3 צפייה בגלריה
מצעד הדגלים בירושלים
מצעד הדגלים בירושלים
מצעד הדגלים בירושלים
(צילום: AP)
בתום ישיבה שנערכה בין המשטרה למארגני מצעד הדגלים במגרש הרוסים, הוחלט כי האירוע שתוכנן להתקיים ביום חמישי הקרוב יבוטל לחלוטין. כך נודע בצהריים (שני) ל-ynet. המשטרה הציעה למארגנים לקיים את האירוע במסלול אחר ובמועד אחר - אך הם החליטו לבטלו כליל.
"צר לנו על החלטת משטרת ישראל שלא מאפשרת צעדה של יהודים עם דגלי ישראל בעיר הבירה של מדינת ישראל", אמרו מארגני האירוע. "רוח הגבורה של העם ואחדותו ימשיכו לפעם בלב הצועדים עד אשר יוכלו לצעוד בבטחה ברחובות ירושלים. אנו מקווים שמשטרת ישראל והגורמים הממונים יתעשתו ויאפשרו את קיום המצעד כמתוכנן ביום חמישי הקרוב".
3 צפייה בגלריה
ביטול מצעד הדגלים
ביטול מצעד הדגלים
המסמך שהוצא בסוף הפגישה
זמן קצר לפני כן, סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה איים מפורשות בהסלמה אם המצעד יצא לדרך. "אנחנו מזהירים את ישראל, המתווכים ואת כל העולם מפני התקרבות של צעדת הדגלים לירושלים ולאל-אקצה, ואנחנו מקווים שהמסר הברור הזה יגיע כך שיום חמישי לא יהפוך להיות כמו 11 במאי (היום השני למבצע "שומר החומות: שבו נורה המטח הכבד הראשון לגוש דן - א"ל).
המשטרה לא פרסמה הודעה רשמית משלה, אך יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מיהר להודיע כי המפכ"ל קובי שבתאי הודיע על ביטול המצעד. "כניעה מבישה לטרור ולאיומי החמאס", תקף סמוטריץ'. "מפכ"ל המשטרה לא מסוגל להגן על צועדים ברחובות ירושלים עם דגלי ישראל ולא מסוגל להגן על תושבי לוד, רמלה ועכו היהודים. עכשיו הוא גם הופך את יחיא סינוואר למי שמנהל את ירושלים. זו כניעה מבישה לטרור ולאיומי החמאס. עם ישראל חי וראוי למנהיגות אחרת. חזקה ונחושה יותר. הוא ימשיך לצעוד בגאון ברחובות ירושלים כולה ולהתיישב בכל מקום בה", מסר.

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה כתב בטוויטר: "עמדתי הייתה ונותרה כי אין לשעות לאף איום מאף גורם המאיים על חופש הביטוי, הפולחן או הדת. אני שומע על המורכבות והקשיים, ועדיין סבור כי יש להעלות את ההחלטה לדרג המדיני בשל חשיבותה. שוחחתי עם רה"מ, ובכוונתו לקיים דיון בנושא".
חבר הכנסת איתמר בן גביר, מסיעתו של סמוטריץ', הוסיף כי בכוונתו לצעוד בכל מקרה. "מפכ"ל המשטרה נכנע לחמאס ומקפל את הדגל. קורא לחברי הכנסת להצטרף אלי ולממש את החסינות שלנו ואת ריבונות מדינת ישראל בירושלים". גם חברת הכנסת מאי גולן מהליכוד הודיעה שתצטרף אליו.
שאול דה מלאך, מזכ"ל תנועת עזרא שנמנית על מארגני האירוע, אמר כי "הבענו את עמדתנו הערכית כי זו זכותנו לצעוד בעיר בירתנו בגאווה. התאכזבנו לגלות כי זו שוב המלצת המשטרה. למרות זאת, כעמדה ערכית נמשיך לחנך לשמירת החוק ולקיום החלטות גם כאלו שאינן נכונות בעינינו. כשתנתן האפשרות, נצעד בגאון ובעצמה רבה ונראה לעולם כי ירושלים היא בירתנו הנצחית של עם ישראל".
גם פעילי הימין ב"תנועת הריבונות" ו"נוער הריבונות" תקפו את ההחלטה. "מצער מאד שאנו מתקפלים תחת איומי חמאס. ריבונותה של ירושלים נפגעת וכבודנו כעם חופשי בארצנו ובירתנו נרמס", מסרו. "אויבים מרגישים ומבינים את עוצמתה הרוחנית של ירושלים, הם יודעים היטב שירושלים היא מרכז ההוויה שלנו ועל כן פוגעים בה. ירושלים חייבת לגדול, להתחזק, להפוך למטרופולין עם ערי לווין כדי שמעמדה הלאומי והבינלאומי תתחזק, כדי שהדמוגרפיה שלה תשתנה עם רוב יהודי מוחלט".