מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי - הוועדה שמחזיקה בכל הסמכויות התכנוניות ביהודה ושומרון - אישרה הבוקר (רביעי) את בנייתן של כ-1,800 יחידות דיור שייבנו בשלבים שונים ביהודה ושומרון.
אפרתאפרת
אלפי יחידות דיור יאושרו בהתנחלויות. גוש עציון
(צילום: AFP)
אחרי יותר מ-8 חודשים בהם לא התכנסה הוועדה, הבוקר היא התכנסה לאחר שקיבלה את אישור הדרג המדיני. האישור הגיע לאחר לחץ של ראשי מועצת יש"ע וראשי המתנחלים, שאיימו על ראש הממשלה נתניהו כי ייצאו למאבק ציבורי אם לא יתקבל האישור, לאחר תקופה ארוכה לה הם קראו "הקפאה".
זאת לאחר שעל ראשי המתנחלים עברו כמה חודשים לא פשוטים מבחינתם, כשהבינו שחלום הסיפוח ירד מהפרק בעקבות הסכם השלום עם איחוד האמירויות. הם אף חששו כי ההסכם כולל גם הקפאת בנייה בהתנחלויות.
חתימת הסכם השלום בוושינגטון

הוועדה תתכנס גם מחר, ולפי ההערכות היא צפויה לאשר בסך הכל את בנייתן של יותר מ-4,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון. חלק מהיחידות יאושרו למתן תוקף - כלומר יקבלו אישור סופי לבנייה באופן מיידי - וחלק מהיחידות יאושרו להפקדה, כלומר הן נמצאות שלב אחד לפני הבנייה וזקוקות לאישור הדרג המדיני.
ביישוב בית אל צפויות להיות מאושרות 346 יחידות דיור, ביישוב עלי 629 יחידות כאשר 50 מהן כבר בנויות, וביישוב שמעה שבחברון יאושרו 84 יחידת למתן תוקף ועוד 20 יחידות להפקדה.
שר החוץ של בחריין: עבד אל-לטיף אל-זיאני שר החוץ של איחוד האמירויות: עבדאללה בן זאיד דונלד טראמפ בנימין נתניהו חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בבית הלבןשר החוץ של בחריין: עבד אל-לטיף אל-זיאני שר החוץ של איחוד האמירויות: עבדאללה בן זאיד דונלד טראמפ בנימין נתניהו חתימת הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בבית הלבן
"נתניהו תוקע אצבע בעין לידידתנו החדשה מהמפרץ". חתימת הסכם השלום בוושינגטון
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
בנוסף, יאושרו 64 יחידות דיור ביישוב תלם, יותר מ-900 יחידות ביישוב הר גילה הסמוך לירושלים וביצהר יאושרו 160 יחידות. עוד עשרות יחידות דיור יאושרו בפדואל, פסגות, מעלה מכמש וביישובים נוספים.
שלמה נאמן, ראש המועצה האזורית גוש עציון, בירך על מתן האישורים. "משימת פיתוח ההתיישבות ממשיכה להיות אחת המרכזיות עבור מדינת ישראל והעם כולו בעידן הזה, ואנו מודים על הזכות להוביל אותה כאן בגוש עציון", אמר נאמן. "לעיתים אנחנו מעבירים ביקורת על ראש הממשלה שבעינינו היא מוצדקת וקשורה לאכזבה מדחיית החלת הריבונות בחבלי ארצנו, אך כעת קורה הדבר האמיתי - אנו בונים ומפתחים את הישובים שלנו".
בני גנץ בישיבת הסיעה של כחול לבןבני גנץ בישיבת הסיעה של כחול לבן
קיבל פנייה למנוע את אישורי הבנייה. בני גנץ
(צילום: אלעד מלכה)
בתנועת "שלום עכשיו" הביעו כעס על אישור הבנייה בהתנחלויות. "רגע לפני אישור הסכם השלום עם האמירויות בכנסת, נתניהו תוקע אצבע בעין לידידתנו החדשה מהמפרץ. קידום אלפי יחידות דיור בעומק הגדה המערבית הוא סיפוח דה פקטו", אמרו בארגון. "ביצוע המהלך בזמן שישראל תחת סגר ובעיצומו של משבר כלכלי, הוא מחטף ציני ובזוי המעיד על סדרי עדיפויות מעוותים של ממשלת ימין מנותקת מאזרחיה."
עוד לפני אישר הוועדה, נציגי תנועת "שלום עכשיו" פנו לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בדרישה שיטיל וטו על האישור המדיני וימנע את כינוס הוועדה.
"לצערנו, דווקא שר הביטחון שהצהיר בעבר כי הוא תומך בפתרון של שתי מדינות יהיה חתום על הרחקה כה גדולה של ישראל מהסיכוי להגשים את הפתרון הזה. אנו קוראים לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, להטיל וטו על אישור בנייה מזיקה ומיותרת שתרחיק אותנו מהסיכוי לשלום", אמרו בארגון.