3 צפייה בגלריה
פיטר סאטקליף המרטש מיורקשייר
פיטר סאטקליף המרטש מיורקשייר
פיטר סאטקליף, "המרטש מיורקשייר"
(צילום: AP)
סופו של הרוצח הסדרתי שהטיל אימה על בריטניה כולה במשך יותר מחמש שנים: פיטר סאטקליף, רוצח סדרתי בריטי שכונה "המרטש מיורקשייר", מת אתמול (יום שישי) בגיל 74 לאחר שנדבק בנגיף הקורונה וסירב לקבלת טיפול. סאטקליף דקר והיכה 20 נשים ונערות במשך חמש שנים בין 1975 ל-1980, ורצח 13 מהן.
אותן רציחות, בצפון אנגליה בסוף שנות השבעים, הובילו לחשש כבד בקרב תושבי האזור - וגם לביקורת עזה על המשטרה שהצליחה ללכוד אותו רק ב-1981, שש שנים לאחר תחילתן. בין הקורבנות שלו הייתה בת 16 שעבדה כעוזרת בחנות. הצעירה ביותר שתקף הייתה בת 14. סאטקליף היכה אותה בראשה עם פטיש חמש פעמים, היא שרדה את התקיפה.
סאטקליף, שעבד כנהג משאית וכקברן, טען שקיבל מהאל משימה לרצוח זונות. בניגוד לדבריו, קורבנותיו היו מכלל חלקי החברה. השופט דחה את בקשתו לאחריות פחותה, הרשיע אותו בכל העבירות ושלח אותו ל-20 מאסרי עולם. ב-1984 אובחן סאטקליף עם פרנויה סכיזופרנית ונשלח לבית חולים פסיכיאטרי. לפני ארבע שנים נפסק כי עליו לשוב לכלא.
3 צפייה בגלריה
פיטר סאטקליף המרטש מיורקשייר
פיטר סאטקליף המרטש מיורקשייר
סאטקליף מובל מבית המשפט, ב-1981
(צילום: AP)
3 צפייה בגלריה
פיטר סאטקליף המרטש מיורקשייר
פיטר סאטקליף המרטש מיורקשייר
קריאות להוצאתו להורג של "המרטש", לאחר מעצרו
(צילום: AP)
המצוד אחרי "המרטש" היה מהגדולים בהיסטוריה של בריטניה - יותר מ-2.5 מיליון שעות הושקעו בניסיון לתפוס אותו. אבל התחקירים שלאחר מכן הראו שהחוקרים לא סטו לרגע מהתיאוריות הראשוניות שלהם לגבי המקרה, פספסו קצות חוט חשובים, התעלמו מעדויות סותרות ובזבזו זמן רב. משטרת ווסט יורקשייר ספגה ביקורת רבה על שהחמיצה הזדמנויות ללכוד אותו, אף שתשאלה אותו תשע פעמים במהלך המצוד.
סאטקליף תקף לראשונה ביולי 1975 בעיירה קיילי שבווסט יורקשייר, אז היכה אישה בפטיש ודקר אותה בסכין. חודש אחר כך אישה אחרת נמצאה סובלת מפציעות דומות בעיר הליפקס, 18 ק"מ משם.
השתיים שרדו, אבל המשטרה לא הצליחה לקשר בין המקרים - והמתקפות נמשכו. חודשיים לאחר מכן וילמה מקאן, עובדת בתעשיית הזנות בת 28, הותקפה אף היא בפטיש ונדקרה, והפכה ב-30 באוקטובר לקורבן הרצח הראשון שלו. בנה ריצ'רד, היה אז בן 5. "הדבר החיובי היחיד הוא שנשמע עליו פחות", אמר ל-BBC לאחר מותו של "המרטש".
שנים אחרי אותו רצח אמר סאטקליף למשטרה: "אחרי הפעם הראשונה, פיתחתי שנאה לזונות כדי להצדיק בפני עצמי מדוע תקפתי והרגתי את וילמה מקאן". ב-2 בינואר 1981 נעצר סאטקליף בשפילד, כשהיה לצד נערת ליווי צעירה. במהלך חקירה שארכה 24 שעות הודה כי הוא המרטש, בבית המשפט כבר הכחיש זאת.
במהלך המצוד שלח אדם הקלטה שבה טען כי הוא הרוצח. אותו אדם, שכונה "וורסייד ג'ק" עקב המבטא שלו, גרם למשטרה לבצע חיפוש חסר תוחלת אחר אדם עם מבטא מאזור סנדרלנד שבצפון מזרח המדינה. 26 שנה לאחר מכן נתפס מבצע אותה מתיחה, ונשלח לשמונה שנים בכלא. הוא מת אשתקד, בגיל 63.