נתניהו התייעץ עם מנהיגים בשיחת זום
(צילום: לע"מ)

קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (יום ד') או מחר כדי לדון בשלב השלישי של מתווה היציאה מהסגר, שכולל את פתיחת הקניונים, מרכזי הקניות הפתוחים והחזרה ללימודים בכיתות ה'-ו' וכן י"א-י"ב. שלב זה יידחה כנראה בגלל נתוני התחלואה. בינתיים מתלבטים מקבלי ההחלטות בנוגע לאפשרות של סגר לילי, וראש הממשלה העלה את הנושא בשיחת זום שקיים עם מנהיגים.
אתמול נחתם צו שטח צבאי סגור האוסר כניסת ישראלים לשטחי А ו-B ברשות הפלסטינית על רקע התפשטות הנגיף בגלל חתונות ואירועים המוניים שמקיימים ערבים בין היתר בכפר המחולק ברטעה שחלקו בישראל וחלקו ברשות הפלסטינית. לעיון בצו - לחצו כאן.
7 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בשיחת זום
בנימין נתניהו בשיחת זום
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, AFP)
7 צפייה בגלריה
שוטרים בכניסה לבני ברק בעקבות הסגר הלילי
שוטרים בכניסה לבני ברק בעקבות הסגר הלילי
אוכפים הגבלות בבני ברק. ארכיון
(צילום: AFP)
במטה לביטחון לאומי (מל"ל) בוחנים שורת הצעות במטרה להכין תוכנית למקרה של זינוק בתחלואה. דיון בנושא יתקיים היום בהשתתפות נציגי משרדי הבריאות, ביטחון הפנים, הביטחון והמשפטים. אחת האפשרויות שנבחנות היא הטלת עוצר לילי. עם זאת, היא כנראה לא האפשרות המועדפת וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתלבט לגביה. במשרד הבריאות לא מעוניינים ביישום עוצר לילי, אלא אם יחל מדי ערב ב-19:00 או 20:00 ולא ב-23:00 או 00:00.
7 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים
מסיבת עיתונאים
גמזו, נתניהו, אדלשטיין ובן שבת
(צילום: לע"מ)
בשל העלייה במקדם ההדבקה והיציבות בנתוני התחלואה - מסתמנת דחייה ביישום השלב השלישי שתוכנן להתקיים ביום ראשון, 15 בנובמבר, עד להודעה חדשה.
שר האוצר ישראל כץ צפוי לתבוע עמידה בלוחות הזמנים שנקבעו ולהזהיר מהנזק הכלכלי שתגרום דחייה וסטייה מתאריך היעד. מנגד, משרד הבריאות - בשיתוף רוב שרי הקבינט וראש הממשלה נתניהו - צפוי לתמוך בדחייה של ההקלות.

נתניהו: "תהיה תחרות עזה על החיסונים, פועלים כדי לזרז האספקה"

ראש הממשלה נתניהו השתתף בשיחת ועידה בראשות קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, שבה לקחו חלק מנהיגים מהעולם כגון ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, ראש ממשלת נורבגיה ארנה סולברג, ראש ממשלת דנמרק מדה פרדריקסן, ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס וראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש.
7 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בשיחת זום
בנימין נתניהו בשיחת זום
"אור גדול בקצה המנהרה". נתניהו מתייעץ עם מנהיגים בשיחת זום
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו שאל את המשתתפים לדעתם בכל הנוגע לאפקטיביות של עוצר לילי. חלקם השיבו לו כי הם בעד המהלך, אך לא כצעד בודד אל במסגרת מכלול צעדים כגון סגירת מסעדות ובתי קפה. עם זאת, מה שנכון לאירופה - לא תמיד נכון לישראל: בארץ, למשל, נוהגים להתקהל בשעות הערב באירועים ובחתונות המוניות.
בפורום זה התייחס נתניהו גם לחיסון נגד קורונה: "אנחנו יודעים שזה עוד ייקח זמן, עוד יהיו מאמצים רבים, אבל אנחנו יודעים שהקרב בדרך לניצחון. אנחנו נמצאים בקשר עם חברות ומדינות שונות. אין ספק שיש אור גדול בקצה המנהרה".
7 צפייה בגלריה
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
בקבוקון חיסון נגד קורונה של חברת פייזר מזרק
"תהיה תחרות עזה". החיסון שפיתחה פייזר
(צילום: רויטרס)
בנאום במליאת הכנסת אמר נתניהו כי הוא פועל עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ועם אנשי משרדו להביא חיסונים רבים ככל האפשר לישראל. "יהיה תור ארוך לחיסונים הללו ותהיה עליהם תחרות עזה", הוא אמר. "אנחנו מדינה קטנה וכדי שלא נידחה לסוף התור אנחנו פועלים כבר עכשיו בכל הערוצים כדי לזרז את אספקת החיסונים".

