כך מנפיקים תו ירוק: נציגת משרד הבריאות מסבירה
(צילום: שחר גולדשטיין)

משרד הבריאות פרסם אמש (יום חמישי) את המדריך לקראת הפעימה השנייה של הסרת המגבלות, ביום ראשון הקרוב. במסגרת ההקלות, ייפתחו שכבות נוספות במערכת החינוך, בתי עסק ובתי תפילה ואירועי תרבות וספורט וענפי משק נוספים.
מהו התו הירוק? התו הירוק הוא אמצעי המאפשר את פתיחתם הבטוחה של ענפי משק שונים שהיו סגורים עד כה לכניסת מחוסנים ומחלימים בלבד. בפעימה הקרובה, ביום ראשון, ייפתחו מספר ענפי משק באמצעות תו ירוק, ואחרים ייפתחו ללא תו ירוק. קיימים ענפי משק אחרים שפתיחתם תדחה לפעימה השלישית, הצפויה להתבצע ב-7 במרץ ותתממש בכפוף ליעדי התחלואה והמתחסנים.
5 צפייה בגלריה
קניון בת ים
קניון בת ים
קניונים יפעלו ללא תו ירוק. קניון בת ים
(צילום: מוטי קמחי)
מי יכול להיכנס למקום שפועל תחת התו הירוק? אנשים שהשלימו שתי מנות חיסון ועבר לפחות שבוע מקבלת המנה השנייה (בעלי תעודת מתחסן) ומחלימים (בעלי תעודת מחלים), בין שאומתו כחולים בעת מחלתם ובין שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקה סרולוגית. בשלב זה לא תתאפשר כניסת נבדקים או ילדים בני פחות מ-16 שאינם מחלימים.
איך מתנהגים במקום שפועל תחת תו ירוק? יש להקפיד על עטיית מסכה על האף והפה, להימנע או לצמצם קרבה שאינה מחויבת בין אנשים, לרבות מניעת התקהלות ושמירת מרחק של 2 מטרים לפחות. כמו כן, יש להקפיד על רחיצת ידיים תכופה עם מים וסבון או לחילופין חיטוי ידיים עם תכשיר מבוסס אלכוהול, להימנע מנגיעה בפנים, באף ובעיניים ככל שניתן ולשמור על היגיינה נשימתית (שיעול למרפק וכו').
איך משתמשים בתו הירוק? הציבור יוכל להנפיק את "התו הירוק" החל מיום ראשון באמצעות יישומון "רמזור", באתר משרד הבריאות או באמצעות המוקד הטלפוני של משרד הבריאות. ההנפקה דרך היישומון פשוטה ומהירה, ודורשת הליך הזדהות קצר. את היישומון ניתן יהיה להוריד דרך חנויות האפליקציה החל מיום ראשון. לאחר ההורדה, בבחירה באופציית "הנפקת תו ירוק", ניתן יהיה להתחיל בהליך הנפקת התו. בתום התהליך יקבל המשתמש תמונת אנימציה נעה של התו הירוק, המעידה על השלמת התהליך וסיום הנפקת התו.
5 צפייה בגלריה
התו הירוק תו ירוק משרד הבריאות מתחסנים הנפקת קוד עסק לקוח קניון
התו הירוק תו ירוק משרד הבריאות מתחסנים הנפקת קוד עסק לקוח קניון
התו הירוק ביישומון
הנפקת התו הירוק דרך היישומון הינה חד פעמית. התו נשאר קבוע ביישומון ואינו דורש הפקה מחודשת עבור כל כניסה וכניסה. כאשר המשתמש נדרש להציג את התו, ניתן יהיה לעשות זאת דרך היישומון באמצעות הבחירה ב"הצגת תו ירוק". כך, לצד תעודה מזהה, ניתן יהיה להיכנס לעסקים או לאירועים הפועלים תחת מתווה התו הירוק.
