סוכנות התרופות האירופית (EMA) הודיעה שמצאה "קשר אפשרי" בין החיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון לקרישי הדם, שמהם סבלו מתחסנים בודדים שקיבלו את החיסון בארה"ב. עם זאת הסוכנות הדגישה שיתרונות החיסון עולים על הסכנות האפשריות.
בהודעת ה-EMA נמסר שוועדת הבטיחות של הסוכנות ממליצה לצרף לחיסונים של ג'ונסון אנד ג'ונסון אזהרה, שמתריעה מפני "תופעות לוואי חמורות" של קרישי דם וירידה ברמת הטסיות בדם. הוועדה פרסמה המלצה דומה בנוגע לחיסון של אסטרה-זניקה לקורונה.
2 צפייה בגלריה
ג'ונסון אנד ג'ונסון חיסון ל קורונה
ג'ונסון אנד ג'ונסון חיסון ל קורונה
החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון. ניתן במנה אחת בלבד
(צילום: shutterstock)
סוכנויות הבריאות בארה"ב המליצו בשבוע שעבר להשעות את השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, אחרי ש-6 מתחסנות מתחת לגיל 50 סבלו מקרישי דם. כמו במקרה של אסטרה-זניקה, גם כאן מדובר במספר זעום של מתחסנים שסבלו מתופעות קשות: לפי ה-EMA, נכון ל-13 באפריל יותר מ-7 מיליון אמריקנים קיבלו את החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון.
הודעת ה-EMA היא מכה נוספת לאיחוד האירופי, שמבצע החיסונים המשותף שלו לא עומד ביעדים. כמה מדינות השעו בחודש שעבר את השימוש בחיסון של אסטרה-זניקה בעקבות הדיווחים על עשרות מתחסנים (מתוך מיליונים) שסבלו מקרישי דם מוחיים. מאז רוב המדינות חידשו את השימוש בחיסון – אך הגבילו את השימוש בו ליתר ביטחון, כך שהוא כמעט לא יינתן לנשים בנות מתחת ל-60 – קבוצת האוכלוסייה שאצלה התגלו רוב המקרים של קרישי הדם.
2 צפייה בגלריה
חיסון נגד קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון ב אוהיו ארה"ב
חיסון נגד קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון ב אוהיו ארה"ב
7 מיליון אמריקנים קיבלו את החיסון
(צילום: AP)
החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון הוא אחד מארבעה חיסונים שאושרו לשימוש באירופה. החיסונים האחרים הם של פייזר, מודרנה ואסטרה-זניקה. האיחוד האירופי אישר את השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ב-3 במרץ, והחל לקבל משלוחים של החיסון ב-19 באפריל, אך טרם החל להשתמש בו במבצע החיסונים ביבשת – בעקבות הדיווחים מארה"ב.
בניגוד לחיסונים אחרים לקורונה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ניתן במנה אחת בלבד. החברה הודיעה היום שהיא אמורה להעביר לאיחוד האירופי 55 מיליון חיסונים עד יוני.