1 צפייה בגלריה
עמיר פרץ
עמיר פרץ
עמיר פרץ
(צילום: דנה קופל)
אחרי 32 שנים בכנסת, ותיק חברי הכנסת, יו"ר מפלגת העבודה ושר הכלכלה עמיר פרץ הודיע כי אין בכוונתו לכהן בכנסת הבאה. בהודעה שהפיץ הבוקר (רביעי) כתב פרץ: "לא אכהן בכנסת הקרובה, אמשיך לפעול למען הציבור הישראלי מתוך אהבת אדם ואמונה גדולה בצורך לקרב בין כל חלקי העם בשעה שהקרע הפנימי מאיים למוטט את היסודות שעליהם בנויה החברה הישראלית. כל חיי פעלתי מתוך תחושת שליחות ודוגמה אישית, וכך אני מתכוון להמשיך לנהוג".
פרץ הודיע על כוונותיו בשעה שהעתירה סביב שאלת קיום הפריימריז בקרב המתפקדים עדיין ממתינה להכרעתו של בית המשפט העליון. הוא צפוי להתמודד לנשיאות המדינה בבחירות שיתקיימו ביוני. לאחרונה אף החל לערוך שיחות ופגישות בנושא עם חברי כנסת ושרים.
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "עמיר ידידי היקר, למרות חילוקי הדעות בנינו היית תמיד שליח ציבור אמיתי. מכבד מאוד את החלטתך לא להתמודד לכנסת הקרובה מתוך תחושת האחריות הגדולה כפי שציינת. כך ראוי".
ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) הגיבה גם היא על הודעת פרץ: "לעמיר פרץ זכויות רבות בציבוריות הישראלית, ואזכור לו זאת תמיד. פרישתו היום חשובה מאוד לניסיון להציל את מפלגת העבודה ולאחד את השורות בה. אני מאחלת לעמיר בהצלחה. עכשיו הוא צריך למשוך את הערעור שלו על החלטת בית המשפט ולאפשר למפלגת העבודה פריימריז והתחלה חדשה".
במסגרת הקריירה הפוליטית שלו, מילא פרץ שורה של תפקידים בכירים בהם סגן ראש הממשלה, שר הביטחון והשר להגנת הסביבה. בפעילותן הציבורית הוא מזוהה יותר מכל עם פרויקט כיפת ברזל שיזם והוביל בתקופתו במשרד הביטחון, עם המאבק שניהל להעלאת שכר המינימום וחוקי הפנסיה ועם הקמת הרשות לחירום לאומית - ובעיקר מזוהה עם הפריפריה לאחר שלאורך כל שנותיו בפוליטיקה התעקש להמשיך ולהתגורר בשדרות.
עמיר פרץ על המועמדות לנשיאות באולפן ynet, באוגוסט
(צילום: משי בן עמי)

בעברו כיהן פרץ 11 שנה כיו"ר ההסתדרות, יזם את חוק שקיות הניילון בתקופת כהונתו במשרד להגנת הסביבה ואת התוכנית לשיקום צה"ל אחרי מלחמת לבנון השנייה.
במערכת הבחירות האחרונה ולאחר שיתוף פעולה עם מרצ, הוא חבר ליו"ר כחול לבן בני גנץ ונכנס יחד איתו לממשלת נתניהו - אז גם ספג ביקורת קשה, בין היתר מקרב מצביעיו.
לאחרונה הודיע כי אין בכוונתו להתמודד על ראשות מפלגת העבודה וכי הוא מפנה את מקומו לטובת דמות חיצונית שתוכל לשקם אותה. החלטתו התגלגלה כאמור לערכאות משפטיות ונכון לרגע זה - ממתינה להכרעה.