שלח באולפן ynet, אחרי החלטתו להתמודד מול לפיד
(צילום: אבי חי)

אחרי שהכריז על כוונתו להתמודד לראשות מפלגת יש עתיד וקרא לקיים בחירות פנימיות, פרסם הערב (שבת) ח"כ עפר שלח - חברו ושותפו עד לא מכבר של יו"ר המפלגה יאיר לפיד - כיצד לדעתו יש לבצע את התהליך. זאת, אף שלפיד טרם הביע הסכמה לדרישה לקיום פריימריז.
"זה פשוט, אבל מהפכני", כתב שלח בנוגע למתווה שפרסם במוצאי שבת. "הבחירות הפתוחות הראשונות בישראל לבחירת מועמד, כראוי למפלגה שמבקשת להציב אלטרנטיבה אמיתית לא רק לביבי, אלא להשחתת הפוליטיקה שהוא מייצג. כי רק מי שיש לו אומץ, ינצח".
יאיר לפיד, עופר שלחיאיר לפיד, עופר שלח
שלח ולפיד. עד לא מזמן הם היו חברים קרובים
(צילום: אבי מועלם)
ח"כ שלח ציין כי מאז הודיע על דרישתו לקיים בחירות לראשות יש עתיד יש לא מעט התלהבות ולא מעט מבוכה. "ככה זה כשהגיע הזמן להעביר מפלגה מרכזית לשלב הבא, וההכרחי, של חייה הפוליטיים. ככה זה כשמציבים אתגר למצב הקיים, כדי להגיע אל היעד: אלטרנטיבה אמיתית לשלטון נתניהו, פתוחה לכל ומציגה סדר יום חדש", כתב.
הוא ביקש להבהיר: "מנסים לבלבל אתכם. פריימריז לרשימה לכנסת הן דבר אחד, ובחירות לראשות הרשימה הן דבר אחר לגמרי. מעט הדיבורים על דמוקרטיה במפלגה, ההבטחות לשולחנות עגולים וצוותי עבודה - כל זה נגע לרשימה לכנסת".
במה שנראה כמו המשך המתקפה על מי שרק לא מזמן היה חברו הקרוב ושותפו הפוליטי, ציין שלח: "את ראשות המפלגה הבטיח יאיר לפיד לעצמו במהלכים חשאיים, ללא ידיעת הח"כים של המפלגה, עד לכנסת ה-26. את זה חובה לשנות, ועכשיו".
על פי המתווה שהציע שלח, ייקבע תאריך בין ה-1 ל-15 בדצמבר לבחירות לראשות המפלגה: "המועד הבא לפיזור אפשרי של הכנסת הוא 23 בדצמבר. זה חייב לקרות לפניו. מנגד, אנחנו צריכים זמן להיערך, תוכנית וטכנית. לכן המועד האופטימלי הוא בשבועיים הראשונים של החודש".
הוא הציע כי תוקם ועדת בחירות בראשות שופט בדימוס וכי בוועדה יהיו חברים אנשי הנהלת המפלגה, בכירי הח"כים ונציגי שטח מרכזיים. הוועדה, כך הציע, תהיה אחראית על קביעת תקנון הבחירות ותפקח על ההכנות הטכניות. בסעיפים הבאים ציין שלח את תוכניתו לקיום פריימריז פתוחים שבהם יוכל להתמודד כל אדם ויוכל לבחור כל אדם שאינו חבר במפלגה אחרת, גם אם עד כה לא היה מזוהה עם העמדות של יש עתיד. לפיד מתנגד נחרצות לסעיף זה במתווה.
״כל אדם שאינו חבר במפלגה אחרת יוכל להתמודד, ובלבד שיצטרף ליש עתיד ויכריז על מועמדותו עד חודש לפני הבחירות", כתב שלח. "הבחירות חייבות להיות פתוחות לכל מועמד, חבר יש עתיד היום או מי שיבקש להצטרף אליה עד למועד הקובע. ועדת הבחירות תקבע קריטריונים נוספים ככל שידרשו. כך יתייצבו טובי האנשים, מספר הבוחרים יהיה חסר תקדים, והמועמד שינצח יהיה ראוי לאתגר של הבסת ביבי בבחירות".
גם זכות הבחירה כאמור תהיה רחבה ולפי המתווה שהציע שלח כל אדם יוכל לבחור, ובלבד שלא היה חבר במפלגה אחרת בחצי השנה שקדמה לבחירות: "כך נפתח את השערים למי שמבקש לבחור את האיש שיתייצב מול נתניהו בבחירות הבאות, ונמנע מהלכי השתלטות עוינת של חברי מפלגות קיימות. כל מצביע בפועל יחתום בכניסה לקלפי על טופס, לפיו הוא עומד בקריטריון זה, טופס שמשמעותו משפטית. שמות המצביעים ייבדקו כנגד הרשומים הקיימים אצל רשם המפלגות".