקום לטפל בבעיות היסוד. לאזרחי המדינה מגיע ראש ממשלה מתפקד שעסוק אך ורק בבעיות האזרחים ולא בהישרדות".
עוד נמסר מאנשי "הדגלים השחורים", כי "השבוע ראינו מפגן מרשים של ספינים; רק שעם ספינים אי אפשר לקנות במכולת או לשלם שכר דירה. קו ישיר עובר בין העובדה שהנאשם מנסה להימלט ממתן דין על פשעיו לבין הפאניקה שהולידה את המשבר הכלכלי. כשאין מנהיגות - תפקיד האזרחים לקחת מנהיגות".
פרסום ראשוני: 21:52 , 18.07.20