אסדה במאגר הגז תמראסדה במאגר הגז תמר
אסדה במאגר הגז תמר
(צילום: אלבטרוס)
המשלחת הישראלית הגיעה הבוקר (רביעי) לעיירה נקורה בדרום לבנון להשתתף בדיונים על תיחום גבול המים הכלכליים בין ישראל ללבנון. השיחות התקיימו בתיווך ארצות הברית במפקדת יוניפי"ל בעיירת החוף שנמצאת במרחק 200 מטר מהגבול, ולראשונה מתקיים משא ומתן אזרחי בין שתי המדינות זה 30 שנה. הפגישה השנייה תתקיים ב-26 באוקטובר, והבאה אחריה ב-29 באוקטובר.
המשא ומתן עוסק בשטח קטן יחסית של 850 קילומטרים רבועים שנמצא במחלוקת. עבור ישראל מדובר בפחות מ-2% מהשטח הכולל של המים הכלכליים שלה, ועבור הלבנונים בכ-3%. בכיר במשרד האנרגיה, שאמון על השיחות, אמר אתמול כי אם הצד הלבנוני יבוא לשיחות בגישה פרגמטית, הוא ייתקל בגישה פרגמטית גם מהצד הישראלי. "כך נוכל לנוע קדימה", הוא אמר. "זה עדיף על להיתקע עוד חמש או עשר שנים".
(צילום: ירון ברנר, ליהי קרופניק)

פתיחת המשא ומתן בין ישראל ללבנון על תיחום גבול המים הכלכליים בין שתי המדינות בתיווך ארה"בפתיחת המשא ומתן בין ישראל ללבנון על תיחום גבול המים הכלכליים בין שתי המדינות בתיווך ארה"ב
המשלחת הישראלית לשיחות בנקורה
(צילום: משרד האנרגיה)
המשלחה האמריקאית ונציגי האו"ם לשיחות בנקורההמשלחה האמריקאית ונציגי האו"ם לשיחות בנקורה
המשלחה האמריקנית ונציגי האו"ם לשיחות
(צילום: משרד האנרגיה)
המפגש היום התנהל בצורה מעט מוזרה: הלבנונים לא דיברו ישירות לנציגים הישראלים, אלא דרך האמריקנים. המשלחת הלבנונית דיברה בערבית, ומתורגמנית תרגמה את דבריה לאנגלית. לא הייתה כל שיחה ישירה בין הישראלים ללבנונים.
במשלחת הישראלית חברים בכירים במשרד האנרגיה ובהם המנכ"ל אודי אדירי, וכן יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, ראש המערך המדיני במשרד החוץ אלון בר וראש החטיבה האסטרטגית בצה"ל תת-אלוף אורן סתר. את הצד הלבנוני ייצגו בעיקר אנשי צבא, וייתכן שגם ראש הסגל של משרד החוץ הלבנוני.
גם אנשי יוניפי"ל ובראשם מפקד הכוח הגנרל סטפן דל-קול השתתפו בדיונים, בנוסף לשליח האו"ם ללבנון, יאן קוביש. את הצד האמריקני ייצג עוזר מזכיר המדינה האמריקני דיוויד שנקר שהוביל לפריצת הדרך במגעים בין ישראל ללבנון, וכן השגריר האמריקני באלג'יריה ג'ון דרושר, שהופקד על ליווי השיחות.
מפת האזור שנמצא במחלוקתמפת האזור שנמצא במחלוקת
מפת האזור שנמצא במחלוקת
(צילום: AP)
אודי אדירי מנכ"ל משרד האנרגיה ראובן עזר גן ראש המל"ל המשמש גם יועצו המדיני של ראש הממשלה בנימין נתניהואודי אדירי מנכ"ל משרד האנרגיה ראובן עזר גן ראש המל"ל המשמש גם יועצו המדיני של ראש הממשלה בנימין נתניהו
חברי המשלחת הישראלית ראובן עזר ואודי אדירי
(צילום: עמית שעל, רונן חורש, לע"מ )
הבכיר במשרד האנרגיה הוסיף כי לא מדובר בתהליך שלום או נורמליזציה, והבהיר כי המו"מ לא דומה להסכם השלום עם האמירויות. "המטרה מוגבלת וברורה: אנו מתייחסים לזה כמחלוקת טכנית-כלכלית ורוצים לפתור אותה", אמר. "היא מונעת פיתוח משאבי טבע. הכוונה היא לפתור את הסכסוך כדי לסלול את הדרך לניצול המשאבים לטובת שני העמים".
לפי ההערכות, הלבנונים החליטו להגיע לשיחות עם ישראל אחרי שהבינו כי החיסכון למשק שלהם במקרה שימצאו מאגר גז בינוני יכול להגיע לחמישה עד שישה מיליארד דולר בשנה. פתרון המחלוקת עשוי להביא חיסכון דומה גם למשק הישראלי, ולצד זאת גם יביא תרומה לחיזוק היציבות האזורית, שכן מחלוקות כאלו מהוות גורם לחוסר יציבות ואי-ודאות.
פרסום ראשוני: 10:40 , 14.10.20