נתניהו: שנת הלימודים תימשך עד סוף חודש יולי
(צילום: אלכס גמבורג)

הארכת הלימודים - עדכונים אחרונים:

- נתניהו וגלנט: הלימודים יוארכו עד סוף יולי -נתניהו: "תשלום למורים? עליי" - ארגוני המורים: הלימודים יסתיימו במועדם בסוף יוני - עדיין לא ברור איך ייראה המתווה, ובמה יהיה שונה מהנהוג בשנים קודמות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך יואב גלנט הודיעו הערב (יום א') על הארכה עד סוף יולי של שנת הלימודים מהגנים עד כיתות י"א, שהשתבשה בשל מגבלות הקורונה. עם זאת, נתניהו הודיע שהתוכנית לא גובשה באופן סופי ועדיין לא תואמה עם הסתדרות המורים וארגון המורים. ynet העביר בשידור חי את ההצהרה ממטה משרד החינוך בירושלים.
בפתח דבריו אמר נתניהו: "שר החינוך ואני מביאים מתווה עקרוני להארכת שנת הלימודים עד חודש יולי. אנחנו חייבים לתת לילדים את ההזדמנות להשלים את מה שהם החסירו. נדאג לזכויות המורים, נדאג לתשלום מלא עבורם, זה עליי. אני לוקח על זה אחריות יחד עם שר החינוך ושר האוצר. זה מה שנדרש לילדי ישראל, זה מה שמגיע להם.
3 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו, הערב. "מתווה עקרוני"
"יש לנו תוכנית ארוכת טווח בנוגע לחינוך ולחיסונים. החיסונים לא יחזיקו מעמד לעד. 12 מיליון החיסונים מחסנים שישה מיליון ישראלים מעל גיל 16, אבל לתקופה מוגבלת, ואף אחד לא יודע מה משכה המדויק. בדרכון הירוק כתבנו חצי שנה, זה יכול להיות גם יותר. צריך להיערך לאפשרות הפחות אופטימית. המשימה שלי היא להביא עוד 36 מיליון חיסונים. יש שתי דרכים להשיג זאת. הקורונה היא דבר שצריך להתמודד לאורך זמן. צריך להביא עשרות מיליוני חיסונים וזו תחרות קשה. אני נחוש לשמור את ישראל בראש הרשימה".
השר גלנט הוסיף: "הסגרים הממושכים יצרו פערים ואת הפערים האלה אנחנו מצווים לסגור. אין בית שלא דואג לילדים ושואל איך סוגרים את הפער של השנה האחרונה. זו המשימה שלי לחודשים הקרובים ואני נחוש לעמוד בה. התוכנית תהיה בת ארבעה שלבים.
"החלק הראשון בתוכנית הלאומית לצמצום הפערים יהפוך את יולי לחודש לימודים רגיל. התוכנית הזאת תהיה זמינה לילדי הגנים ולתלמידי א'-י"א. עיקר המאמץ ביולי ירוכז בסגירת הפערים ומיומנויות בנושאים כמו מתמטיקה, אנגלית וכו'. תנועות הנוער והחינוך הבלתי פורמלי יהיו שותפים יחד איתנו. באשר למורים, כל מורה שיסכים להירתם לתוכנית יקבל שכר נוסף על חודש יולי. השלטון המקומי יסייע בהתגייסות ובתגבור".
שר האוצר ישראל כץ הודיע שסייע ליישום התוכנית בתקצוב 2.4 מיליארד שקל למשרד החינוך, ו-20 מיליארד שקל לתגבור מערכת הבריאות.
לפי תיאורי השר גלנט ויו"ר ארגון המורים רן ארז, מסתמן כי מתווה הלימודים בחודש יולי יהיה דומה להשלמות שנערכות גם כך מדי קיץ לכיתות שיש בהן פערי לימוד. בגילים הצעירים יותר ייתכן כי מדובר במתווה דומה לזה של "בית הספר של החופש הגדול", הפעלת בתי ספר בדומה לקייטנות, בלי חיוב המורים לעבוד, בתשלום מסובסד של ההורים לפי אשכולות כלכליים-חברתיים של היישוב. כך או כך – ראש הממשלה ושריו עדיין לא הציגו מתווה ברור לנושא. במשרד החינוך צפויים לעדכן לגבי אופי המתווה מחר.