האפשרות הנוספת היא להדפיס את התו דרך אתר משרד הבריאות או לבקש לקבלו באי-מייל, בפקס או בדואר דרך המוקד הטלפוני של משרד הבריאות. התו יודפס על נייר, בתוכו יוטמע ברקוד (QR) והמסמך יהיה תקף בתוספת תעודה מזהה של בעל התו. הצגת שני המסמכים יאפשרו להיכנס לעסק או לאירוע, בכפוף לסריקת המסמך על ידי מפעיל העסק בכניסה למקום.
על מנת לבצע את הסריקה, בעלי עסקים או אחראים על אירועים תחת מגבלות התו הירוק, אינם זקוקים לרכוש ציוד קצה מיוחד, אלא יפעלו גם הם עם יישומון "רמזור" דרך תפריט ייעודי "רמזור לעסקים", בו מוטמע סורק לקריאת הברקוד שיופעל לצורך קבלת הקהל.
5 צפייה בגלריה
בית ספר יגאל אלון בגבעתיים
בית ספר יגאל אלון בגבעתיים
עוד שכבות יחזרו ללימודים. ארכיון
(צילום: עמית הובר )
אמצעי ההפקה של התו הירוק מופיעים בארבע שפות: עברית, ערבית, רוסית ואנגלית. כמו כן, תתאפשר כניסה למקומות הפועלים בתו ירוק באמצעות הצגת "תעודת מתחסן" או תעודת מחלים – שניתן להנפיק באתר משרד הבריאות ובאתרי קופות החולים.
מלבד הפקת תו ירוק ,יישומון "רמזור" מספק מידע שוטף לציבור על אודות מגפת הקורונה. בין היתר ניתן לדעת באיזה צבע רמזור מצוי היישוב שבו נמצא המשתמש, לקבל פירוט מלא של כל ההנחיות בכל תחומי החיים ולפי נושאים וללמוד את התקדמות ציוני הרמזור בכל יישוב.
מה העונש הצפוי למי ששוהה במקום הפועל תחת תו ירוק ללא היתר? במסגרת תקנות התו הירוק המובאות בקרוב לאישור הממשלה, ייכללו גם תקנות הנוגעות לאכיפת התו הירוק. על פי תקנות אלו, אדם אשר שוהה במקום הפועל בתו ירוק ללא היתר צפוי לקנס של 1,000 שקלים, ובעל העסק המכניס קהל ללא תו ירוק בניגוד להנחיות צפוי לקנס של בין 5,000 ל-10,000 שקלים.
בנוסף, מכילות התקנות גם חיוב בהצבת שלט בכניסה למקומות פועלים בתו ירוק המיידע את הנכנסים על החובה להציג אישור תו ירוקה בכניסה, בשפות עברית, ערבית ואנגלית. עסק המפר את החובה להציב שלט, צפוי לקנס של 3,000 שקלים.
אילו ענפים ייפתחו בפעימה הקרובה? ביום ראשון כאמור תתבצע הפעימה השנייה ובמסגרתה ייפתחו כיתות ה'–ו', כיתות י"א-י"ב, כיתות י"ג-י"ד ותחודש פעילות תנועות הנוער בערים ירוקות וצהובות וכן בערים כתומות "בהירות" שבהן רמת ההתחסנות בקרב בני 50 ומעלה היא 70% לפחות. כמו כן, ייפתחו כיתות עולים בבתי ספר יסודיים ועל יסודיים.
בנוסף, תותר פעילות בשטח פתוח של עד 20 משתתפים – של גנים, בתי ספר, מוסד להשכלה או הכשרה מקצועית לבגירים וכן מוסד תורני. יופעלו פנימיות גם במסלול "פתוח" ולא רק במסלול "סגור". יותרו גם טיולים חד יומיים ומפעילים חיצוניים במסגרות שפועלות. בנוסף, ייפתחו עסקים, חנויות, קניונים, חדרי כושר ובריכות שחייה, מלונות, מוזיאונים ואירועי תרבות וספורט.
