תגבור הכוחות בצפון, היום
(צילום: אביהו שפירא)
צה"ל במאמץ נרחב לסכל פיגוע של חיזבאללה: כוחות צה"ל הפרוסים באוגדת הגליל, מראש הנקרה ועד להר דב, מבצעים שורה של פעולות נגד כוונת הארגון להוציא לפועל פיגוע נקמה על הריגת פעיליו ליד דמשק לפני כשבוע.
הלבנונים דיווחו היום על מיסוכי עשן רבים שצה"ל ביצע באזור מוצביו, בעיקר בהר דב. הכוחות תוגברו היום בתותחי ארטילריה לאורך הגבול הצפוני כחלק מההיערכות המוגברת, וגם סוללות ההגנה האווירית של מערך כיפת ברזל פרוסות בשטח. לפי ההערכות, חיזבאללה ינסה לפגוע במטרה צבאית ישראלית ולא במטרה אזרחית, ולכן השגרה לתושבים, למטיילים ולחקלאים נשמרה ברובה גם היום.
מיסוכי עשן בגבול הצפון
( )
ביישובי האזור התגאו היום כי לא היו ביטולים במלונות, חדרי האירוח ואתרי התיירות, ונרשמו תפוסות של 100%. עם זאת, בכל הכבישים הקרובים לגבול פרוסים מחסומים כדי למנוע מעבר של כלי רכב צבאיים שאינם מורשים, וכן נבדק שאין חיילים בכלי רכב אזרחיים.
"אנחנו מנסים לבודד את המרחב המבצעי, ואנחנו מניחים שיכולים להיות אירועים על הגבול ואנחנו ערוכים לכל אפשרות שלא תקרה באזור הזה", אמר גנץ. "אני מקווה שלא מדובר באירוע של ימים, ואני מקווה לטובת הצד השני, שהוא לא יגרור אותנו לשם. יחסי הכוחות ברורים לחלוטין אני מציע לא להעמיד אותנו במבחן הזה".
3 צפייה בגלריה
צה"ל פורס תותחים בגבול הצפון על רקע המתיחות הבטחונית
צה"ל פורס תותחים בגבול הצפון על רקע המתיחות הבטחונית
צה"ל פורס תותחים בגבול הצפון
(צילום: אביהו שפירא)
3 צפייה בגלריה
צה"ל פורס תותחים בגבול הצפון על רקע המתיחות הבטחונית
צה"ל פורס תותחים בגבול הצפון על רקע המתיחות הבטחונית
(צילום: אביהו שפירא)
בתוך כך, צה"ל דילל כוחות לא חיוניים כדי לא לספק מטרות לחיזבאללה. בצה"ל יודעים שימי המתיחות יכולים להימשך גם בשבוע הבא, ולכן המיקוד הוא במציאת נקודות תורפה של הכוחות שעלולות להקל על חיזבאללה באיתור יעד לתקיפה - במתווה של ירי טילי נ"ט, הפעלת מטען חבלה או ירי צליפה.
שר הביטחון בני גנץ שביקר היום בפיקוד הצפון אמר כי "אין למדינת ישראל אינטרסים בסוריה או בלבנון, להוציא אינטרסים ביטחוניים, ואנחנו נמשיך לעמוד על האינטרסים הביטחוניים שלנו שמקפלים בתוכם בעיקר את סוגיית אי ההתבססות האיראנית, אי העברת נשק מתקדם ומניעת התבססות כושר הדיוק בכל מקום במרחב, בין שהוא בסוריה ובין שהוא בלבנון".
בני גנץ בהערכת מצב בצפון
(צילום: טל עוז, משרד הביטחון)

3 צפייה בגלריה
הערות צה"ל בצפון
הערות צה"ל בצפון
כוחות צה"ל בצפון
(צילום: דובר צה"ל )
גנץ קיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מפקד פיקוד צפון אלוף אמיר ברעם, ראש אמ"ן אלוף תמיר הימן, וראש אמ"ץ אלוף אהרון חליווה, ומסר כי "הגעתי לבחון מקרוב את ההיערכות של צה"ל נוכח המתיחות. התרשמתי מאוד מעומק הניתוח, ומאופן ההיערכות של כוחות צה"ל שפועלים בכלל המרחב של פיקוד הצפון.
"המצב בלבנון ובסוריה הוא מצב לא טוב, לא מבחינה כלכלית, לא מבחינת הקורונה ולא מבחינת התשתיות שלהם", הוסיף גנץ. "אני מזכיר גם ללבנון וגם לסוריה שהן אחראיות על מה שקורה בשטחן ומשטחן. מדינת ישראל תדרוש את האחריות הזו. אנחנו לא מחפשים לבצע הסלמות מיותרות, אבל מי שיבחן אותנו - יפגוש יכולת פעולה מאוד גבוהה ואני מקווה שלא יהיה לנו צורך לעשות בה שימוש".