2 צפייה בגלריה
מארק רוטה, ראש ממשלת הולנד
מארק רוטה, ראש ממשלת הולנד
מארק רוטה, ראש ממשלת הולנד, יוצא באופניו ממשכן המלך
(צילום: רויטרס)
הממשלה בהולנד התפטרה אמש (יום שישי), בעקבות מחדל שבמסגרתו הואשמו שלא בצדק אלפי משפחות בהונאת מס. ההתפטרות היא צעד סמלי של קבלת אחריות, על רקע העובדה שבהולנד ממילא נועדו להיערך בחירות בחודש מרץ, וההתפטרות לא תגרור את הקדמת הבחירות.
רוטה אמר במסיבת עיתונאים לאחר ההתפטרות של ממשלתו כי "מדובר בעשרות אלפי הורים שנמחצו תחת גלגלי המדינה. לא יכול להיות ספק, זה כתם עצום". רוטה צפוי להישאר בתפקידו עד הבחירות שייערכו ב-17 במרץ, בסוף הקדנציה השלישית שלו. אתמול הוא נסע באופניו להגיש את התפטרות הממשלה למלך הולנד, וילם-אלכסנדר, במקום מושבו בהאג.
במסגרת הפרשה הואשמו כ-26 אלף הורים על ידי רשויות המס בהולנד כי הגישו בקשות כוזבות לקבלת קצבאות ילדים. כעשרת אלפים משפחות נאלצו כעונש לשלם עשרות אלפי אירו כל אחת, מה שהביא בחלק מהמשפחות לאבטלה, פשיטת רגל וגירושים. אולי חמור מכך, רבות מהמשפחות הואשמו על בסיס מוצאן האתני או בשל היותן בעלות לאום כפול. רבים מהנפגעים היו מהגרים.
2 צפייה בגלריה
מלך הולנד מארק רוטה
מלך הולנד מארק רוטה
לא מתפטר עד הבחירות במרץ. רוטה
(צילום: רויטרס)
הפרשה נחשפה לאחר שחקירה פרלמנטרית גילתה כי בכירים בשירות המס האשימו בטעות את המשפחות בהונאה וגרמו ל"עוול חסר תקדים". דו"ח הפרלמנט האשים באחריות לכך פקידי מס, פוליטיקאים, שופטים ועובדי מדינה, שהשאירו את הקורבנות "חסרי אונים".
במסגרת הפרשה, הורים סומנו כנוכלים בשל טעויות קטנות כמו היעדר חתימה על ניירת, ואולצו להחזיר עשרות אלפי אירו שניתנו על-ידי הממשלה כדי לקזז את עלות הטיפול בילדים. אחד השרים שהתפטרו אמר כי ההורים "נדרסו" על ידי המערכת. העובדה שהמשפחות הואשמו על בסיס אתני חיזקה את האמונה הרווחת בקרב בני מיעוטים רבים בהולנד כי ישנה אפליה ממוסדת נגדם שמונצחת על-ידי בעלי הכוח.
"זה לעולם לא יהיה מקובל שמישהו ירגיש שהוא מופלה לרעה על בסיס לאום, גזע או נטייה מינית", אמר רוטה. "זה בהחלט לא מקובל במדינת חוק". אורלנדו קדיר, עורך דין המייצג כ-600 מהשפחות בתביעה נגד פוליטיקאים, אמר כי אנשים הואשמו "כתוצאה מאיפיון אתני של ביורוקרטים שבחרו שמות שנשמעו להם זרים".
המשבר הפוליטי מגיע כאשר הולנד נתונה בסגר הדוק כתוצאה מהעלייה בתחלואה בקורונה, וכאשר רוטה שוקל אף להחריף את ההגבלות. למרות שהתמיכה הציבורית בצעדים של הממשלה נגד הנגיף צנחה בחדות בשבועות האחרונים, מפלגתו של רוטה, מפלגת המרכז-ימין "מפלגת העם למען חופש ודמוקרטיה בהולנד", עדיין מובילה בבטחה בסקרים לקראת הבחירות במרץ. רוטה דחה את הטענה כי התפטרות הממשלה הייתה אקט סמלי בלבד.
זו לא הפעם הראשונה שממשלה בהולנד מתפטרת בהיקף רחב במחווה של אחריות קולקטיבית. ב-2002 הקבינט התפטר לאחר שדו"ח מתח ביקורת על השרים והצבא בשל העובדה שנכשלו במשימתם למנוע את טבח המוסלמים בסרברניצה במהלך מלחמת בוסניה שבע שנים קודם לכן.