2 צפייה בגלריה
תומאס נידס
תומאס נידס
תומאס ניידס
(צילום: מתוך ויקיפדיה)
כמעט חמישה חודשים אחרי השבעת נשיא ארצות הברית, ויומיים לאחר השבעת ממשלה חדשה בישראל - מונה סוף-סוף שגריר אמריקני בישראל: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע אמש (שלישי) כי מינה את תומאס (טום) ניידס לשגריר בישראל. כבר לפני חודשיים דווח על הכוונה למנות את ניידס לתפקיד, אבל רק כעת נמסרה הודעה רשמית.
ניידס, בנקאי בן 60, שימש בעברו בתפקיד בכיר במחלקת המדינה האמריקנית וכיהן כסגן נשיא בנק ההשקעות האמריקני החשוב "מורגן סטנלי". הוא בן למשפחה יהודית, ואשתו היא בכירה ב-CNN.
השגריר החדש נחשב לאיש עסקים בנשמתו. יש לו לשון חדה מאוד וחוש הומור מפותח, וההערכה בישראל היא שביידן בחר בו מכיוון שאינו נמנה על הגווארדיה הרגילה שלרבים ממנה קשרים לישראל.
2 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נוחת ב ז'נבה שוויץ
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נוחת ב ז'נבה שוויץ
ג'ו ביידן
(צילום: EPA)
לניידס היו יחסים מעולים עם מייקל אורן, שהיה שגריר ישראל בוושינגטון. אורן שיבח את המינוי ואומר שניידס הוא יהודי חם ופרו ישראלי עם דעות מתונות. ישראלים שהכירו אותו אמרו דברים דומים: "הוא יהודי חם, איש ידידותי, אוהד ישראל - אך עם זאת יהיה נציג נאמן של הקו של ביידן ולא יעשה לישראל הנחות".
בין 2011 ל-2013, בעת שברק אובמה כיהן כנשיא ארצות הברית, שימש ניידס כסגן מזכיר המדינה לענייני ניהול ומשאבים. הילרי קלינטון העניקה לו עיטור מיוחד על שירותו בתקופה זו. הוא אף נחשב למועמדה לראש סגל הבית הלבן, אבל ההפסד שלה לדונלד טראמפ בבחירות 2016 גנז את התוכניות הללו.
בתקופת ממשל ביל קלינטון שימש ניידס כראש מטה שר הסחר. אהרון דיוויד מילר, ששימש כיועץ למזרח התיכון לכמה מזכירי מדינה אמריקניים, שיבח ב"ג'ואיש אינסיידר" את הבחירה בניידס, חברו: "הוא פרו-ישראלי לחלוטין, אבל לדעתי יש לו את היכולת לבצע את הניתוק ההכרחי כדי למצוא את האיזון בין יחסי ארצות הברית וישראל ובין שמירת האינטרסים של ישראל והגנה עלינו. הוא הבחירה המושלמת. הוא חכם, ויכול להיות שגריר מעולה".
ניידס נחשב למקורב מאוד למזכיר המדינה אנתוני בלינקן. שגרירות ארה"ב בישראל אינה מאוישת בשגריר מאז חודש ינואר, לאחר שהשגריר הקודם דיוויד פרידמן סיים את תפקידו. באחרונה מינה ביידן את מייקל ראטני לממונה זמני על השגרירות עד למינוי שגריר קבע.
פורסם לראשונה: 22:55, 15.06.21