8 צפייה בגלריה
נדב ארגמן ראש השב"כ
נדב ארגמן ראש השב"כ
"האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כולנו". ארגמן
(צילום: אוהד צויגנברג)
ראש שירות הביטחון הכללי נדב ארגמן פרסם הערב (שבת) הודעת אזהרה חמורה מההקצנה בשיח הציבורי בתקופה האחרונה, ואמר כי ייתכן שיהיו אנשים שיפרשו אמירות מסוימות כקריאה לפגיעה פיזית.
"מדינת ישראל חרטה על דגלה את עקרון חופש הביטוי, זהו עקרון חשוב והכרחי במדינה דמוקרטית", כתב ארגמן, שלא תיאם את ההודעה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יחד עם זאת, בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות. זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית".
8 צפייה בגלריה
הפגנות מחוץ לכפר המכביה בזמן פגישת ראשי המפלגות לקראת ממשלת שינוי
הפגנות מחוץ לכפר המכביה בזמן פגישת ראשי המפלגות לקראת ממשלת שינוי
פעילי ימין נגד הממשלה המתגבשת
(צילום: דנה קופל)
8 צפייה בגלריה
הפגנות מחוץ לכפר המכביה בזמן פגישת ראשי המפלגות לקראת ממשלת שינוי
הפגנות מחוץ לכפר המכביה בזמן פגישת ראשי המפלגות לקראת ממשלת שינוי
כפר המכביה, השבוע
(צילום: דנה קופל)
8 צפייה בגלריה
ההפגנה מול ביתה של שקד
ההפגנה מול ביתה של שקד
הפגנה ליד ביתה של איילת שקד
(צילום: דנה קופל)
הוא הוסיף: "כמי שעומד בראש ארגון שייעודו שמירה על ביטחון המדינה וסדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, אני קורא ומזהיר כי שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש".
ארגמן קרא לנבחרי ציבור ומובילי דעה לצאת נגד האמירות. "לצד האחריות המוטלת על כתפי השב"כ יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם - מוטלת אחריות כבדה בימים אלה. חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. האחריות להרגעת הרוחות ולריסון השיח מוטלת על כתפי כולנו".
8 צפייה בגלריה
התמונה של בנט עולה באש
התמונה של בנט עולה באש
כרזה עם תמונתו של נפתלי בנט שהוצתה בהפגנות האחרונות
(מתוך טוויטר )
גורמי ביטחון ציינו כי ההודעה החריגה בעיתויה ובחריפותה רואה את תמונת המודיעין הכוללת ולא רק דברים שמתפרסמים. "יש שיח שעלול להוביל להתרת דם, ולאו דווקא כלפי פוליטיקאי מסוים", הם אמרו. "זה לא רק בטוויטר וברשתות החברתיות. זה משתולל ובגדר שריפה שקשה לכבותה. יש פוסטים נוראיים ברשת ואיננו יודעים מי רואה אותם ומי יפעל לפי פקודתם. לאנשים יש אחריות על כל תמונה של משהו שמדביקים על מישהו. הפחד הוא שזה עוד יידרדר. אסור שזה יימשך. התזמון הוא קריטי".
שר הביטחון בני גנץ התייחס גם הוא להודעת ראש השב"כ, ומסר כי "למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר. מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות. אני קורא לכל אחת ואחד להימנע מכל גילוי אלימות. זו העת שכל מנהיגי הציבור ייצאו בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".
