גורמים מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והמטה לביטחון לאומי במשרדו מקיימים מגעים עם ארמון המלך במרוקו, כדי לתאם ביקור של המלך מוחמד השישי בישראל בשבועות הקרובים, ייתכן אפילו מיד לאחר תום הסגר על נתב"ג. גורמים יודעי דבר אמרו היום (ב') כי המלך מתנה את הגעתו לישראל בכך שיבקר גם ברמאללה וייפגש עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
כפי שפורסם בתחילת החודש ב-ynet, נתניהו לוחץ לקיים את הביקור ורואה בו "קלף" חשוב בקמפיין הבחירות שלו. הוא שואף להיראות כמי שהביא לארץ את מלך מרוקו – שנערץ גם על ידי מאות אלפי יוצאי מרוקו בארץ.
גורמים דיפלומטים אומרים כי אין ביטחון בכך שמלך מרוקו יסכים להגיע לפני הבחירות בישראל מתוך ידיעה שנתניהו ישתמש בזה לטובת קמפיין התעמולה שלו. בכיר ישראלי אמר: "יש מגעים, יש ניסיונות, אבל אני מתקשה לראות את זה קורה. אנחנו יודעים שבלפור והמל"ל מאוד רוצים שזה יהיה, אך לא בטוח שיספיקו לפני הבחירות. יכול להיות שהמלך יפתיע ויגיע".
1 צפייה בגלריה
בנמין נתניהו, מלך מרוקו מוחמד ה-6
בנמין נתניהו, מלך מרוקו מוחמד ה-6
בנמין נתניהו ומלך מרוקו מוחמד ה-6. "דורש לפגוש גם את אבו מאזן"
(צילום: AFP, אוהד צויגנברג)
יציאת המשלחת לפני חודש
(צילום: שחר גולדשטיין)

נתניהו שוחח לפני חודש עם המלך והזמין אותו לביקור בישראל. אתמול אישרה הממשלה את הסכם כינון היחסים בין המדינות. השבוע נחתם גם הסכם לכינון טיסות ישירות. בזמן הקרוב ישראל אמורה לפתוח את משרד הקישור הישראלי ברבאט שבראשו יעמוד הדיפלומט דוד גוברין.
כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet, מרוקו משפצת בימים אלה בניין משרדים ברחוב הירקון 266 בתל אביב, אשר אמור לשמש את משרדי הקישור. המשרדים היו אמורים להיפתח עד סוף חודש ינואר אך ייתכן שהפתיחה תידחה בשל הסגר.
בזירה ערבית אחרת, ישראל פתחה שלשום את השגרירות שלה באבו דאבי עם הגיעו של הממונה הראשון של הנציגות הדיפלומט איתן נאה. בימים הקרובים תפתח ישראל גם קונסוליה כללית בדובאי, העיר שבה מבקרים יותר תיירים, ובראשה יעמוד הדיפלומט אילן שטולמן. שגרירות ישראל במנאמה בירת בחריין פועלת זה שבועות מספר.
ממשלת איחוד האמירויות מצדה אישרה שלשום פתיחה של שגרירות בתל אביב. בינתיים מתקיימים מגעים בין ישראל לבין איחוד האמירויות על אירוע חנוכת השגרירות הרשמי. לא ברור עדיין מי יעמוד בראש הטקס - אם יהיה זה שר החוץ גבי אשכנזי באירוע מקוון לצד שר החוץ של האמירויות, השייח עבדאללה בן זאיד - או שראש הממשלה נתניהו יעשה זאת פיזית במהלך ביקורו המתוכנן באבו דאבי ודובאי ב-9 בפברואר. נתניהו אמור גם לבקר באותה ההזדמנות בבחריין. תיתכן גם פשרה ולפיה אשכנזי ונתניהו ישתתפו ביחד באירוע פתיחת השגרירות.