הנציבות האירופית הציגה היום (ד') מתווה ל"תו ירוק" שיאפשר ל-450 מיליון תושבים לנסוע בחופשיות בין 27 מדינות האיחוד עד הקיץ. התוכנית תידון בשבוע הבא בפסגת מנהיגי האיחוד האירופי.
4 צפייה בגלריה
"לא יכולים להפסיד עונת תיירות נוספת". שדה תעופה בפריז
"לא יכולים להפסיד עונת תיירות נוספת". שדה תעופה בפריז
"לא יכולים להפסיד עונת תיירות נוספת". שדה תעופה בפריז
(צילום: רויטרס)
"כולנו רוצים שעונת התיירות תתחיל. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד עונה נוספת", אמרה סגנית נשיא הנציבות האירופית ורה ז'ורובה לתחנת הרדיו הציבורי בצ'כיה. "תיירות, וגם תרבות וענפים אחרים התלויים בתיירות, נורא סובלים. אנחנו מדברים על עשרות מיליוני משרות".
הנושא נדון כבר שבועות אך המנהיגים לא הצליחו להגיע להסכמה. מדינות התלויות בענף התיירות כמו יוון וספרד דחקו לאשר במהירות שימוש בדרכון ירוק. אך כמה מדינות, כולל צרפת, טענו כי זה מוקדם מדי וכי דרכון שכזה יצור אפליה משום שרוב אזרחי האיחוד האירופי עדיין לא התחסנו.
4 צפייה בגלריה
תיירים מ גרמניה תיירות ב מלון פאלמה דה מיורקה ב ספרד
תיירים מ גרמניה תיירות ב מלון פאלמה דה מיורקה ב ספרד
"רוצים שעונת התיירות תתחיל". תיירים גרמנים בספרד
(צילום: AFP)
על פי נתוני המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן, פחות מ-5% מאזרחי אירופה חוסנו לחלוטין על רקע עיכובים במסירה ובייצור חיסונים. אולם, בנציבות האירופית בטוחים שיוכלו להגיע ליעד של חיסון 70% מהאוכלוסייה הבוגרת באיחוד עד סוף הקיץ.
כדי להבטיח את שיתוף הפעולה של כל המדינות החברות, הנציבות הציעה כי "דרכון ירוק דיגיטלי" יינתן ללא תשלום לתושבי האיחוד שיוכלו להוכיח שהם מחוסנים, אך גם לאלה שיציגו בדיקה שלילית או אישור לכך שהחלימו מקורונה. "חיסון לא יהיה תנאי", אמרו בנציבות.
(צילום: אבי חי)

4 צפייה בגלריה
מתחסנת לקורונה באיטליה
מתחסנת לקורונה באיטליה
פחות מ-5% מאזרחי אירופה חוסנו. מתחסנת לקורונה באיטליה
(צילום: MCT)
"לכל אזרחי האיחוד האירופי יש זכות בסיסית לתנועה חופשית באיחוד, וזה נכון אם הם מחוסנים או לא", אמרו עוד. "הדרכון הירוק הדיגיטלי יקל על מימוש זכות זו, גם באמצעות בדיקות ואישורי החלמה".
ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס אמר כי המתווה "יסייע בהגברת התיירות ויסייע לכלכלות התלויות בה". חברות התעופה קראו לממשלות לדאוג שהמעברים ייפתחו בזמן לשיא עונת התיירות בקיץ.
4 צפייה בגלריה
הונגריה חיסון קורונה ספוטניק של רוסיה
הונגריה חיסון קורונה ספוטניק של רוסיה
ייכנס למתווה? החיסון הרוסי
(צילום: AFP)
הנציבות הציעה להכיר באופן אוטומטי בכל החיסונים שאושרו על ידי הסוכנות האירופית לתרופות, אך היא גם הציעה לממשלות אפשרות לכלול במתווה חיסונים אחרים כמו "ספוטניק V" הרוסי או "סינובאק" הסיני, שלא קיבלו אישור לשימוש באיחוד האירופי. הנציבות הבטיחה כי הנתונים יישמרו תחת אבטחה כבדה וכי האישורים יונפקו בפורמט דיגיטלי שיוצג בטלפונים חכמים או על גבי נייר.
בכירים באיחוד האירופי מקווים גם שהתו הירוק ישכנע את המדינות החברות שהטילו מגבלות וסגרו את הגבולות לבטל את צעדיהן. הזרוע הביצועית של האיחוד האירופי הזהירה בעבר שש מדינות כי צעדים המגבילים את התנועה עלולים לערער את עקרון הליבה של התנועה החופשית באיחוד.
הנציבות הוסיפה כי השימוש בתו הירוק יסתיים כאשר ארגון הבריאות העולמי יכריז על סיום מגפת הקורונה. אם המנהיגים יסכימו על המתווה, הוא יצטרך לעבור את אישור הפרלמנט האירופי כדי להיכנס לתוקף.