גורם בכיר בממשל האמריקני אמר הערב (יום ב') כי פריצת דרך הושגה במשא ומתן לסיום הסכסוך בין סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין ומצרים לבין קטאר, וכי הכוונה היא לחתום על הסכם לסיום הסכסוך ביניהן מחר. לפי אותו גורם, המדינות יסירו את המצור שהטילו על קטאר לפני שלוש שנים וחצי, ודוחא מצדה תמשוך את התביעות שהגישה בעניין.
3 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן ועידה G20 אוסקה יפן
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן ועידה G20 אוסקה יפן
טראמפ ויורש העצר הסעודי בן סלמאן, האיש החזק בריאד
(צילום: EPA)
אם סעודיה ובעלות בריתה אכן יסירו את החרם מעל קטאר בתיווך ארה"ב, הרי שזהו עוד הישג לנשיא האמריקני דונלד טראמפ במזרח התיכון, שבועיים וחצי לפני שיפנה את מקומו בבית הלבן לג'ו ביידן. ההסכם המסתמן במפרץ מצטרף להסכמי כינון היחסים בין ישראל לבין האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו.
סעודיה, האמירויות, בחריין ומצרים הטילו חרם דיפלומטי, מסחרי ותיירותי על קטאר ביוני 2017, בטענה שהנסיכות העשירה – שנחשבת לבעלת ברית הן של וושינגטון והן של איראן – תומכת בטרור. קטאר מצדה דחתה את הטענות, וטענה כי החרם נועד לפגוע בריבונותה.
3 צפייה בגלריה
חתימת ההסכם עם איחוד האמירויות
חתימת ההסכם עם איחוד האמירויות
טראמפ ונתניהו בטקס החתימה עם האמירויות ובחריין
(צילום: רויטרס)
המקור הבכיר בממשל טראמפ ששוחח הערב עם התקשורת סיפר כי יועצו הבכיר של טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר, סייע לרקום את ההסכם בין הצדדים. לפי הדיווחים, טקס החתימה עליו יתקיים מחר בסעודיה, וישתתפו בו בין השאר קושנר, השליח האמריקני לענייני המזרח התיכון אבי ברקוביץ' וכן בראיין הוק, יועץ מיוחד במחלקת המדינה האמריקנית. מנהיגי מדינות המפרץ אמורים להתכנס מחר בסעודיה לוועידת פסגה שנתית, ובה אמורה להיעשות ההכרזה הרשמית על ההסכם.
לפי הגורם האמריקני, ההסכם שגובש קובע כי ארבע המדינות יסירו את המצור על קטאר, ובתמורה לכך קטאר תמשוך את התביעות שהגישה בעניין המצור הזה. "זו פריצת דרך גדולה", אמר הערב המקור האמריקני. "המצור יוסר. הוא יאפשר מעבר של נוסעים וסחורות בין חמש המדינות".