בדיון שהתקיים היום (ה') בין נציגי קופות החולים למשרד הבריאות בנושא חיסוני הקורונה הופתעו נציגי הקופות לגלות כי צפויות להגיע לישראל מנות חיסון בכמות גדולה הרבה יותר מהציפייה הראשונית. על פי המידע שקיבלו קופות החולים, החיסונים במשלוח הראשון יגיעו בשתי פעימות ובכל פעימה יתקבלו שני מיליון מנות חיסון.
2 צפייה בגלריה
הדמיה
הדמיה
צוותי רפואה ואוכלוסיות בסיכון יחוסנו תחילה. אילוסטרציה
(צילום: shutterstock)
המשלוח עשוי להגיע לישראל כבר בסוף דצמבר או בתחילת ינואר. בהמשך למבצע החיסון שיחל בבריטניה בשבוע הבא, ובהתאם להתקדמות באישור הרגולטורי, החיסונים הראשונים שיגיעו הם של חברת "פייזר".
הכמות במשלוח הראשון תספק מענה חיסוני לשני מיליון אזרחים. בשלב הזה עוד לא נקבעה החלוקה בין הקופות, אך סביר שהיא תיעשה באופן יחסי לגודל הקופות, מהגדולה לקטנה: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית.
בריאיון לאולפן ynet בחודש שעבר אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי על כמות החיסונים שתגיע לישראל: "זה יתחיל בכמות קטנה וזה יילך ויצטבר. במהלך הרבעון הראשון אני מקווה שנחסן אוכלוסיות בסיכון".
פרופ' לוי בריאיון לאולפן ynet, אתמול
(צילום: גיל יוחנן, ירון ברנר)

2 צפייה בגלריה
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
"משמעותית גבוה יותר ממה שחשבנו". החיסון של "פייזר"
(צילום: רויטרס)
בכיר באחת מקופות החולים סיפר כי "הכמות שתגיע לישראל תהיה גדולה יותר ממה שציפינו. נאמר לנו שההיקף של המשלוח הראשון יהיה גדול. אם המשלוח הראשון יהיה בהיקף של מיליונים זה משמעותית גבוה יותר ממה שחשבנו. כרגע אנחנו מצפים להבין בדיוק לעומק כיצד נחסן ומה תהיה ההקצאה לכל קופה".
הראשונים להתחסן, בדומה למודל התעדוף של משרד הבריאות בחיסוני השפעת, הם חברי הצוותים הרפואיים ואוכלוסיות מבוגרות, כמו גם אוכלוסיות בסיכון. עם זאת, החלטה סופית בעניין טרם גובשה. בנוסף, קופות החולים טרם עודכנו בשלב הזה האם החיסונים יינתנו במרכזים ייעודיים של משרד הבריאות, או שהקופות בעצמן יקימו מוקדי חיסון נגד קורונה.
ראש צוות חיסוני הקורונה במשרד הבריאות, ד"ר אורי פיינשטיין, אמר השבוע בוועדה לביקורת המדינה שלפי ההערכות תוך כמה שבועות יגיעו מעט חיסונים. בהמשך, לדבריו, יצטברו יותר מנות כך שיתאפשר לחסן את כל מי שיבחר.
לצד זאת, מלשכת ראש הממשלה נמסר הערב כי הוא קיים התייעצות בנוגע לעלייה בתחלואה עם שר הבריאות יולי אדלשטיין, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי, פרויקטור הקורונה נחמן אש ובכירים נוספים, לשון ההודעה. מלשכת נתניהו נמסר עוד, כעבור 10 ימים מהכינוס האחרון של קבינט הקורונה, כי השרים צפויים להתכנס בשבוע הבא.
איתמר אייכנר השתתף בהכנת הכתבה