"20 יום בכלא כי העזה לגעת בבת זוג?"
(צילום: אבי חי)

בנות הזוג הלוחמות שנשלחו ל-20 ימי מאסר בעקבות טענה של הקצינה על כך שהתנשקו בחדר המגורים, יזכו למשפט חוזר. ההחלטה התקבלה היום (שלישי) לאור הביקורת שהתעוררה אחרי חשיפת המקרה ב-ynet ובהתערבות גורמים מהפרקליטות הצבאית, היוהל"ם וזרוע היבשה, והמשפט החוזר יתקיים הערב אצל מפקד הבסיס, קצין בדרגת אלוף משנה.
שתי הלוחמות, בהן מפקדת, קיבלו 20 ימי מחבוש בטענה שהפרו את פקודת השילוב הראוי בכך שנגעו זו בזו בחדר המגורים שבבסיס - פעמיים בחודש האחרון. בצה"ל אישרו אתמול את הפרטים, אך דובר צה"ל מסר כי "האירוע בכללותו נמצא בבחינה". פרסום התקרית ב-ynet עורר סערה ציבורית, וכעת נודע שהוחלט להעמיד את הלוחמות - שטוענות שכלל לא התנשקו - למשפט חוזר.
אחת הלוחמות, שמשמשת סמלת במחלקה, סיפרה למשפחתה כי לפני כשלושה שבועות שכבה על מיטתה בחדר הסגל בנוכחות חברותיה ליחידה. על המיטה ישבה גם זוגתה המשרתת גם היא כלוחמת בבסיס. לטענתה, "לפתע נכנסה אחת הקצינות הזוטרות בבסיס, ראתה ששתינו על מדים, קרובות זו לזו אך לא במגע ובטח לא במגע אינטימי, והורתה לנו לגשת ולהישפט מיד אצל המג"ד".
לדבריה, "בחדר היו חיילות נוספות מהסגל שהעידו שלא היה שם פגם או דבר מביך בהתנהגות שלנו. שום דבר גם לא נעשה במקום פומבי בבסיס או מול הטירונים". באירוע הראשון החליט המג"ד להטיל על השתיים עונש של 20 ימי מחבוש על-תנאי למשך שנה. בסוף השבוע האחרון סגרו שתי הלוחמות את השבת בבסיס המרוחק.
1 צפייה בגלריה
עדי (שם בדוי)
עדי (שם בדוי)
עדי (שם בדוי)
קרוביה של הסמלת אמרו כי "היא ציינה בבסיס את יום הולדתה, ושלחנו לה עוגה. בזמן שאכלה מהעוגה בחדר עם זוגתה נכנסה שוב אותה קצינה, טענה ששתיהן היו מחובקות והתנשקו, ושלחה אותן מיד לעלות על מדי אלף ולהישפט בשנית אצל המג"ד - למרות שעדי וחברתה אמרו לה שהן לא התנשקו".
הפעם החליט מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, לממש את עונש המאסר על-תנאי, ושלח את שתיהן כאמור לכשלושה שבועות בכלא הצבאי, בטענה שעברו את פקודת השילוב הראוי - והסמלת אף הודחה מתפקידה הפיקודי. "בהיותך מפקדת בצה"ל לא קיימת אחר הוראות השילוב הראוי", טען הסא"ל.
אביה של הסמלת כתב בתגובה מכתב נוקב לפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק, לסגנו, לקצין פניות הציבור ולסנגוריה הצבאית, ודרש לבטל את העונש שקיבלו שתי הלוחמות. "על זה 20 בכלא?", טען. "גם בפקודת 'שילוב ראוי' הישן וגם בפקודת 'שירות משותף', אין כל עילה או חוק שתומך בעבירה שלכאורה נעברה או אוסר אותה - נשיקה".
ר', אמה של הסמלת תקפה באולפן ynet: "האם צריך לקחת ילדה בת 20 ולהכניס אותה לכלא כי העזה לגעת בבת הזוג שלה? מה קורה לנו? אני לא יכולה להתעלם מכך שהבת שלי שייכת לקהילה הלהט"בית. אנחנו גאים בה ואוהבים אותה ואת בת הזוג שלה. אני תוהה אם העניין הזה קשור, אני מקווה שלא - אבל לא יכול להתעלם מכך. אנחנו מרגישים מאוד קשה".
הפרסום חולל סערה גם במערכת הפוליטית, ובין היתר היה זה יו"ר מרצ, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, שטען כי "הסיפור מעלה ריח של להט"בופוביה". לדבריו, "לפי הדברים שפורסמו, בנות הזוג לא נהגו באופן שמצדיק עונש כה חריף. גם בני זוג או בנות זוג מאותו מין רשאים להפגין גילויי חיבה - זה חלק מהחיים כיום וגם בצה"ל. אני קורא לצבא לבדוק את העניין". חברי כנסת נוספים התבטאו בגנות העונש, וכך גם אגודות וארגונים של קהילת הלהט"ב.