3 צפייה בגלריה
הפגנת מחאה מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ירושלים הפגנה עם דגל ישראל
הפגנת מחאה מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ירושלים הפגנה עם דגל ישראל
נמרוד גרוס בתמונה המפורסמת
(צילום: AP)
נמרוד גרוס, תושב גבעת אולגה, גדל במושב עולש שבעמק חפר. הוא שירת כלוחם וחובש בסיירת צנחנים וכיום הוא מלמד מדעים ומדריך טיולים. בנוסף, בשנתיים האחרונות הוא עוסק בצילום. שלשום בלילה (שבת), בהפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים, הוא ניצב בצד השני של המצלמה: גרוס נתפס כורע ברך כשהוא מחזיק דגל ישראל בזמן שזרם מים אדיר מתותח מים של המשטרה פוגע בו. "ראיתי כבר שדה קרב בחיי", הוא מספר, "רציתי להפיץ מסר שאנחנו לא במלחמת אחים".
התמונה בה מופיע נמרוד, שצולמה על ידי זוכה פרס פוליצר עודד בלילטי מסוכנות איי־פי, הופצה ברחבי העולם ויש מי שרואים בה סמל של המחאה עד כה. תמונה נוספת שלו צולמה על ידי הצלם עמאר עוואד מסוכנות רויטרס. גרוס (34) עצמו כמעט שאינו עובד מאז חודש מארס. "המצב גרם לי לצאת להפגנה", הוא אומר. "גם לפני הקורונה היו דברים שנראו לי לא בסדר, אבל המגפה רק חידדה אותם. הנהגת המדינה לא מובילה אותנו למקום טוב".
העימותים בירושלים אחרי ההפגנה נגד נתניהו בבלפור
(צילום: גלעד כהן)
3 צפייה בגלריה
נמרוד גרוס
נמרוד גרוס
נמרוד גרוס
(צילום: גיל נחושתן )
"לא בחרתי בדגל שחור או אדום. לא מתחבר לזה. בכל פעם שהייתה אלימות הייתי שם כדי לגשר. לי אין מנהיג למחאה. רציתי להפעיל לחץ על ההנהגה שלנו, שיבינו שמה שקורה עכשיו הוא לא מקובל".
שלשום ואתמול דובר על כך שזו הייתה הפגנה של אנשי שמאל נגד ראש הממשלה נתניהו, נטען שהשתתפו בה אנרכיסטים. גרוס מציג תמונה שונה לחלוטין. "זו מחאה שחוצה גבולות של ימין ושמאל", הוא אומר, "אני בכלל איש מרכז ויש גם הרבה דעות של הימין שאני מסכים איתן. אבל אין כרגע דוגמה אישית. פשוט לא רואים אותנו. זו פעם ראשונה שאני מגיע להפגנה".
שלשום החליט גרוס לעלות לירושלים עם דגל ישראל. "ראיתי בדגל הזה מגן", הוא מסביר, "רציתי להראות מי אני. בגלל זה לא בחרתי בדגל שחור או אדום. לא מתחבר לזה. בכל פעם שהייתה אלימות הייתי שם כדי לגשר. לי אין מנהיג למחאה. הרצון שלי היה להפעיל לחץ על ההנהגה שלנו, שיבינו שמה שקורה עכשיו הוא לא מקובל. הם עושים ככל העולה על רוחם".
3 צפייה בגלריה
ההפגנה בירושלים
ההפגנה בירושלים
רגע נוסף שבו תועד גרוס
(צילום: רויטרס)
כאמור, זו הפעם ראשונה שהוא משתתף בהפגנה, וכמובן הפעם הראשונה שהוא פוגש מכת"זית, כלי הרכב של המשטרה לפיזור הפגנות. "לא כל כך ידעתי מה זה", הוא מספר, "אבל די מהר הבנתי איך זה עובד ואיך להתמודד עם זה. התקרבתי אליה. קרוב זה הכי בטוח. אמרתי גם לכל שוטר שראיתי שהוא אח שלי, שהמחאה היא לא נגדם. בסוף שוטר לקח לי את הדגל, אבל לא נכנסתי איתו לעימות. אני לא איש פוליטי, אבל הרגשתי שצריך לעשות משהו".
לגרוס יש מה להגיד לראש הממשלה נתניהו, שהפיץ תמונה של דגל פלסטין שהונף במחאה שלשום. "במקום לאחד בינינו הוא מפיל עלינו איזשהו מסך שהוא שקרי", אומר גרוס, "אי אפשר לשים את כולנו באותה סירה של דגל פלסטין. זה לא קשור אליי".
נפצעת מסילון המים?
"פציעה קלה. חטפתי זרנוק לתוך הגוף".