איך יפעלו עסקים ומוסדות שייפתחו ללא תו ירוק? בחנויות רחוב ומרכזי קניות, חנות קטנה ששטחה פחות מ-150 מ"ר, תוכל להכניס אדם אחד לכל 7 מ"ר, או עד 10 אנשים. חנות ששטחה גדול מ-150 מ"ר תוכל להכניס אדם אחד לכל 15 מ"ר. בחנויות חיוניות: אדם אחד בכל 7 מ"ר או עד עשרה אנשים, לפי הגבוה מביניהם.
5 צפייה בגלריה
בבית הכנסת בבני ברק שהמשטרה ניסתה לפזר את מתפלליו פועלים הבוקר כרגיל
בבית הכנסת בבני ברק שהמשטרה ניסתה לפזר את מתפלליו פועלים הבוקר כרגיל
בתי כנסת יוכלו לפעול לפי התו הירוק
בקניונים, התפוסה בשטחים הציבוריים תהיה אדם אחד על כל 15 מ"ר ובחנויות לפי התפוסות החלות בחנויות הרחוב. בשווקים – אדם אחד על כל 15 מ"ר, במוזיאונים יפעלו בהתאם לתפוסה של חנויות הרחוב ובספריות – אדם אחד על כל 7 מ"ר. בבתי תפילה תתור כניסת 10 אנשים בפנים ו-20 בחוץ – על פי מגבלות ההתקהלות, למעט אם מדובר בבית תפילה הפועל במתכונת של תו ירוק.
כיצד יפעלו עסקים, מוסדות ואירועים שייפתחו תחת התו הירוק? חדרי כושר או סטודיו ובריכות שחייה יוכלו להכיל אדם לכל 7 מ"ר, ללא הפעלת ג'קוזי וסאונה. אירועי תרבות ואירועי ספורט תתור תפוסה של עד 75%, במקום סגור עד 300 איש ובמקום פתוח עד 500 איש. תידרש הרשמה מראש, ללא אוכל ושתייה. תערוכות יפעלו עם אדם על כל 7 מ"ר – במקום סגור עד 300 איש בזמן נתון ובחלל פתוח עד 500 איש בזמן נתון.
מלונות יפעלו ללא חדרי אוכל, סאונה ומשחקיות לילדים. בשטחים הציבוריים תותר כניסת אדם אחד על כל 7 מ"ר. גם ילדים עד גיל 16, שנמצאו שליליים לקורונה עד 48 שעות לפני ההגעה לבית המלון, יכולים להתארח.
שר הבריאות מכריז על התו הירוק
(צילום: שחר גולדשטיין)

עבור בתי תפילה המעוניינים לפעול תחת התו הירוק קיימת אפשרות להרשמה מראש ברשות המקומית. התפוסה המותרת היא עד 50% לפי מספר המושבים הקבועים ובמקום ללא מושבים קבועים – לפי יחס של אדם על כל 7 מ"ר, ולא יותר מ-300 איש. בטופס ההרשמה יש לציין את מספר השוהים המותר, לפי חישוב זה, וכן את שם העמותה או הגורם שהוא המחזיק או המפעיל האחראי על בית התפילה.
מה צפוי להיפתח בפעימה השלישית? בפעימה השלישית, המתוכננת ל-7 במרץ, צפויים להיפתח סקטורים נוספים וכן צפויה להתרחב הפעילות בסקטורים שכבר נפתחו באחת משתי הפעימות הראשונות. כיתות ז' עד י' ישובו ללימודים בבתי הספר בערים ירוקות, צהובות או כתומות "בהירות" שבהן רמת ההתחסנות בקרב בני 50 ומעלה היא 70% לפחות.
בנוסף, ייפתחו תחת התו הירוק מסעדות גדולות (על פי התקנות שייקבעו בהמשך), חדרי אוכל בבתי המלון (בהזמנה מראש), גני אירועים, כנסים ואטרקציות. מגבלת ההתקהלות תעמוד על 20 אנשים בתוך מבנה ו-50 בחוץ. כמו כן, ייפתחו בתי קפה ומסעדות קטנות – ללא תו ירוק.