על רקע המערכה על ישראל ומבצע "שומר החומות", נמשכים המאמצים להקמת ממשלה חלופית: יו"ר ימינה, נפתלי בנט, האשים הבוקר (ד') את הליכוד בניהול כושל של המדינה - וקרא להמשיך עם הסבב בעזה עד שחמאס "ישלם מחיר יקר", כלשונו. במקביל, הבהיר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כי "החמאס ופורעי לוד לא ינהלו לנו את החיים", וכי ישראל זקוקה, כעת יותר מתמיד, לממשלת אחדות.
2 צפייה בגלריה
נפתלי בנט יאיר לפיד
נפתלי בנט יאיר לפיד
נחושים. נפתלי בנט ויאיר לפיד
(צילום: EPA)
"בעקבות הלילה הקשה של ירי מסיבי מעזה ופרעות של ערבים ביהודים שהופקרו לגורלם, בערים המעורבות, אני קורא לממשלה לא לסיים את הסבב הנוכחי בעזה לפני שחמאס משלם מחיר יקר", אמר בנט. "בנוסף, על המשרד לביטחון פנים והמשטרה להבטיח באופן מיידי את בטחונן של המשפחות שנצורות בבתים מפחד הפורעים הערבים ולמצות איתם את הדין.
"יש אמצעים לזהות אותם ואי אפשר להניח להם להמלט ללא עונש. המערכת המשפטית והפוליטית חייבת לגבות את מי שמגן בנשק על עצמו ועל משפחתו. העובדה שכרגע הם יושבים במעצר היא עוולה מוסרית, ומסר חמור למי שירצה בעתיד להגן על עצמו. הליכוד הפך ממפלגת שלטון למפלגה שנכשלת בניהול המדינה ומוליכה אותה ברשלנות ממחדל לאסון".
למרות הביקורת, הבהיר בנט כי "ימינה תיתן גיבוי מוחלט לכל צעד להשבת הביטחון של ממשלת נתניהו-גנץ, במנותק מכל חישוב פוליטי. כעת הזמן להתאחד ולנצח".
2 צפייה בגלריה
פגיעה ישירה בבית ביהוד
פגיעה ישירה בבית ביהוד
פגיעה ישירה בבית ביהוד
(צילום: אביגיל עוזי)
גם לפיד לא חסך ביקורת: "אירועי השבוע האחרון – מהר מירון עד שייח׳ ג׳ראח, מעזה ועד עכו – לא יכולים להיות תירוץ להשארת נתניהו וממשלתו במקומם. בדיוק להיפך: הם בדיוק הסיבה למה צריך להחליף אותו מה שיותר מהר. אנחנו ניתן גיבוי מלא לכוחות הבטחון ולשוטרים לפעול בכל דרך להחזרת השקט. הנסיון מלמד שארגוני טרור מבינים רק כוח, וצריכים לדעת שנפעיל כוח ללא היסוס. במקביל נמשיך את המאמצים להקים ממשלה חדשה, מפני שאנחנו פועלים בקודים אחרים: אנחנו לא מפחדים מהם, והם לא ינהלו לנו את החיים.
"מה שראינו והרגשנו ביומיים האחרונים הוא תוצר של ההזנחה וחוסר החזון של נתניהו. אם ארגון טרור איסלאמי אינו פוחד לירות טילים על יישובי העוטף, ירושלים ותל אביב, ופורעים ערבים לא פוחדים לשרוף בתי כנסת בלוד, אז אין הרתעה, אין מדיניות, אין ממשלה שאפשר לסמוך עליה. את זה צריך לשנות. ועכשיו. ישראל זקוקה יותר מתמיד לממשלת אחדות שתאפשר לנו להתמודד יחד עם האתגרים. אין לי שום כוונות לעצור את התהליך הדמוקרטי של הרכבת ממשלה חדשה בגלל החמאס. זה יהיה פרס לטרור, והגיע הזמן שישראל תפסיק לתת פרסים לטרור.
"מדינות אינן מפסיקות להתקיים ברגע שיורים עליהן. הן יודעות לפעול במקביל. גם כשמשגרים טילים וזורקים אבנים, הרופאים והאחיות בבתי החולים ממשיכים לעבוד, הרפתנים בעוטף עזה קמים לפרות שלהם, ההיי-טק הישראלי אינו שובת. גם הדמוקרטיה הישראלית אינה נבהלת מאיומים ואינה פוסקת מעבודתה. צריך לקחת נשימה עמוקה ולהרגיע את הילדים שנבהלו מהפיצוצים מעל הבית, אבל במקביל אנחנו ממשיכים במאמץ להקים ממשלת אחדות ישראלית".