ארז וגם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דויד הדגישו כי שנת הלימודים תסתיים כצפוי במועדה, ויתבצעו השלמות לכיתות שצברו פערים. השינוי משנים קודמות מסתמן בעיקר בהיקף הלימודים בקיץ, שיכללו את כל תלמידי א'-י"א.
ארז אמר הערב כי "שנת הלימודים בעל יסודי תסתיים ב-20 ביוני. אני קורא ומבקש ממורי העל יסודי להירתם ולהגיע בחודש יולי כדי לסגור את הפערים. זו תהיה עבודה התנדבותית בתשלום, ומי שלא רוצה - לא יקבל שום עונש".
3 צפייה בגלריה
ההצהרה המיוחדת
ההצהרה המיוחדת
השר כץ, ראש הממשלה נתניהו והשר גלנט. "השלטון המקומי יסייע"
(צילום: אלכס גמבורג)
נתניהו התייחס גם להפרות מגבלות הקורונה שתועדו במהלך פורים ואמר: "אי אפשר לסבול את ההפרות שאנחנו רואים, גם אצל החילונים בתל אביב, גם בטישים. אני מקווה שלא נראה את זה פה. למען החיים שלכם, של היקרים שלכם ולמען הבריאות של כולנו, שמרו על הכללים".
על סערת ועדת החריגים בנתב"ג, ועל הטענות לטיפול במקורבים, אמר נתניהו: "זו ועדה מקצועית שבוחנת 4,000 פניות ביום. מה שאנחנו רואים בתקשורת, אנשים שעוקפים, אנחנו פועלים נגד זה. אבל האנשים המקצועיים בוועדות לא יודעים אם מי שמגיע זה חרדי או חילוני. חייבים לשמור על הגבולות של המדינה כדי למנוע כניסת מוטציות".
3 צפייה בגלריה
חיים ביבס
חיים ביבס
חיים ביבס וישראל כץ
(צילום: אלכס גמבורג)
קודם לכן מסרה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "ברצוני להבהיר כי עמדת הסתדרות המורים לא השתנתה: שנת הלימודים תסתיים בחטיבות הביניים ביום ראשון, 20 ביוני. בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים היא תסתיים ביום רביעי, 30 ביוני. הפתרון הנכון ביותר הוא שהמדינה תפעיל את תוכנית בית ספר של הקיץ, כפי שעשתה בהצלחה בשנים קודמות".
מועצת התלמידים הארצית הודיעה שהיא מתנגדת להארכת שנת הלימודים: "זאת תקופה מעורערת לכולנו, תקופה מבולבלת לבני ובנות הנוער, תקופה נוראית לחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, לתרבות ולכלכלה. כבר כמעט שנה אנחנו תקועים במקום, והפתרון לדעתכם הוא להאריך את השנה הזאת עוד? הנזק כבר נעשה. שעת תיקון מזמן עברה. במקום פתרונות לעתיד בוחרים מקבלי ההחלטות להיאחז בשנה הזאת בציפורניים ובכך הם מאפשרים לתלמידים רבים להחליק מבין אצבעותיהם".
במקביל, יו"ר מרכז השלטון המקומי ביבס הודיע לראשי הרשויות כי הלימודים בבתי הספר בכל שכבות הגיל צפויים להתחדש בערים הירוקות והצהובות לפי מפת ה"רמזור" של רמת התחלואה - אך עדיין לא ברור מתי, ובכמה ימים יוקדם התאריך המקורי שתוכנן, בתחילת השבוע הבא.
לקראת ישיבת הממשלה מחר, שבה צפויים לפי השלטון המקומי השרים לאשר את החזרה של תלמידי כיתות ז'-י' ללימודים פרונטליים בכיתות, כתב ביבס לראשי הרשויות: "אני שמח לבשר לכם שמתווה השלטון המקומי לחזרת כל מערכת החינוך בערים צהובות וירוקות עולה מחר 1 במרץ לישיבת ממשלה וצפוי לעבור".