מפקד סיירת גולני, סא"ל איוב כיוף, החליט להדיח את הלוחם שלא ירה לעבר מחבל שזרק לעברו בקבוק תבערה בעמדת שמירה בשומרון. כך הודיע דובר צה"ל היום (שני). צוין כי מדובר בהדחה זמנית מתפקידו של החייל כלוחם. "לנוכח מורכבות המקרה תבחן בעוד מספר חודשים חזרתו ללחימה", נכתב בהודעת צה"ל.
מתחקור האירוע עולה כי בשעות אחר הצהריים במוצאי השבת זיהה הלוחם, שאבטח עמדת כניסה אחורית ביישוב קדומים, התנהלות חשודה במהלכה אדם יצא מרכבו והתקדם לעבר תחנת האוטובוס תוך שהוא בוחן את עמדת השמירה.
לאור התנהלות החשוד, החליט הלוחם מגדוד הסיור של חטיבת גולני לרדת מהעמדה ולקרוא לחשוד להגיע לבידוק. בתגובה לקריאותיו, החשוד יצא מרכבו והתקרב במהירות אל עבר הלוחם בצעקות. נכתב כי "הלוחם פתח בנוהל מעצר חשוד שכלל קריאות לעצירה ודריכת הנשק. הלוחם זיהה התנהלות חשודה אך לא זיהה אמצעי מחשיד".
האירוע הסתיים בזריקת בקבוק תבערה על ידי המחבל מטווח אפס לעבר הלוחם ובריחתו, ללא פתיחה באש מצד החייל. האירוע הסתיים ללא נפגעים, המחבל נעצר מאוחר יותר. דובר צה"ל מסר כי "על אף הסיטואציה המורכבת, מצופה היה כי הלוחם ישלים נוהל מעצר חשוד ויגיב עד לכדי נטרול המחבל כפי שקובעות הוראות הפתיחה באש".
בתחקיר שנערך לו הוא הודה כי שגה ולא היה "חד" מספיק כאשר נמנע מלירות לעבר המחבל. הוא תחילה צעק לעבר המחבל בעברית, אך כאשר ראה שהנהג יוצא לעברו צעק לו בערבית לעצור, והחל לדבריו בנוהל מעצר חשוד שהסתיים בדריכת הנשק בלבד. "לא ראיתי שהוא מחזיק משהו מאיים ביד שלו", הסביר הלוחם בתחקיר לדברי גורמים צבאיים.
בגלל שהפלסטיני המשיך להתקדם חרף קריאות החייל לכיוונו לעצור, חשד הלוחם שהוא מתקרב אליו במטרה לדקור אותו. אז ככל הנראה הצית המחבל את בקבוק התבערה והשליך אותו לכיוון רגלו השמאלית של הלוחם, שלא נפגע. הלוחם הופתע מכך, לא הגיב, והמחבל הספיק להימלט במכוניתו.
בבדיקה שנערכה באוגדת איו"ש בעקבות התחקיר עלה כי ב-95% ממקרי יידוי התבערה שבהם נתקלו כוחות צה"ל בשנה האחרונה, הם השיבו באש לעבר המחבלים, ובחלק מהמקרים גם פצעו או הרגו אותם.