"נתניהו מסכן את העתיד הכלכלי של ישראל. אם הוא לא יעביר תקציב זה יהיה פשע נגד המדינה ואזרחיה", כך אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ.
גנץ, שבדרך כלל מעדיף לשמור על טון מתון וממלכתי, ניצב על סף החלטה דרמטית בשאלה האם לפרק את הממשלה, בגלל סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר את תקציב המדינה לשנת 2021.
גנץ באולפן ynet לפני שבועיים
(צילום: ירון ברנר)

אתמול יצא גנץ בהתקפה חסרת תקדים בחריפותה נגד נתניהו. "כל כלכלני ישראל - מנגיד בנק ישראל, בכירי עולם הפיננסים, בכירי משרד האוצר לשעבר - כולם מאוחדים בדעתם שאין אפשרות אחרת מלבד העברת תקציב לשנת 2021", אמר גנץ. "הליכוד לא יצליח להסביר לאזרחים מדוע לא דאג לעתידם אלא דאג לעצמו, במידה שהתקציב לשנה הבאה לא יקודם".
בשיחות ובהתייעצויות פנימיות שהוא מקיים לאחרונה עם מקורביו ועם ראשי כחול לבן מאשים גנץ את נתניהו בכך שהוא מוכן למכור את כלכלת ישראל בשביל צרכים פוליטיים. "התנהלות ראש הממשלה בעניין תקציב המדינה מרסקת את כלכלת ישראל", אמר גנץ באותן שיחות. "אנשי מקצוע במשרד האוצר עצמו בעבר ובהווה אומרים שאפשר להספיק להעביר תקציב ולקדמו ברצינות. הסיבות שלו שלא לקדם את הנושא תמוהות ומטרידות. קשה להאמין שנתניהו לא מבין את הנזק שייגרם למדינה אם לא יועבר פה תקציב. זו תהיה שנה שלישית ללא תקציב, והכלכלה הישראלית תדמם שנים ותנסה להתאושש בגלל ההחלטה הזו. אם הם (הליכוד – י"ק) לא יתעשתו - הם ימכרו את הכלכלה בשביל פוליטיקה".
בשיחות עם מקורביו הפתיע גנץ כשאמר שאינו שולל אפשרות להקים ממשלה חלופית עם מפלגות מהאופוזיציה והקואליציה כדי להימנע מבחירות, גם אם זה יהיה במחיר הצבתו של משה (בוגי) יעלון כמועמד זמני לראשות הממשלה. "בוגי, בחירות, פירוק, הרכבה - הכל על הפרק", הבהיר גנץ. "יש מהלכים שמתרחשים מתחת לפני השטח, ויש הזדמנויות גם בתוך הכנסת הזו. דבר אחד בטוח: אנחנו ככחול לבן יודעים כי המשך ממשלה ללא תקציב זה נזק גדול יותר לעם ישראל מאשר בחירות".
בתוך כך צפוי היום עימות בכנסת בין הליכוד לכחול לבן לגבי שתי הצעות חוק נפיצות: הצעת חוק להט"בית של ח"כ יוראי להב־הרצנו (יש עתיד–תל"ם) שמבקשת לאפשר לרשום במסמכים אזרחיים הורה 1 והורה 2 במקום אב ואם, וכן הצעתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ’ (ימינה) להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגוד עניינים של שופטים. בימינה הוחלט אתמול לאפשר חופש הצבעה בעניין הצעת החוק הלהט"בית של להב־הרצנו. בכיר בימינה הסביר: "ימינה היא מפלגה שמייצגת מגוון דעות ועמדות בחברה הישראלית ויש בה מקום לכולם". ביש עתיד–תל"ם קראו לכחול לבן לתמוך בהצעת החוק מאחר שזה היה חלק מהמצע שלהם בבחירות.