שלח מקים מפלגה: "רק לא ביבי זה לא מספיק"
(צילום: נדב אבס)

אחרי הקרע עם יאיר לפיד, כינס בצהריים (יום ה') ח"כ עפר שלח מסיבת עיתונאים ובה הודיע, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, על פרישתו מיש עתיד והקמתה של מפלגה חדשה שתתמודד בבחירות 2021. הוא תקף את חבריו לשעבר והדגיש: "אני רוצה לומר לחבריי למחנה דברים שחלקם אולי לא יהיו נעימים לאוזניכם - תמו ימי הבכי והנהי על ישראל שלנו היפה שאיננה עוד. תמו ימי הפסילה של ציבורים שלמים, חרדים, ערבים ואנשי פריפריה ש'לא יודעים מה טוב להם'. תמו ימי הגנרלים, הקומבינות הפוליטיות, הזיגזגים האידיאולוגיים והדמויות הפופולריות שנחמדות לכולם". ynet העביר את ההצהרה בשידור ישיר.
באותו נושא הוסיף שלח: "החרדים יודעים שאני יריב אידיאולוגי, אבל בן שיח. אוביל להחזרת שיתוף הפעולה בינם לבין הגוש שלנו, שאפיין את מפלגת העבודה של פעם. בממשלה הבאה חייב להיות ייצוג לדרך ברורה ולהשקפת עולם שישראלים כה רבים שותפים לה. אני קורא לכל מי שמתיימר לחדש את פניו של המרכז-שמאל, לחבור אליי ולקבל את קווי היסוד שאני מניח היום בפני הציבור".
2 צפייה בגלריה
עפר שלח
עפר שלח
עפר שלח. "רק לא ביבי זה לא מספיק"
(צילום: מוטי קמחי)
שלח טען שתוצאות הסקרים האחרונים מצביעים על שהרצון להחליף את נתניהו שולח מצביעי שמאל אל גדעון סער, שאותו הגדיר "מי שניסח והוביל את חוק הלאום, מתנגד בגלוי לכל מאמץ לשלום, ותומך בכלכלה דורסנית ובשלטון הממסד הדתי בחיינו".
שלח עדכן שצירף אליו את את עו"ד רועי כהן, המשמש נשיא "להב" (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל). הם צפויים לרוץ על הפלטפורמה של מפלגת העצמאים.
בהצהרה אמר שלח: "ישראל נמצאת בצומת קריטי. בבחירות הקרובות יוכרע אם נמשיך לחיות תחת שלטון כושל ורקוב מוסרית, או שנסיים את המשבר הפוליטי הארוך. הצומת הזה מחייב לקבל החלטות אמיצות. הסיפור העצוב של כחול לבן מלמד ש'רק לא ביבי' זה לא מספיק. הכישלון הגדול ביותר נולד מהרעיון לנסות לחבר נבחרת כוכבים. מהסיבה הזאת דרשתי מיאיר לפיד לקיים בחירות פתוחות שבהן יש עתיד תוגדר מחדש. אמרתי לו שבלי שינוי עמוק יש עתיד לא תוכל להתמיד".
2 צפייה בגלריה
עפר שלח
עפר שלח
עפר שלח מגיע למסיבת העיתונאים
(איתי בלומנטל)
שלח הוסיף: "דרושה למדינה מנהיגות אחרת, עם עומק אידיאולוגי, אמינות ויכולת פוליטית. בשנותי בעיתונות ובפוליטיקה הוכחתי שיש לי את שניהם. תחשבו טוב: האם יש מי שאתם מאמינים לו בכך יותר ממני? הייתי ממייסדי יש עתיד, אני משאיר בה חברים אהובים, שיודעים היטב כמה לחמתי עבורם ועבורה, ויודעים גם בסתר ליבם שהסירוב לשנות, נושא בתוכו את זרעי הכישלון.
״בחרתי כחבר למסע את ידידי רועי כהן, נשיא ארגון העצמאים להב. בשנה האחרונה רועי הוא הנציג הבולט ביותר של מי שנפגעו קשה מכולם ממשבר הקורונה. הוא לא רק זועק ונלחם, אלא גם מציע פתרונות בהירים ומעשיים. אני גאה שבחר להצטרף אלי".
רועי כהן הוסיף: "כמעט שנה שלמה אנחנו שומעים את ממשלת ישראל מהללת ומשבחת את עצמה. על ניהול המשבר הבריאותי, על קניית חיסונים, על בלימת התחלואה, ואני שואל, על מה הם מדברים? על מי הם חושבים שהם עובדים? כמעט שנה אנחנו חיים כאן בחוסר ודאות מתמשך, במשבר כלכלי שלא נראה כמותו בישראל, עם החלטות שהן שליפה מהמותן, בלי בסיס של נתונים, בלי חוות דעת מקצועיות. הכול מושתת על אינטרסים פוליטיים ומשחקי אגו מביכים. ואני לא מחדש לכם כלום. אתם יודעים את זה, ועפר ואני יודעים את זה מקרוב, כי היינו שם כשהכול קרה".
ח"כ שלח החליט לצאת לדרך עם מסגרת פוליטית חדשה לנוכח הניסיון לגבש פלטפורמה במרכז-שמאל שתחזיר מצביעים הביתה ולא תפיל אף אחת מהמפלגות מתחת לאחוז החסימה. בבורסות השמות של הימים האחרונים נמצאים חוץ מראש העיר תל אביב רון חולדאי גם שר המשפטים אבי ניסנקורן ששוקל את דרכו הפוליטית בכחול לבן וניסיונות של גורמים שונים להחזיר אל המגרש גם דמויות פוליטיות בכירות כמו ציפי לבני ואפילו חברי כנסת בולטים לשעבר.
מרגע שהכריז שלח על רצונו לקיים פריירמיז ביש עתיד, המפלגה שהיה שותף בהקמתה, התערערו היחסים בינו לבין לפיד. בין השניים שורר נתק מזה שבועות ארוכים ומלכתחילה היה ברור ששיתוף הפעולה הפוליטי ביניהם יפסק בסיבוב הבחירות הנוכחי.
בצהריים כתב לפיד בתגובה להודעה של שלח: "מאחל לעפר שלח הצלחה בהמשך דרכו ומודה לו על שיתוף הפעולה בתשע השנים האחרונות".