"שכחו את הילדים בבית, זו מציאות איומה שאסור להשלים עמה"

בינתיים, הורים ותלמידים רבים ברחבי הארץ מתוסכלים מאופן קבלת ההחלטות בכל הנוגע להמשך פתיחת מערכת החינוך. הם תובעים מקבינט הקורונה לקבל החלטה מיידית ולהוציא לפועל את האישור העקרוני שנתן נתניהו להחזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר ביום ראשון.
סגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית, צופית גולן, קראה לקבינט הקורונה "להפסיק לשחק בילדים, אל תתנו להם תקווה לרגע ואז תיקחו אותה". היא הוסיפה: "חינוך ילדינו הוא לא משחק. לצד המגבלות הברורות של מגפת הקורונה, אנו דורשים שתתקבל החלטה ברורה להחזיר את כלל הילדים למוסדות החינוך. המצב בלתי נסבל ומציב מאות אלפי הורים ותלמידים בפני מציאות איומה שאסור לאיש להשלים עמה. מקומם של ילדים בבית הספר, לא כקוביות בזום".
7 צפייה בגלריה
עלמא בן שמחון בנאי
עלמא בן שמחון בנאי
עלמא שמחון בנאי. "מתסכל שאנחנו לא יודעים מה קורה"
יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס אמר גם הוא: "מסתכלים רק על נתונים יבשים ומפספסים פה דור שלם. אין שום תרחיש שבו תלמידי כיתות ה'-ו' ותלמידי החטיבות והתיכונים בישראל יישבו בבית מול המסכים במשך כל השנה. גם ההורים והמורים חושבים כך. צריך להתקדם ולהחזיר את התלמידים ללמידה פיזית משולבת עם למידה מרחוק, בקבוצות מוסדרות ובהפרדות הנדרשות. אנחנו לא רוצים ליצור כאן דור אבוד בגלל ניהול כושל".
עלמא שמחון בנאי, תלמידת כיתה ו' בבית הספר היסודי "בלוך" בתל אביב, סיפרה כי היא מצפה לחזור לבית הספר: "זה ממש מתסכל שאנחנו לא יודעים מה קורה. אנחנו לא יודעים מתי הכול ייגמר. בכל בוקר אני מקווה שמה שהיה ישוב".
7 צפייה בגלריה
סוזנה והלל נוה
סוזנה והלל נוה
סוזנה והלל נוה. "ההורים חייבים לקחת את העניינים לידיים"
מיכל סוזנה-נוה, אמו של הלל, תלמיד כיתה ו' מתל אביב, התריעה גם היא מפני הנזק שעלול להיגרם לילדים: "זו תקופה מאוד עצובה, קשה ומאתגרת. יש תחושה ששכחו את הילדים בבית. הם צריכים מסגרת, חברים, הפסקות, טיולים, מורים, דברים בסיסיים שביום אחד נלקחו מהם ושינו את חייהם. אנחנו, ההורים, חייבים לקחת את העניינים לידיים".
ליאור הלוי, מנהל תיכון אמי"ת מודיעין, אמר כי "חוסר הוודאות שבו מצויים תלמידי י"א-י"ב פוגע קשות בלמידה לקראת מועדי החורף. המתח והבלבול לא תורמים לריכוז. התלמידים שילמו מחיר חברתי ולימודי כבד מאוד בעקבות הקורונה. למעשה, כיתות י"ב הפסידו את החוויה התיכונית במידה לא מבוטלת. אני סבור שיש להחזיר כיתות אלו ללימודים לאלתר ובהתאם להנחיות".
יו"ר הנהגת ההורים יעל בן בסט, שבתה שני לומדת בכיתה ה' בבית הספר "היובל" בתל אביב, אמרה: "ההתמודדות עם חוסר העקביות במדיניות מייצרת מציאות לא פשוטה בעיקר לילדים, אך גם לנו, ההורים. ילדים צריכים שגרה ומסגרת. את האנושיות לא ניתן לקבל מהמסך של המחשב. חשוב לנו, ההורים, להעביר את המסר שלפיו חינוך ילדינו צריך להיות בראש סדר העדיפויות. לא נפקיר אותם".
פרסום ראשוני: 22:55 , 10.11.20