8 צפייה בגלריה
כרמי גילון. הזהיר ב-1994
כרמי גילון. הזהיר ב-1994
כרמי גילון. הזהיר ב-1994
(צילום: עידו ארז)
פרשננו רון בן ישי מוסיף כי ברקע הצהרתו יוצאת הדופן של ראש השב"כ נמצאת אזהרה אחרת של ראש שב"כ אחר. בנובמבר 1994, לפני רצח רבין, ראש השירות דאז כרמי גילון ביקש לקבוע שיחה עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו והזהיר אותו שהפגנות אנשי הימין והמתנחלים, פסקי ההלכה של רבני הימין נגד רבין (דין מוסר), כמו גם הכרזות שמתארות את רבין בכאפיה או במדים נאציים והנאומים המתלהמים שנישאו בכיכר ציון - עלולים להביא לאלימות שאולי אף תסתיים ברצח. גילון אף הזכיר את רצח פעיל השמאל אמיל גרינצווייג בידי יונה אברושמי בהפגנת "שלום עכשיו" ב-1983.
נתניהו אמנם נמנע מנאומים מתלהמים, אך לא עשה את מה שביקש ממנו גילון בשיחה שנקבעה ביניהם. נראה כי ארגמן ראש השב"כ הנוכחי למד את הלקח, וכמו גילון בשעתו גם הוא חושש מגילויי ההתלהמות והאלימות ברחובות, בעיקר מצד אנשי ימין שמנסים בעידודו של ראש הממשלה ללחוץ למנוע את הקמת ממשלת השינוי בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד.
8 צפייה בגלריה
הציוץ של נתניהו
הציוץ של נתניהו
(מתוך טוויטר )
הטקסטים שנשמעים היום מפיהם של אנשי ימין המפגינים מול בתיהם של ניר אורבך, איילת שקד ונפתלי בנט ממפלגת ימינה, כמו גם דברי הרבנים שמנסים למנוע את הקמת הממשלה, מזכירים מאוד את ההסתה בימים שלפני רצח רבין בנובמבר 1994. לכן ארגמן, בניגוד לכרמי גילון, החליט לצאת בקריאה פומבית שתרגיע את הרוחות ובאמצעות כך גם להטיל על נתניהו את האחריות המוסרית כראש ממשלה להרגעת הרוחות ומיתון השיח הציבורי. ארגמן גם מנסה במובלע למנוע את מצעד הדגלים שמפלגת "הציונות הדתית" וארגוני ימין אחרים מתכננים לשבוע הבא ועלול להצית מחדש את המהומות בירושלים. אם ראש השב"כ יוצא בקריאה פומבית כזאת - הפוליטיקאים ובראשם נתניהו וממשלתו אינם יכולים להתעלם ממנה.
בימים האחרונים הותקפו חלק מחברי הקואליציה המסתמנת החדשה ברשתות החברתיות. לחשבון הפייסבוק של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער נשלחה הודעה שבה נכתב: "בהלוויה של הילדים שלך בעזרת ה' עוד השנה". בהפגנות אחרות נשרפו כרזות עם תמונתו של יו"ר ימינה נפתלי בנט, שאמור לשמש ראש הממשלה הראשון ברוטציה בממשלת בנט-לפיד.
8 צפייה בגלריה
הציוץ של נתניהו
הציוץ של נתניהו
יאיר נתניהו צייץ מחדש. "ארגמן מנסה לסתום את הפה לימין"
(מתוך טוויטר )
זמן קצר אחרי הודעתו של ראש השב"כ, יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בושה וחרפה!!! בשנתיים האחרונות השמאל מסית באופן הכי אלים נגד ראש הממשלה, נגדי ונגד משפחתנו וכל התקשורת, ראש השב"כ, המשטרה והפרקליטות שתקו! אנשי פסטיבל בלפור כמעט פרצו לבית ראש הממשלה! קראו לזה 'אומנות'! עכשיו הם מנסים לסתום את הפה לימין ולתייג כל ביקורת פוליטית כ'הסתה'!".
נתניהו הבן צייץ מחדש גם ציוץ שבו נכתב כי "נדב ארגמן מנסה לסתום את הפה לימין ולהפגנה המתגבשת. לא יעלה על הדעת שדבר כזה יקרה במדינה דמוקרטית. ביום שני כולנו יוצאים לומר לניר אורבך - הפסק את הטירוף להקמת ממשלה עם האחים המוסלמים".